Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Praštil mne, tvrdí bývalý učitel. Vůbec jsem ho neviděl, brání se exředitel školy

  • 3
Kolem prostějovské Střední průmyslové školy oděvní je živo. Její bývalý učitel Jiří Zikmund tvrdí, že ho na ulici udeřil exředitel školy Jiří Snášel. Za vším jsou zřejmě spory, které spolu oba muži v minulosti měli.

Incident podle všeho souvisí s nedobrovolným odchodem Jiřího Snášela z postu ředitele oděvní školy a zároveň s konflikty z minulosti okolo pronájmu fotbalového hřiště v Prostějově, kde Zikmund jako šéf Sokola figuroval.

"V neděli jsem byl na kávě a kolem tři čtvrtě na dvě jsem se po Olomoucké ulici vracel domů. Snášel byl na pravé straně. Když mě uviděl, přešel silnici a bez varování mě praštil do obličeje. Rozbil mi brýle a mám zraněné oko. Vykřikl na mě, že jsem mu zničil život a že mě zabije," popsal napadení Zikmund.

Při pozdější vyšetření u něj lékař konstatoval hematom oka a zakalené vidění, sám Zikmund se chystá podat trestní oznámení s tím, že má svědka, který napadení viděl.

Snášel jakékoliv napadení popírá a vše považuje za nesmysl. "Zrovna v tu dobu jsem sledoval televizi a mám na to svědky. Je to absolutní nesmysl. Já jsem ho vůbec neviděl," uvedl Snášel.

Do prvního sporu se muži dostali kvůli fotbalovému hřišti

Oba muži měli v minulosti spory. Oděvní škola, které Snášel šéfoval, totiž dostala do správy opuštěné fotbalové hřiště za místním nádražím v Prostějově. Zikmund se tehdy stal starostou místního Sokola, který hřiště využíval, a se Snášelem se nedohodl na výši pronájmu.

"Odmítl jsem mu zaplatit padesát tisíc korun za měsíce leden a únor za využití travnaté plochy. Nabídl jsem obvyklou částku a nájemné za šatny, sprchy a sklady. Snášel nás ovšem dal k soudu," vzpomíná Zikmund.

Několik členů Sokola tehdy dokonce přišlo s písemným tvrzením, že ve hře byly černé peníze v řádech stovek tisíc korun určené na úplatky. Zikmund však celý spor nedotáhl do konce, protože odešel do důchodu. Nové vedení Sokola pak soud ukončilo.

To, že pronájem hřiště byl drahý, potvrdil i tehdejší člen výboru prostějovské kopané František Kocián.

"Původní dohoda byla taková, že budeme hrát na hřišti za místním nádražím. Oděvní škola v čele se Snášelem tam ale nasadila tak vysoký nájem, který jsme nemohli utáhnout. Byl to začátek konce prostějovského fotbalu," prohlásil Kocián.

Snášel si naopak na žádné spory nepamatuje. "My jsme tehdy měli standardní podepsané smlouvy. Žádné spory jsem nepociťoval. Vše se nějak řešilo," tvrdí Snášel.

Z ředitele se kvůli falšování třídních knih stal jen tělocvikář

Druhá kontroverze se odehrála loni. Když Snášel musel vysvětlovat podezření, že na oděvní škole falšoval ve svůj prospěch třídní knihy, Zikmund se veřejně zastal učitelky, která na problém upozornila. Česká školní inspekce jí nakonec dala za pravdu - a Snášel na post ředitele rezignoval.

"Za celých čtrnáct let pan ředitel Snášel neodučil ani jednu hodinu, takže jsem až na výjimky měla celou třídu já. Generace studentů ani nevěděly, že ředitel je jejich vyučujícím," řekla tehdy učitelka Mirka Srostlíková.

"Vzhledem k rozsahu úprav a době, po kterou bylo přelepování prováděno, nelze přijmout argument ředitele, že šlo o omyl a že se při podepisování třídních knih mýlil," potvrdil vrchní školní inspektor David Náhlík (více o celém případu čtěte zde).

Vedení prostějovské oděvky, která se od úterka jmenuje Střední škola designu a módy Prostějov, o posledním Snášelově incidentu neví. Na škole přitom stále pracuje jako tělocvikář.

"Záleží, zda je to pravda a zda to popřípadě bude trestný čin, nebo přestupek. Pak mohu nějak reagovat," řekla ředitelka školy Ivana Vaňková.