Politici přerovské radnice (na snímku její hlavní budova) dostali v rámci ankety o kriminalitě od svých „rádců“ řadu informací a doporučení. Mají jim pomoci zlepšit život ve městě.

Politici přerovské radnice (na snímku její hlavní budova) dostali v rámci ankety o kriminalitě od svých „rádců“ řadu informací a doporučení. Mají jim pomoci zlepšit život ve městě. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Výtržníky vykázat, s bezdomovci do chudobince, radí Přerované radnici

  • 0
Výtržníky vykázat po opakovaných excesech z města, zřídit chudobinec, kontrolovat, zda lidé pobírající sociální dávky nehrají na automatech. S takovými návrhy přišli v anketě o kriminalitě „přerovští rádci“ - lidé, kteří se zapojili do projektu, v jehož rámci mohou názory pomoci tamním politikům.

Institut rádců zavedlo po podzimních volbách nové vedení města, aby obyvatele více zapojilo do rozhodování o dění v Přerově. V současné době magistrát vyhodnotil první dotazníkové šetření, zaměřené na kriminalitu ve městě.

„Rádcové nám napsali, že je ve městě nejvíce tíží vandalismus, hned poté následovalo opilství, výtržnictví, násilí a krádeže v obchodech,“ uvedl radní Jiří Kohout, který je zároveň manažerem prevence kriminality.

Vandalismus je přitom úzce spjat s opilstvím i výtržnictvím, jež skončila v anketě na následujících příčkách.

„Nejčastěji se strážníci setkávají s vandalismem především po víkendech, kdy podnapilé skupinky či jednotlivci vyvrací dopravní značky, rozkopávají popelnice a kontejnery, rozbíjí skleněné vývěsky, lámou stromky nebo ničí reklamní poutače,“ přiblížil zástupce velitele přerovských strážníků Miroslav Komínek.

Loni například v Přerově vandalové napáchali na městském majetku škody za více než 20 tisíc korun. Největší škody vznikají podle statistik na nočních trasách opilců, kteří se vracejí z hospod nebo přesouvají do jiných.

Kontrolujte herny, ať nedochází ke zneužívání dávek

Velkým problémem se v anketě ukázaly i sociálně vyloučené lokality, v nichž žijí převážně sociálně slabí a nepřizpůsobiví lidé.

„Respondenti průzkumu nejčastěji uváděli, že nejméně bezpečně se cítí u nádraží, kde se obávají útoků ze strany romské menšiny, opilců nebo bezdomovců. Celá čtvrtina z nich navrhuje, aby problémoví lidé byli při opakovaných excesech vykázáni z Přerova,“ uvedla pracovnice marketingu Lenka Tomečková, která výsledky ankety zpracovávala.

„Doporučuji v případě opakovaného přestupkového jednání zakázat pobyt na území města a tuto možnost důsledně uplatňovat, aby tu byli jen slušní lidé,“ napsal doslova jeden z rádců.

Návrhy, jak řešit problematiku sociálně vyloučených lokalit, měli téměř všichni lidé zapojení do projektu. Ve většině se shodli v tom, že by do těchto míst měli více chodit policisté či asistenti prevence kriminality, někteří navrhují instalaci dalších kamer nebo důslednou práci domovníků.

„Respondenti doporučují, aby se asistenti zaměřili na pochůzky v přednádražní čtvrti. Zdá se ale, že mnohem více než řešení záškoláctví dětí je trápí zneužívání sociálních dávek v barech a hernách. Doporučují nám proto, aby tam asistenti docházeli a kontrolovali hráče. Ani to nepodceníme,“ doplnil radní Jiří Kohout, do jehož pravomocí spadají i zmiňovaní romští asistenti, kteří ve městě působí od začátku letošního května (více čtěte zde).

Rádci se vyjadřovali také k problematice bezdomovectví. Polovina z nich apeluje na to, aby jejich situaci řešily neziskové organizace. Většinou také uváděli, že jim vadí obtěžování a žebrání bezdomovců, a to zejména před supermarkety nebo v okolí nádraží.

Rádci vyzvali i k vytvoření „městského chudobince“

Řešením by podle dotazníku bylo vytvoření „městského chudobince“, kde by bylo možno kontrolovaně ubytovávat lidi z ulice a provádět sociální intervenci pod dohledem města, kraje či státu. Pro jeho zřízení se vyjádřilo 87 respondentů.

„Nějaké záchytné zařízení je pro tyto lidi užitečné i z toho důvodu, že se poflakují po ulicích, které znečišťují - a sami taky nevoní,“ napsala jedna z účastnic ankety.

„Jeden rádce nám vzkázal, že skupina bezdomovců pobývá na nábřeží Bečvy - u budovy Kazeta. Tam na něj dokonce poštvali i psa. Děkujeme za postřeh, na tuto oblast se více zaměříme,“ přislíbil radní Kohout.

Radit může politikům každý, kdo se zaregistruje na webu

„Rádcem se může stát každý Přerovan nebo člověk, který má naše město rád a záleží mu na jeho budoucnosti,“ přiblížila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Stačí, když se zájemce zaregistruje na adrese: prerovsky.radce@prerov.eu, pak může vstoupit na webové stránky města a pustit se do vyplňování dotazníků na nejrůznější témata. Do 15. května probíhá anketa na téma Vánoce v Přerově.

„Ale nejde jen o ankety, kde by lidé zatrhávali vyplněné odpovědi. Chceme znát jejich názory, pocity a samozřejmě především rady, takže naši respondenti píší i volnou formou. Vážíme si každého slušně vyjádřeného názoru,“ doplnila Chalupová.