Přerov kývl kupci, z Chemoprojektu bude domov pro lidi s Alzheimerem

  12:18aktualizováno  12:18
Nevyužitá budova bývalého podniku Chemoprojekt v Přerově bude mít nového majitele. A posléze také obyvatele. Komplex získá společnost Domov Alzheimer, po rekonstrukci tam najde ubytování až 110 lidí nejen s Alzheimerovou chorobou, ale také senioři s demencí a dalšími nemocemi stáří.

Vizualizace budoucí podoby současné budovy Chemoprojektu, ze které se má stát domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou, demencí či dalšími nemocemi stáří. | foto: Domov Alzheimer

Přerovská radnice za Chemoprojekt utrží necelých 19 milionů korun, což je o zhruba čtyři miliony méně, než za kolik budovu v minulosti koupila. Z tohoto důvodu a mimo jiné i proto, že společnost Domov Alzheimer negarantuje v navrhovaných smlouvách dříve avizovaných 70 míst pro občany Přerova, odmítli někteří místní politici pro prodej zvednout ruku.

Domov Alzheimer chce v Přerově vybudovat své v pořadí třetí zařízení v republice. Město s jejími zástupci jedná už dva roky.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

„Prodáme budovu, kterou nepotřebujeme a která ročně generuje půlmilionovou ztrátu. Zároveň tak získáme pobytové zařízení sociální služby, v níž je zoufalý nedostatek míst,“ hájil prodej Chemoprojektu náměstek primátora Pavel Košutek.

Například Tomáš Tužín ale tvrdí, že smlouva je výhodná pouze pro kupce, nikoliv pro město.

„Za finanční ztrátu jsme si před lety koupili právo ovlivňovat budoucnost Chemoprojektu. Výsledek mi ale připadá jako věc ušitá horkou jehlou. Dostáváme se totiž do situace, ve které jsme nechtěli být, a vzdáváme se práv, která jsme chtěli mít. To jsme Chemoprojekt mohli rovnou nechat Lidlu,“ argumentoval.

Budova se zvýší o jedno patro, střecha bude zatravněná

Zástupci společnosti Domov Alzheimer, která už provozuje podobná zařízení v Roztokách u Prahy a v Karviné, nakonec ale většinu zastupitelů přesvědčili.

„Například v Karviné tvoří 85 procent obyvatel domova klienti, kteří mají trvalé bydliště v tomto městě. Záleží nám především na obsluze místních lidí. Kdybychom to však zapracovali do kupní smlouvy, dopouštěli bychom se diskriminace přespolních,“ vysvětlil ředitel skupiny Domov Alzheimer Radek Žádník.

Chemoprojekt stojí v Přerově nedaleko centra od 50. let. Postupně ho obklopilo sídliště Trávník. V posledních letech byly v budově kanceláře, dílny a pobočka knihovny, využití pro celý objekt se však najít nepodařilo.

Domov Alzheimer plánuje Chemoprojekt zrekonstruovat a na své náklady bude zařízení také provozovat. Budova se zvýší o jedno patro, sedlovou střechu nahradí rovná, která bude zatravněná. Práci v domově najde asi osmdesát lidí.

Dům bude mít zvláštní režim, obyvatelé se mají potkávat

Dům bude mít svůj zvláštní režim. Jeho obyvatelé budou mít volný pohyb po budově, ale ven se sami nedostanou. Pouze do zahrady, která vznikne ve vnitrobloku.

„Naši klienti by mohli zahradu využívat i v rámci terapie, neboť součástí pobytu je individuální i skupinový volnočasový program. Naší snahou je, aby lidé trávili v průběhu dne ve svých pokojích jen tolik času, kolik je nezbytně nutné. Chceme, aby se navzájem potkávali a komunikovali jak ve společenských a aktivizačních místnostech, tak i na zahradě,“ popsal Zbyněk Gembiczki ze společnosti Domov Alzheimer.

Žádost o místo v domově pro seniory, který provozuje město, má podanou 926 lidí, z toho 160 trpí některou z forem stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou. Domov s takzvaným zvláštním režimem přitom může přijmout jen v průměru 25 takto nemocných klientů ročně.

„Těchto míst je akutní nedostatek,“ potvrdila vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Romana Pospíšilová. Připomněla, že podle lékařských studií jsou ve skupině pětašedesátiletých touto nemocí postižena zhruba dvě až tři procenta lidí. U osmdesátiletých je to už téměř polovina populace.

„Odborníci odhadují, že v roce 2020 bude u nás žít téměř 183 tisíc lidí s tímto syndromem, v roce 2050 pak asi 383 tisíc lidí,“ dodala.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Najdete na iDNES.cz