Lídr krajské kandidátky ČSSD Jiří Zemánek.

Lídr krajské kandidátky ČSSD Jiří Zemánek. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Z komunistů jsme v kraji udělali bohatou nevěstu, říká lídr ČSSD

  • 3
Ještě loni poslanec Jiří Zemánek netušil, že do voleb půjde jako lídr ČSSD v Olomouckém kraji. Nynějšího hejtmana Jiřího Rozbořila ale odstavila kauza Vidkun a on nastoupil na pozici jedničky. V rozhovoru pro MF DNES připustil, že KSČM v kraji posílila i díky dnešní koalici se sociální demokracií.

V čele kandidátky jste proto, že hejtman Jiří Rozbořil, s nímž se na post lídra původně počítalo, nemůže kandidovat kvůli obvinění z podplácení v kauze Vidkun. Skutečně chcete být hejtmanem?
Předtím, než jsem přijal kandidaturu a stal jsem se lídrem, jsem se musel rozhodnout. Pokud se postavím do čela, chci být hejtmanem.

Nikdy jste se nikým nebavil ve smyslu, že jste o kandidatuře na hejtmana neuvažoval a že vám spadla do klína jen kvůli aféře?
Před čtyřmi lety mě oslovili někteří kolegové, o kandidatuře jsme uvažovali. Poté jsme byli v sociální demokracii tři kandidáti: Jiří Rozbořil, Jaroslav Vomáčka a já. Mezi námi se vybíralo na post lídra, Jiří to ustál. Už tenkrát jsem tedy o této možnosti uvažoval.

Pro tyto volby jste o postu lídra před Vidkunem neuvažoval?
Neuvažoval. Měli jsme kraj, jenž se zlepšoval ve všech ukazatelích. Z posledního místa se posunul na čtvrté či páté od konce. To je obrovský posun. Bylo jednoznačné, že to s největší pravděpodobností bude Jiří Rozbořil.

V čem se kraj posunul? Stále se hovoří o nízkých mzdách či vysoké nezaměstnanosti.
Byli jsme třináctí, dnes jsme čtvrtí od konce. Blížíme se středu tabulky v těch ukazatelích.

Čtvrtí od konce ze třinácti, je to střed?
Blížíme se středu. Když kraje začínaly, měli jsme nejhorší výchozí pozici. Každý hejtman, objektivně vzato, ať už to byl pan Březina, pan Kosatík, pan Tesařík i pan Rozbořil v koalicích, které tu stvořili, kraj jednoznačně posouval.

Hejtman Rozbořil přivedl na kraj poprvé od revoluce k moci KSČM. Jak se na to díváte?
Naprosto racionálně. Výsledky voleb v roce 2012 daly více než padesát procent levici. Pan hejtman a ČSSD to takto vyhodnotili, udělali koalici s největším průnikem programu. Kromě případu Vidkun, což je ovšem osobní záležitost pana hejtmana, nedošlo k žádným otřesům. Ta koalice byla velmi dobrá.

KSČM vzhledem k minulosti České republiky není úplně typickou stranou. Pro vás je to i přesto ideální koaliční partner?
Posuzuji to pragmaticky. Snažíme se vyhovět vůli voličů. V roce 2012 jednoznačně řekli, aby v kraji vládla levice. Udělali jsme dobře, vyzkoušeli jsme jednu z možností. Působili v rámci koaliční smlouvy, nevytvářeli kauzy, rozuměli dvěma úsekům, které měli na starosti. Byl to velmi dobrý koaliční partner.

Další předvolební rozhovory

Lídr komunistů Alexander Černý v rozhovoru pro MF DNES řekl, že by teď při jednáních o koalici byli tvrdší. Dali byste jim víc křesel v radě?
Rozhodnutím ČSSD, že byli náš koaliční partner, se dnes stali bohatou nevěstou. To je jednoznačný fakt. Až volič rozdá mandáty a začneme se bavit o průniku programů, tak se pozná síla té které strany při vyjednávání. Velmi střídmě bych volil slova, jestli třeba bude ČSSD tvrdší, či povolnější při vyjednávání. Situace je jiná. Je tu silné hnutí ANO, které může vyhrát. Stejně tak i sociální demokracie. Těžko dnes soudit, kdo bude tvrdší a kdo bude mít jaké vyjednávací podmínky.

Uvedl jste, že jste z komunistů udělali bohatou nevěstu. Tím, že jste je vzali do vedení, jste v kraji vytvořili silnější KSČM?
Myslím si, že ano. Koalice byla velmi úspěšná. Pan hejtman byl až do kauzy hodnocen velmi často jako druhý či třetí nejúspěšnější. Ekonomické ukazatele říkají, že kraj spravovali dobře...

