Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přerov dál bojuje s gangy, napadají a okrádají obchodníky u nádraží

  14:33aktualizováno  14:33
Každodenní boj se zlodějskými gangy, nevybíravé slovní útoky. Tak vypadal před rokem život obchodníků u přerovského nádraží. Podnikatelé dopláceli na blízkost vyloučených čtvrtí i několika sociálních ubytoven. Zda se situace zlepšila s nástupem romských asistentů prevence kriminality, zjišťovali zástupci radnice.

Oblast kolem přerovské vlakového nádraží dlouhodobě trápí problémy s udržováním klidu a pořádku. Nedávno sem přibyly stále policejní hlídky a brzy bude na okolí dohlížet i kamera. | foto: www.prerov.eu

Do obchodů v přednádražní čtvrti se vydal na inspekční cestu také přerovský radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout. Podobný průzkum s anketními dotazníky zde vykonal již před rokem.

„Chtěli jsme zjistit, jestli se pro obchodníky zlepšila od loňska bezpečnost, nebo zda stále čelí nájezdům zlodějů a drzých či sprostých zákazníků,“ uvedl Kohout.

Lidé za pultem ani tentokrát nešetřili kritikou zejména na nepřizpůsobivé občany. Mnozí ale připustili, že se asistenti prevence kriminality, kteří v lokalitě už od léta působí, snaží vyhrocené situace urovnávat. Jejich práci oceňují.

„Před půl rokem mě tu přepadl muž, nastříkal mi do očí slzný plyn a ukradl mi plato zlatých přívěsků za 75 tisíc korun. Zažít znovu bych to nechtěla. Vítáme proto, když se tu objeví městští policisté či romští asistenti a zajímají se o naši bezpečnost,“ vypověděla například prodavačka ze zlatnictví v Čechově ulici Dana Neugebauerová.

„Přijdou s kočárkem, zboží strkají přímo do něj“

„Otevřeli jsme teprve vloni v létě, takže nemohou posoudit, jestli je to lepší, nebo horší. Špatnou zkušenost mám ale s Romy, kteří sem chodí krást. Přijdou třeba s kočárkem a zboží si do něj přímo strkají, navíc učí krást i své děti. Nebo jich přijde větší tlupa, udělají záměrně rozruch a strkají pak věci přímo do kapes,“ svěřila se Gabriela Bílková z prodejny potravin v téže ulici.

Podobně nepříjemné zážitky líčila i další oslovená podnikatelka v anketě.

„Necítím se tu stále bezpečně. Potulují se tu nedůvěryhodní lidé z ubytoven nebo feťáci, občas sem vtrhnou a buď se snaží něco odnést, nebo jsou sprostí. Vědí přesně, za kolik mohou ukrást, aby to byl jen přestupek. Jsem z toho znechucená,“ popsala situaci majitelka místního butiku s prádlem Jiřina Hrubá.

„Problémy mám, ale poslední dobou nemohu říct, že by se týkaly Romů. Před časem sem například přišel slušně vyhlížející postarší pár. Než jsem se otočila, ukradli mi kožené rukavice. Výhodou ale je, že většina zákazníků platí kartou, takže alespoň lákadlo v podobě hotovosti už tu nemám,“ řekla majitelka obchodu z této čtvrti Jana Matysová, která prodává kabelky a kožené zboží.

Romských asistentů by mohlo už brzy pomáhat více

Se svými špatnými, ale i dobrými zkušenostmi se podělili prodavači celkem ze dvou desítek obchodů.

„Někteří připouštěli, že mají strach přes zimu, když v pět hodin zavřou provozovnu a vycházejí ven do tmy. Ale třeba v Kramářově ulici jsme se setkali s pozitivními reakcemi obchodníků, kteří si chválili, že jsou v ulicích vidět asistenti prevence – a jejich práci si cenili,“ řekl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil.

Čtveřice přerovských asistentů prevence kriminality - zleva Martin Bezděk,...

Přerovští asistenti prevence kriminality - zleva Martin Bezděk, Pavel Mirga, Jan Horvát Balog a Peter Lacko

Radní Jiří Kohout, který anketu v ulicích prováděl, přesvědčoval oslovené, ať jsou v anketě upřímní, že i kritika je pro něj přínosnou informací.

„Výsledky příliš růžové nebyly. Nedaří se nám zastavit nebo alespoň omezit nájezdy určitých skupin obyvatel. Na druhou stranu mám dobrý pocit z toho, že velká část obchodníků začíná vnímat práci asistentů a jejich činnost. Většina zmíněných problémů se totiž týká romského etnika a asistenti prevence kriminality jsou také Romové. Díky tomu mnohem lépe vědí, jak na své soukmenovce zapůsobit a některé problémy vyřešit,“ sdělil Kohout.

V Přerově nyní působí čtyři romští asistenti, kteří chodí zejména do problémových lokalit a klidní tam vyhrocené situace.

„Vybírali jsme záměrně uchazeče, kteří mají v romské komunitě autoritu. Jejich práce se nám osvědčila – a máme v plánu nabrat ještě letos další posily, bude-li trvat podpora státu,“ řekl Kohout.

Město nyní čeká na to, jaké podmínky v rámci programů prevence kriminality letos vyhlásí ministerstvo vnitra. „Znát bychom je měli na konci ledna. Už nyní ale připravujeme rozšíření počtu romských asistentů na osm lidí.“

Město chystá i bezpečnostní akce

Nově by mohli „pomocníci“ strážníků fungovat ve dvousměnném provozu a mělo by se rozšířit i území, kde budou působit.

„Chceme se také více zaměřit na okolí přednádraží a problémy, které nám popsali obchodníci. Připravujeme kvůli tomu bezpečnostní akce,“ podotkl Kohout.

Zároveň slíbil, že stejná inspekční cesta se uskuteční i v lednu roku 2017, kdy zástupci města budou opět obchodníkům klást stejné otázky.

„Z ankety vznikne statistika, která nám přinese cenné informace. Zjistíme, jestli se postupně situace lepší, zhoršuje nebo stagnuje,“ řekl sociální pracovník přerovského magistrátu Boleslav Buš.
Nejčtenější

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Za nehodu v opilosti, při níž zemřela žena, hrozí exhokejistovi až osm let

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti řidiče auta, který v prosinci boural v olomoucké Wolkerově ulici. Při nehodě...

Čínský investor přinesl do fotbalového klubu peníze i stín sázkařské mafie

Fotbalové hřiště, tribuna a klubová šála FK Mohelnice.

Ve světě fotbalu působil donedávna klub z Mohelnice na Šumpersku rozruch nanejvýš netypickou fialovou barvou dresů. Od...

Další z rubriky

Olomoucký kraj se stal Zemanovou baštou, zúročil i svých pět návštěv

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Jednou z volebních bašt Miloše Zemana se při prvním kole prezidentských voleb ukázal být Olomoucký kraj. Současný...

Svodidla prošla po nárazu středem auta, řidiče museli vystříhat hasiči

Řidič narazil na Šumpersku při nehodě do svodidel, ta poté projela naskrz...

O velkém štěstí může mluvit mladý řidič, který o víkendu havaroval na Šumpersku. Při nehodě narazil do svodidel a...

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

Najdete na iDNES.cz