Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přerov kývl kupci, z Chemoprojektu bude domov pro lidi s Alzheimerem

  12:18aktualizováno  12:18
Nevyužitá budova bývalého podniku Chemoprojekt v Přerově bude mít nového majitele. A posléze také obyvatele. Komplex získá společnost Domov Alzheimer, po rekonstrukci tam najde ubytování až 110 lidí nejen s Alzheimerovou chorobou, ale také senioři s demencí a dalšími nemocemi stáří.

Vizualizace budoucí podoby současné budovy Chemoprojektu, ze které se má stát domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou, demencí či dalšími nemocemi stáří. | foto: Domov Alzheimer

Přerovská radnice za Chemoprojekt utrží necelých 19 milionů korun, což je o zhruba čtyři miliony méně, než za kolik budovu v minulosti koupila. Z tohoto důvodu a mimo jiné i proto, že společnost Domov Alzheimer negarantuje v navrhovaných smlouvách dříve avizovaných 70 míst pro občany Přerova, odmítli někteří místní politici pro prodej zvednout ruku.

Domov Alzheimer chce v Přerově vybudovat své v pořadí třetí zařízení v republice. Město s jejími zástupci jedná už dva roky.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

„Prodáme budovu, kterou nepotřebujeme a která ročně generuje půlmilionovou ztrátu. Zároveň tak získáme pobytové zařízení sociální služby, v níž je zoufalý nedostatek míst,“ hájil prodej Chemoprojektu náměstek primátora Pavel Košutek.

Například Tomáš Tužín ale tvrdí, že smlouva je výhodná pouze pro kupce, nikoliv pro město.

„Za finanční ztrátu jsme si před lety koupili právo ovlivňovat budoucnost Chemoprojektu. Výsledek mi ale připadá jako věc ušitá horkou jehlou. Dostáváme se totiž do situace, ve které jsme nechtěli být, a vzdáváme se práv, která jsme chtěli mít. To jsme Chemoprojekt mohli rovnou nechat Lidlu,“ argumentoval.

Budova se zvýší o jedno patro, střecha bude zatravněná

Zástupci společnosti Domov Alzheimer, která už provozuje podobná zařízení v Roztokách u Prahy a v Karviné, nakonec ale většinu zastupitelů přesvědčili.

„Například v Karviné tvoří 85 procent obyvatel domova klienti, kteří mají trvalé bydliště v tomto městě. Záleží nám především na obsluze místních lidí. Kdybychom to však zapracovali do kupní smlouvy, dopouštěli bychom se diskriminace přespolních,“ vysvětlil ředitel skupiny Domov Alzheimer Radek Žádník.

Chemoprojekt stojí v Přerově nedaleko centra od 50. let. Postupně ho obklopilo sídliště Trávník. V posledních letech byly v budově kanceláře, dílny a pobočka knihovny, využití pro celý objekt se však najít nepodařilo.

Domov Alzheimer plánuje Chemoprojekt zrekonstruovat a na své náklady bude zařízení také provozovat. Budova se zvýší o jedno patro, sedlovou střechu nahradí rovná, která bude zatravněná. Práci v domově najde asi osmdesát lidí.

Dům bude mít zvláštní režim, obyvatelé se mají potkávat

Dům bude mít svůj zvláštní režim. Jeho obyvatelé budou mít volný pohyb po budově, ale ven se sami nedostanou. Pouze do zahrady, která vznikne ve vnitrobloku.

„Naši klienti by mohli zahradu využívat i v rámci terapie, neboť součástí pobytu je individuální i skupinový volnočasový program. Naší snahou je, aby lidé trávili v průběhu dne ve svých pokojích jen tolik času, kolik je nezbytně nutné. Chceme, aby se navzájem potkávali a komunikovali jak ve společenských a aktivizačních místnostech, tak i na zahradě,“ popsal Zbyněk Gembiczki ze společnosti Domov Alzheimer.

Žádost o místo v domově pro seniory, který provozuje město, má podanou 926 lidí, z toho 160 trpí některou z forem stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou. Domov s takzvaným zvláštním režimem přitom může přijmout jen v průměru 25 takto nemocných klientů ročně.

„Těchto míst je akutní nedostatek,“ potvrdila vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Romana Pospíšilová. Připomněla, že podle lékařských studií jsou ve skupině pětašedesátiletých touto nemocí postižena zhruba dvě až tři procenta lidí. U osmdesátiletých je to už téměř polovina populace.

„Odborníci odhadují, že v roce 2020 bude u nás žít téměř 183 tisíc lidí s tímto syndromem, v roce 2050 pak asi 383 tisíc lidí,“ dodala.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Rodina prodala zboží koupené na úvěr a bez splácení odjela do Anglie

Ilustrační snímek

Neobvyklý podvod, do kterého se zapojila celá rodina, vyšetřují policisté z Olomouckého kraje. Otec, matka a syn si na...Kvitová na policii identifikovala muže, který ji přepadl a pořezal

Petra Kvitová

Jeden z klíčových momentů pro budoucí soudní jednání se v těchto dnech odehrál v kauze předloňského útoku na tenistku...

Jak nacisté a komunisté zlikvidovali zakladatele úspěšné Sigmy

Bratři František (vlevo) a Jan Sigmundovi

Známý podnik Sigma s Neptunovým trojzubcem ve znaku založila v 19. století rodina Sigmundů. Postupně vybudovali...

Senior udusil vážně nemocnou manželku. Tvrdí, že ze zoufalství

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Nezvyklý případ vraždy vyšetřují nyní kriminalisté z Olomouckého kraje. Seniorku udusil její manžel a vyšetřovatelům...

Další z rubriky

Rodina prodala zboží koupené na úvěr a bez splácení odjela do Anglie

Ilustrační snímek

Neobvyklý podvod, do kterého se zapojila celá rodina, vyšetřují policisté z Olomouckého kraje. Otec, matka a syn si na...

Při nočním hledání sebevraha hlídka slyšela šplouchnutí. Muž skočil do vody

Padrťské rybníky jsou údajně nejhezčím místem vrchoviny. I když leží 640 metrů...

Úspěšnou záchranu sebevraha mají za sebou policisté z Olomoucka. Mladý muž se rozhodl skoncovat se životem kvůli...

Profesionální hasiči darovali dobrovolným jednotkám vysloužilé cisterny

Třem jednotkám dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje přenechali...

Stáhnout stáří zásahové techniky alespoň pod třicet let se nyní podaří třem jednotkám dobrovolných hasičů z Olomouckého...

Najdete na iDNES.cz