V budoucnu by měli být záchranáři i Olomoučané před povodní varováni mnohem lépe. Na snímku ulice Novosadská zaplavená po přívalových deštích.

V budoucnu by měli být záchranáři i Olomoučané před povodní varováni mnohem lépe. Na snímku ulice Novosadská zaplavená po přívalových deštích. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Před povodní mají Olomoučany varovat esemesky i nové sirény

  • 1
Povodňové mapy na internetu, nové elektronické sirény a meteostanice, které budou při větších deštích samy posílat esemesky záchranářům i obyvatelům. To jsou opatření, kterými chce Olomouc vylepšit varovný protipovodňový systém. A pokud vše půjde dobře, bude to už příští rok.

"Chceme zkvalitnit a zefektivnit řešení povodňových situací. Předností informačního systému bude jednoduchost používání," potvrdil náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Slibuje rychlou aktualizaci dat, jejich snadný přenos a dostupnost nejen pro úředníky a záchranáře, ale i obce a lidi, kterým bude hrozit zaplavení. Nejnovější informace budou hned k dispozici na internetu.

Radnice chce do modernizace sběru dat a varovných systémů investovat půldruhého milionu korun. Bude to však záležet na tom, zda uspěje se žádostí o evropskou dotaci. Tu schválili radní tento týden a krajské město by díky ní zaplatilo jen deset procent všech nákladů.

Olomouc přitom není jediná, kdo digitalizuje svůj povodňový plán a ochranu, podobné kroky chystají třeba i v Přerově (více čtěte zde) nebo Hranicích. Projekt vymyslel stát, aby sjednotil postupy jednotlivých obcí a měst. Olomouc ale do svého plánu zahrne celé území takzvaného malého okresu.

"Se současným systémem se dost trápíme, protože tabulky a grafy máme v různých formátech. Digitalizace všechno zjednoduší," těší se vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Radek Zapletal.

Přívalové deště ohlídají další měřící stanice

Město chce investovat i do zkvalitnění monitoringu potoků i řek, a také srážek. Vybuduje proto nové srážkoměrné stanice na Svatém Kopečku, v Lošově, Radíkově, Droždíně a ve Slavoníně.

Ty budou mimo jiné umět rozesílat varovné SMS členům záchranného systému, pokud množství srážek někde překročí kritické hodnoty.

A to nemá být zdaleka jediné preventivní opatření. Stejně jako má už dnes Olomouc vodoměrnou stanici na jednom z ramen řeky Moravy v Hynkově, nechá si dalšího podobného "hlídače" nainstalovat také na Trusovický potok v Bohuňovicích.

"Stanice bude dodávat data do integrovaného povodňového plánu. Stavy na tomto toku budou zahrnuty do výpočtů, ze kterých budeme odhadovat stav vody v řece Moravě," vysvětlil Šnevajs.

Olomoučany před povodní už varují nové sirény

Radnice nechala už v minulosti vyměnit staré rotační přístroje vydávající jen varovné signály za elektronické, které umožňují i hlasový výstup. Jako poslední se jich příští rok dočkají obyvatelé Svatého Kopečku a Nedvězí.

"Instalovat je tam budeme hlavně kvůli nebezpečí přívalových dešťů. Jak jsme v minulosti mohli být svědky, i v místech, která jsou položena poměrně vysoko, nebezpečí přívalových dešťů hrozí," doplnil Šnevajs s tím, že sirény budou fungovat i po přerušení dodávek elektřiny.

Olomouc naposledy zasáhly povodně po přívalových deštích letos v srpnu, voda z řeky Moravy pak město zaplavila v letech 1997 a 2006.