V Přerově končí k prvnímu prosinci stávající dopravce SAD Trnava. Město ale slibuje, že na autobusové nádraží (na snímku) i do ulic spoje vyjedou, vozy si hodlá v nejhorším pronajmout od soukromníků.

V Přerově končí k prvnímu prosinci stávající dopravce SAD Trnava. Město ale slibuje, že na autobusové nádraží (na snímku) i do ulic spoje vyjedou, vozy si hodlá v nejhorším pronajmout od soukromníků. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerov bez autobusů nezůstane, město je při krizi povolá z celé Moravy

  • 2
Od prvního prosince možná vyjedou do přerovských ulic autobusy nejrůznějších barev s řidiči oblečenými do různých uniforem. V tento den totiž z města odchází stávající dopravce SAD Trnava. Magistrát za něj nemá náhradu, vymyslel ale krizový plán. V nejhorším případě povolá autobusy soukromníků z celé Moravy.

"Chystáme krizový scénář. Nedovolíme nechat město bez autobusů. I kdybychom měli do Přerova dostat autobusy soukromníků z celé Moravy, tak to uděláme," potvrdil náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Přerov dostal do složité situace spor s dosavadním dopravcem - společností SAD Trnava, který za nejasných okolností ve městě skončí. Jeho autobusy přitom měly Přerovem jezdit až do roku 2019.

Podle zdejších politiků vypověděla slovenská firma smlouvu s radnicí, protože se "nevešla" do plánovaných prokazatelných ztrát a magistrát jí odmítl navýšení doplatit. S tím však dopravce nesouhlasí.

Tvrdí, že výpověď musel podat kvůli rozhodnutí ministerstva dopravy, které firmě zakázalo provozovat MHD v České republice, protože sídlí v cizí zemi. Z celé situace přitom viní Přerov. Právě zdejší odbor dopravy podle něj vydal slovenské společnosti licenci protiprávně.

Město chce rychle najít provizorního dopravce

Město má nyní podle tajemníka Jiřího Bakalíka jen jedinou možnost, jak rychle zajistit náhradu. Během pár týdnů vyhlásit výběrové řízení na provizorního dopravce a podepsat s ním smlouvu. Zatím však magistrát nikoho neoslovil.

"Žádnou firmu jsme nekontaktovali, protože nemáme hotové podklady, na základě kterých by dopravce měl jezdit," vysvětlil náměstek Zácha.

Podle tajemníka Bakalíka by však podklady měly být hotové každým dnem. Radnice sice před časem uvedla, že by mohla jednat i se slovenským dopravcem, zda by měl zájem ve městě zůstat i následující dva roky, v pondělí však rozeslala tiskovou zprávu, že proti němu povede správní řízení, což další jednání zkomplikuje.

Lidé žádné problémy nepocítí, slibuje radnice

Vedení města přesto věří, že se mu situaci podaří zvládnout. "Přes nejasnosti můžeme ujistit, že Přerované nic nepocítí ani jeden den. Ať už bude jezdit kdokoliv, přechod bude naprosto plynulý," upozornil Bakalík.

Ať už situace dopadne jakkoliv, narychlo vybraný dopravce bude v Přerově jezdit jen dočasně, maximálně dva roky. Za tu dobu město musí vypsat nové výběrové řízení a najít firmu, která bude autobusovou dopravu v Přerově provozovat dlouhodobě. Podle nového zákona totiž musí být taková veřejná zakázka jeden rok uveřejněna ve věstníku Evropské unie.