Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přechody, sídliště, zámek i zimák. Radnice schválily rozpočty a investice

  5:54aktualizováno  5:54
Zastupitelé čtyř okresních měst Olomouckého kraje už schválili rozpočty na letošní rok a tedy i to, za co utratí veřejné peníze. Výjimkou je Šumperk, kde budou rozpočet schvalovat tento měsíc. MF DNES přináší přehled největších investic roku.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

1.Olomouc

Příjmy krajského města klesnou z loňských 2,053 miliardy korun na 1,982 miliardy korun, výdaje vzrostou z 1,96 miliardy korun na 2,032 miliardy. Magistrát ale rozdíl pokryje z přebytku předminulého roku.

„Na investice je v rozpočtu vyčleněna částka 356 milionů korun, což je o 76 milionů více než loni. Největší investiční akcí bude rekonstrukce tramvajové trati na třídě 1. máje v centru Olomouce, která má stát 115 milionů korun. Necelou polovinu nákladů pokryje dotace ze Švýcarských fondů,“ uvedl náměstek primátora Filip Žáček (více čtěte zde).

Magistrát bude letos masivně investovat rovněž do vodohospodářské infrastruktury, a to zhruba 93 milionů korun. Na zabezpečení přechodů pro chodce Olomouc počítá s deseti miliony korun.

Další miliony půjdou také na vybudování nových parkovišť na sídlištích Lazce, okolí Tererova náměstí v Neředíně nebo na ulici Za Vodojemem. Na podporu turistického ruchu je určen projekt Afrického pavilonu, který vyroste v zoologické zahradě.

2.Přerov

Bez větších potíží prošel rozpočet v Přerově. Zastupitelé byli pro přebytkový rozpočet s příjmy ve výši 707 milionů korun a výdaji 672 milionů. Investic bude letos ale méně než v jiných letech.

„Přerov si kvůli vyššímu zadlužení a splácení úvěrů nemůže dovolit nákladnější investice,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Město má v plánu například další etapu revitalizace panelového sídliště v Předmostí nebo kompletní zateplení Základní školy Za Mlýnem. Magistrát připravuje propojení cyklostezek u kruhového objezdu na Želatovské ulici, další miliony půjdou do oprav silnic.

3.Prostějov

Prostějovští zastupitelé se shodli na vyšších výdajích než příjmech. Magistrát pro letošní rok zahrnul do příjmů 784 milionů, utratí však 854 milionů korun.

„Rozdíl mezi příjmy a výdaji pokryje zůstatek z hospodaření minulých let,“ vysvětlila mluvčí Prostějova Jana Gáborová.

Na investice půjde z prostějovského rozpočtu celkem 161 milionů korun.

„Největší akcí roku je regenerace sídliště Šárka za dvacet milionů korun,“ sdělila Gáborová.

Prostějovský magistrát plánuje rovněž další etapu rekonstrukce zámku. Na opravy severozápadního a jižního křídla uvolní deset milionů. Sportovci ocení vybudování nových šaten na zimním stadionu.

Kritický nedostatek parkovacích ploch na Anenské ulici pak alespoň částečně sníží nové parkoviště za téměř pět milionů. Téměř dvacet milionů směruje magistrát na zateplení městské budovy na Kostelecké ulici a Mateřské školy Šárka.

4.Jeseník

Rovněž jeseničtí zastupitelé schválili letošní rozpočet na konci minulého roku. Nejmenší z pětice sídel okresů Olomouckého kraje utratí celkem 243 milionů, zatímco příjmy jsou o 23 milionů nižší. Město ale ušetřilo v minulých letech, takže nižší příjmy bez problémů dorovná.

Jeseník zahájí nákladnou revitalizaci největšího městského sídliště 9. května, kde žije přes dva tisíce lidí. Investice je rozdělena na pět etap, které proběhnou do roku 2020.

Radnice připravuje projekt dětského vodního světa Vincenze Priessnitze, který vyroste během dvou let ve Smetanových sadech. Jde o interaktivní areál s vodními prvky a atrakcemi, který dětem ukáže, co voda umí. Jak dokáže být nelítostná, ale také jak umí léčit.

Největší akcí je výstavba sportovní haly za zhruba 50 milionů korun, kterou chce radnice dokončit v roce 2017.

5.Šumperk

S rozpočtovým provizoriem, které umožňuje použít až do schválení nového rozpočtu jednu dvanáctinu rozpočtu roku 2015, vstupuje do letošního roku šumperská radnice.

„Rozpočet pro rok 2016 je ve fázi příprav,“ uvedla mluvčí radnice Olga Hajduková.

Město stejný model schvalování rozpočtu praktikuje už řadu let. „Chceme schválit rozpočet až ve chvíli, kdy bude jasné, s jakými příjmy můžeme počítat, a bude znám výsledek hospodaření města a přebytek z roku 2015, což je velmi důležité pro kvalitní nastavení příjmové části rozpočtu,“ vysvětlil starosta Zdeněk Brož.

Na investice půjde v Šumperku v letošním roce 150 milionů korun. Letos je v návrhu rozpočtu největší položkou první etapa stavby nové městské knihovny za 30 milionů korun. S dalšími 30 miliony se počítá na dostavbu knihovny v roce 2017.

Město dokončí revitalizaci ulice Vančurovy, na kterou počítá pro příští rok s 15 miliony, revitalizace sídliště Fibichova přijde na 18 milionů. Přibudou zde nová parkovací místa, město opraví chodníky, komunikace, veřejné osvětlení, hřiště, zeleň a mobiliář. Vůbec největší investicí roku je rekonstrukce zimního stadionu za 50 milionů korun.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Vánoční stromek hozený z paneláku přistál ve větvích, sundali ho hasiči

Hasiči museli v Olomouci sundat ze stromu vánoční stromeček, který se na jedné...

Kuriózní zásah si dnes připsali hasiči z Olomouce, kteří museli z koruny stromu zůstat zaklíněný vánoční stromeček....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz