Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přechody, sídliště, zámek i zimák. Radnice schválily rozpočty a investice

  5:54aktualizováno  5:54
Zastupitelé čtyř okresních měst Olomouckého kraje už schválili rozpočty na letošní rok a tedy i to, za co utratí veřejné peníze. Výjimkou je Šumperk, kde budou rozpočet schvalovat tento měsíc. MF DNES přináší přehled největších investic roku.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

1.Olomouc

Příjmy krajského města klesnou z loňských 2,053 miliardy korun na 1,982 miliardy korun, výdaje vzrostou z 1,96 miliardy korun na 2,032 miliardy. Magistrát ale rozdíl pokryje z přebytku předminulého roku.

„Na investice je v rozpočtu vyčleněna částka 356 milionů korun, což je o 76 milionů více než loni. Největší investiční akcí bude rekonstrukce tramvajové trati na třídě 1. máje v centru Olomouce, která má stát 115 milionů korun. Necelou polovinu nákladů pokryje dotace ze Švýcarských fondů,“ uvedl náměstek primátora Filip Žáček (více čtěte zde).

Magistrát bude letos masivně investovat rovněž do vodohospodářské infrastruktury, a to zhruba 93 milionů korun. Na zabezpečení přechodů pro chodce Olomouc počítá s deseti miliony korun.

Další miliony půjdou také na vybudování nových parkovišť na sídlištích Lazce, okolí Tererova náměstí v Neředíně nebo na ulici Za Vodojemem. Na podporu turistického ruchu je určen projekt Afrického pavilonu, který vyroste v zoologické zahradě.

2.Přerov

Bez větších potíží prošel rozpočet v Přerově. Zastupitelé byli pro přebytkový rozpočet s příjmy ve výši 707 milionů korun a výdaji 672 milionů. Investic bude letos ale méně než v jiných letech.

„Přerov si kvůli vyššímu zadlužení a splácení úvěrů nemůže dovolit nákladnější investice,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Město má v plánu například další etapu revitalizace panelového sídliště v Předmostí nebo kompletní zateplení Základní školy Za Mlýnem. Magistrát připravuje propojení cyklostezek u kruhového objezdu na Želatovské ulici, další miliony půjdou do oprav silnic.

3.Prostějov

Prostějovští zastupitelé se shodli na vyšších výdajích než příjmech. Magistrát pro letošní rok zahrnul do příjmů 784 milionů, utratí však 854 milionů korun.

„Rozdíl mezi příjmy a výdaji pokryje zůstatek z hospodaření minulých let,“ vysvětlila mluvčí Prostějova Jana Gáborová.

Na investice půjde z prostějovského rozpočtu celkem 161 milionů korun.

„Největší akcí roku je regenerace sídliště Šárka za dvacet milionů korun,“ sdělila Gáborová.

Prostějovský magistrát plánuje rovněž další etapu rekonstrukce zámku. Na opravy severozápadního a jižního křídla uvolní deset milionů. Sportovci ocení vybudování nových šaten na zimním stadionu.

Kritický nedostatek parkovacích ploch na Anenské ulici pak alespoň částečně sníží nové parkoviště za téměř pět milionů. Téměř dvacet milionů směruje magistrát na zateplení městské budovy na Kostelecké ulici a Mateřské školy Šárka.

4.Jeseník

Rovněž jeseničtí zastupitelé schválili letošní rozpočet na konci minulého roku. Nejmenší z pětice sídel okresů Olomouckého kraje utratí celkem 243 milionů, zatímco příjmy jsou o 23 milionů nižší. Město ale ušetřilo v minulých letech, takže nižší příjmy bez problémů dorovná.

Jeseník zahájí nákladnou revitalizaci největšího městského sídliště 9. května, kde žije přes dva tisíce lidí. Investice je rozdělena na pět etap, které proběhnou do roku 2020.

Radnice připravuje projekt dětského vodního světa Vincenze Priessnitze, který vyroste během dvou let ve Smetanových sadech. Jde o interaktivní areál s vodními prvky a atrakcemi, který dětem ukáže, co voda umí. Jak dokáže být nelítostná, ale také jak umí léčit.

Největší akcí je výstavba sportovní haly za zhruba 50 milionů korun, kterou chce radnice dokončit v roce 2017.

5.Šumperk

S rozpočtovým provizoriem, které umožňuje použít až do schválení nového rozpočtu jednu dvanáctinu rozpočtu roku 2015, vstupuje do letošního roku šumperská radnice.

„Rozpočet pro rok 2016 je ve fázi příprav,“ uvedla mluvčí radnice Olga Hajduková.

Město stejný model schvalování rozpočtu praktikuje už řadu let. „Chceme schválit rozpočet až ve chvíli, kdy bude jasné, s jakými příjmy můžeme počítat, a bude znám výsledek hospodaření města a přebytek z roku 2015, což je velmi důležité pro kvalitní nastavení příjmové části rozpočtu,“ vysvětlil starosta Zdeněk Brož.

Na investice půjde v Šumperku v letošním roce 150 milionů korun. Letos je v návrhu rozpočtu největší položkou první etapa stavby nové městské knihovny za 30 milionů korun. S dalšími 30 miliony se počítá na dostavbu knihovny v roce 2017.

Město dokončí revitalizaci ulice Vančurovy, na kterou počítá pro příští rok s 15 miliony, revitalizace sídliště Fibichova přijde na 18 milionů. Přibudou zde nová parkovací místa, město opraví chodníky, komunikace, veřejné osvětlení, hřiště, zeleň a mobiliář. Vůbec největší investicí roku je rekonstrukce zimního stadionu za 50 milionů korun.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Přerov mohl dostat za panelák miliony, kvůli obavám z ubytovny jej zbourá

Osmipatrový panelový dům známý v Přerově jako Chemik čeká demolice.

Debaty o budoucnosti padesát let starého přerovského paneláku, který se do paměti místních vryl jako Chemik, v pondělí...Najdete na iDNES.cz