Takže KSČM...
Posílila, jednoznačně posílila.

I díky vám.
Jednoznačně posílila i díky sociální demokracii a koalici s námi.

S kolika stranami či hnutími jste již vy anebo zástupci ČSSD jednali ohledně podmínek případné koaliční spolupráce?
O koalicích jsem nejednal. Po volbách na to máme čas, i když je to pak hodně rychlé. Nicméně sešel jsem se s lídry.

Když jste se potkali, tak jste se nebavili o případné koalici?
Potkáváme se na akcích, kde vždy spolu prohodíme slovo. Ta témata tady samozřejmě padla. Řekli jsme si, že je reálně možné vytvořit levicovou, středolevou koalici... Když se podíváte na debatu ČT 24, se všemi lídry, kteří tam seděli, jsme nějakou debatu vedli.

S těmi všemi si dokážete případnou koalici představit?
S těmi všemi si dokážu případnou koalici představit. Teď momentálně nikoho nevylučuji. Krajské programy nejsou tak odlišné, abychom nenašli průnik. Samozřejmě budeme klást důraz na program ČSSD.

Na plakátech i v inzerátech slibuje ČSSD v krajských volbách vyšší minimální mzdu anebo vyšší růst mezd. V programu ale tyto dva body neuvádíte. Je to pro vás závazný slib, nebo jen lákadlo na voliče?
Je to naprosto zásadní a závazný slib. Budeme-li mít dostatečný počet hejtmanů v Asociaci krajů, dovedu si představit tlak této asociace na vládu i ohledně minimální mzdy. Ale ČSSD může v organizacích zřizovaných krajem umožnit růst mezd. Samozřejmě kraj je účastníkem tripartity, můžeme tlačit na zaměstnavatele - například na Středomoravskou nemocniční. Z průzkumů vychází, že tu zdravotníci mají menší platy než třeba ve fakultní nemocnici. Musíme i tam tlačit na mzdy, ač na to nemáme přímý dopad, jako v těch příspěvkových organizacích. Možností je víc.

Kraj má přes 630 tisíc obyvatel. Kolika z nich se tedy váš slib o vyšších platech týká?
Jsou to tisíce lidí, přes tripartitu jsou to už desetitisíce.

V programu hovoříte o zlepšování profesionality úředníků a zaměstnanců úřadu. Lídr Starostů Radim Sršeň v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že úřad nefunguje, zmínil fluktuaci zaměstnanců i účelové rušení odborů. Lídr ODS Dalibor Horák řekl, že se organizační změny - provedené poměrně krátce před volbami - negativně dotkly fungování úřadu. ČSSD teď kraj řídí. Funguje podle vás krajský úřad dobře?
Vedení úřadu, jeho paní ředitelka, má představu, že nedávné změny povedou k lepšímu. Čas ukáže, jestli ano. Dovedu si představit, že pokud nebudou funkční a budu ve vedení kraje, tak že je dokážu zhodnotit, zauditovat a pokusit se přesvědčit paní ředitelku, aby systém přehodnotila a zracionalizovala. Může se také stát, že její vize je správná a pánové to řeší v rámci předvolebních představ. Je třeba minimálně rok počkat.

Byl zrušen odbor kultury. Kultura spadá pod odbor školství, památková péče pod stavební úřad. Kritici namítali, že tento krok má usnadnit povolení Šantovka Tower. Souhlasíte?
Je to účelové spojení této informace s tím, co se na úřadě dělo. Myslím, že to nemá racionální opodstatnění. Je pravda, že se to nabízí. Ale je to příliš kostrbatá kombinace.

Jaký je váš názor na Šantovka Tower?
Měli bychom respektovat rozhodnutí odborných orgánů. Náš subjektivní pohled, jak se má město rozvíjet... Mám na to subjektivní pohled.

A ten je jaký?
Mně věže nevadí. Ale na druhou stranu chápu, že za 50 či 100 let tady s největší pravděpodobností budou. Chápu pohled, že Olomouc je krásná, má svůj ráz a toto se vymyká. Dovedu pochopit, pokud odborné orgány rozhodnou, že tu nebudou. Nebudu to nijak dramaticky politicky řešit. Ani to nejde.

Jde mi o váš subjektivní pohled jako člověka, který tu žije, zná město. Je to téma, které lidé řeší.
To je přesně ono. Když se podíváte na Tančící dům v Praze, polovina lidí řekne, že tam nepatří. Já říkám, že je pěkný, zapadá přesně do nábřeží a mně se to líbí.

A když se podíváte na vizualizaci Šantovka Tower? Zapadne tam? Líbí se vám tam?
Moc ne.