Pouliční prodejci obtěžují lidi v centru Olomouce každý den. Brzy se to změní.

Pouliční prodejci obtěžují lidi v centru Olomouce každý den. Brzy se to změní. | foto: Radek Miča, MAFRA

Pouliční prodejci z centra Olomouce zmizí. Lidé si na ně často stěžují

  • 2
Z olomouckých ulic zhruba od poloviny června zmizí pochůzkoví prodejci. Stane se tak díky novele tržního řádu. Prodejci zmizí z historického jádra města a z hlavní třídy. Radnice se chystá také omezit popíjení alkoholu na veřejnosti a žebrání.

Pracujete, nebo podnikáte? Pojďte, něco vám dám! Tyhle a podobné věty vykřikované nejrůznějšími pouličními prodejci budou brzy v Olomouci zapovězené. Zakázat se místní radnice chystá veškerý pochůzkový prodej. Omezení se nedotkne jen charitativních sbírek.

Kde bude zákaz platit

Díky tržnímu řádu a vyhláškám dojde k zákazu pouličního prodeje na Horním a Dolním náměstí, od náměstí Hrdinů po městskou tržnici a ve směru přes centrum až po vlakové nádraží. Prodávat se nebude moct ani před budovou Regionálního centra Olomouc a v okolí autobusového nádraží.

"Zhruba od poloviny června už bychom se neměli v centru města setkávat s prodejci parfémů nebo lidmi, kteří nabízejí služby mobilních operátorů či zdravotních pojišťoven. Věřím, že to přivítají nejen občané města, ale i návštěvníci a turisté," řekl náměstek primátora Jan Holpuch.

Zákaz pochůzkového prodeje je první ze série nových norem, které město chystá. Do podzimu chce v Olomouci omezit také popíjení alkoholu na veřejnosti a žebrání. Přestože opilci a lidé, kteří zneužívají dobročinnosti druhých, jsou větší problém než pouliční prodejci, tržní řád byl první na řadě – je totiž nejjednodušší.

"Takovou regulaci může schválit městská rada, kdežto na potírání alkoholismu a žebrání jsou potřeba vyhlášky, které musí projít schvalováním v zastupitelstvu," vysvětlil Holpuch.

Podobná omezení platí v Prostějově a Uničově

Město nemá žádné přesné statistiky, jak velkým problém alkoholici, žebráci a pouliční prodejci jsou, ale tvrdí, že přibývá telefonátů se stížnostmi i lidí, kteří kvůli tomu zastavují politiky na ulici. K zákazu pochůzkového prodeje se radní rozhodli po zkušenostech z loňských letních prázdnin.

"Tehdy už pouliční prodej přerostl přes únosnou mez. Například od náměstí Hrdinů k radnici na Horním náměstí se nedalo projít bez toho, aby člověka nezastavili minimálně tři prodejci," podotkl Holpuch.

Podobné omezení má už zhruba osm let Prostějov a od loňska také Uničov. Zákaz pouličního prodeje tam platí na území celého města. "Chtěli jsme tak zabránit tomu, aby byli lidé obtěžováni prodejci nejen v centru, ale také těmi, kteří jim zvoní u dveří. K zákazu nás přiměl mimo jiné přibývající počet ošizených seniorů," popsal starosta Uničova Dalibor Horák.

V okrajových částech zákaz platit nebude

Obyvatelé Prostějova, kde je pouliční prodej zakázaný zřejmě nejdéle, už jsou zvyklí hlásit strážníkům, když nařízení někdo poruší. "Naposledy jsme díky tomu přistihli obchodníky, kteří nabízeli motorové pily před supermarketem," uvedl příklad šéf prostějovské městské policie Jan Nagy.

Dodal, že ve správním řízení hrozí takovým prodejcům až třicetitisícová pokuta. Stejnou sumou pohrozí pochůzkovým prodejcům i olomoucká radnice. Ta však zatím odmítla vztáhnout zákaz na celé území města.

"Řešili jsme to jen tam, kde tento problém reálně existuje. Okrajových částí jako třeba Radíkov nebo Lošov se to netýká," vysvětlil Jan Holpuch. Jako další argument uvádí, že olomoučtí strážníci by neměli šanci ohlídat celé město.

Toho, že se prodejci přesunou z centra jinam, se radní nebojí. "Aby vydělali potřebují místa s velkou kumulací lidí. A ta v okrajových částech nejsou," podotkl náměstek. Vzápětí však dodal, že pokud se prodejci opravdu přesunou jinam, rozšíří město zákaz na celé území.