Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zima se blíží. Vrcholí zájem o dřevo, jež si lidé v lese sami nařežou

  9:49aktualizováno  9:49
Před začátkem letošní topné sezony opět roste už tak velký zájem o palivové dříví, které si lidé za poplatek sami vytěží v lese. Takzvaná samovýroba totiž dokáže srazit náklady za topení až o tisíce korun. Především pro lidi z venkova tak představuje nákup palivového dříví přímo v lese vítanou příležitost, jak ušetřit.

S blížící se topnou sezonou stoupá už tak vysoký zájem o dříví, které si lidé za poplatek nařežou sami. Na topení tak totiž výrazně ušetří. (Ilustrační snímek) | foto: rbproduction.cz

"Zájem lidí o takzvanou samovýrobu dříví je velmi vysoký. Poptávka v řadě oblastí Olomouckého kraje už převyšuje možnou nabídku. To ale neznamená, že tyto žadatele neuspokojíme. Nabídneme jim možnost získat takto dřevo v jiném revíru," uvedl mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Tento způsob prodeje dříví je častý, zejména v okolí obcí, ve městech je o toto dříví zájem nižší.

"Celkově se v Olomouckém kraji prodej palivového dříví formou samovýroby v posledních letech pohybuje ve výši přibližně kolem 20 tisíc kubíků ročně," doplnil Boublík.

Stačí pila a vozík, na topení se ale ušetří tisíce

Ke klasické samovýrobě dřeva v lese je potřeba vedle motorové pily už jen auto s přívěsným vozíkem, který dřevo odveze. Výsledkem jsou výrazně nižší náklady na vytápění, než když palivové dřevo zákazník klasicky nakoupí. Lesníci zájemcům umožní vyřezat nálety, použít zbytky po těžbě nebo méně kvalitní dřevo, které se nedá využít jinak než jako palivo.

Na základě uzavřené smlouvy si podle Boublíka může zájemce koupit vyznačené stojící dříví, které odpovídá sortimentu palivového dříví a sám si ho může pokácet a následně zpracovat. Cena za kubík v Lesích České republiky se odvíjí od druhu dřeviny a kvality dřeva. Pohybuje se v řádech stovek korun za kubík.

Naopak poměrně vysoké ceny nasadily zájemcům o samovýrobu dřeva v obecním lese v Uhelné na Jesenicku, kde platí zájemci od 300 do 500 korun za kubík.

"Důvod je jasný. Jde o bukový les, takže i z prořezávek získají lidé kvalitní dřevo na topení. Les je navíc blízko a je velmi dobře přístupný, takže i dopravní náklady jsou minimální," zdůvodnil starosta Uhelné Ludvík Juřík. I přes vyšší cenu je i zde zájem vysoký a na dřevo do lesů u Uhelné jezdí desítky lidí.

Nelze brát všechno. Klestí je zdarma, hroubí už ne

Někteří zájemci se snaží ušetřit ještě víc a sbírají jen takzvané klestí, za které nemusí platit nic. Jsou to hlavně lidé, kteří bydlí blízko bukových lesů, kam mohou dojet třeba s příručním vozíkem. Lesníci však upozorňují, že není možné sbírat vše, co leží na zemi.

Kolik lze ušetřit

Kubík dřeva určeného pro samovýrobu stojí podle přístupnosti lesa a kvality 100 až 500 korun. Topení plynem přitom průměrně vyjde v běžném domku ročně na 30 tisíc, uhlím 23 tisíc a dřevem, které lidé koupí už zpracované na polena, pak zhruba na 20 tisíc. Pokud dřevo získají samovýrobou, zaplatí za něj při průměrné ceně 300 Kč za kubík a spotřebě kolem 20 kubíků za sezonu jen 6 tisíc. Je však potřeba připočítat ještě náklady na odvoz dřeva a elektřinu či benzin při zpracovávání.

"Lidé se často domnívají, že mohou brát vše, a potom vznikají nedorozumění. Suchou klestí se rozumí větve do 7 cm v průměru. Silnější větve jsou již považovány za takzvané hroubí, tedy obchodované dříví," popsal Boublík.

I přes stoupající poptávku však někteří majitelé lesů či jejich správci naopak nabídku samovýrobcům výrazně omezují. Snaží se totiž zpracovat i dřevo, které dříve nevyužili a zůstávalo v lese právě pro zájemce o samovýrobu.

"Ještě využitelný odpad z manipulace při těžbě dřeva nařežeme na dvoumetrové kusy a prodáváme z našeho skladu, kde nabízíme i polena. V současnosti je čekací doba na palivové dříví z našeho skladu přibližně tři až čtyři měsíce," popsal jednatel Lesního statku Třemešek Marek Řoutil, který spravuje například městské lesy Šumperka.

Podobný postup volí také Lesy města Olomouce. "Využijeme skoro všechno a palivové dříví poté prodáváme už ze skladu. Prostor pro klasickou samovýrobu se tak zmenšuje," potvrdil Jan Galvani z Lesů města Olomouce.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Motorkář se srazil s autem, hořící benzin mu popálil hlavu i končetiny

Po srážce osobního vozu s motorkou na Šumpersku začalo hořet palivo, které...

K dopravní nehodě doprovázené požárem museli vyjíždět hasiči, záchranáři a policisté na Šumpersku. Při srážce osobního...

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

Na Šumpersku staví novou rozhlednu, pohled na krajinu nabídne po celý rok

Vizualizace podoby rozhledny ve ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého...

Ve ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku finišuje výstavba rozhledny, z níž se turisté budou...

Najdete na iDNES.cz