Čtveřice přerovských asistentů prevence kriminality - zleva Martin Bezděk,...

Čtveřice přerovských asistentů prevence kriminality - zleva Martin Bezděk, Pavel Mirga, Jan Horvát Balog a Peter Lacko. | foto: Magistrát města Přerova

Přerov chce víc romských asistentů, řeší nepokoje i školní docházku

  • 36
Překazili řádění dětských gangů a vyřešili nepokoje u sociálních ubytoven. V Přerově letos zkušebně fungovali čtyři romští asistenti a podle vedení města se po prvním půlroce osvědčili natolik, že jich na udržování pořádku v ulicích města a zejména v místní početné romské komunitě chce dvojnásobek.

„Projekt prošel supervizí, kdy byl posuzován nezávislým hodnotitelem. S výsledky jsme spokojeni. Hlavním pozitivem je, že se nám podařilo sestavit kádr, který má motivaci a funguje. Na druhou stranu se nám nepodařilo splnit všechny cíle, které jsme si na začátku vytyčili,“ zhodnotil přerovský manažer prevence kriminality Jiří Kohout.

Podle jeho slov je to signál, že projekt úspěšně prošel křtem a město bude jednat s ministerstvem vnitra o uvolnění peněz na jeho pokračování. Asistenty prevence kriminality město zavedlo letos na jaře, aby pomohli řešit především problémy s romskou komunitou. Ta v současné době tvoří téměř deset procent obyvatel města.

„Podle našich odhadů žijí v Přerově a jeho okolí čtyři tisíce Romů. V sociálně vyloučených lokalitách pak registrujeme zhruba osm set lidí, z čehož Romové tvoří zhruba polovinu,“ přiblížil Kohout. Za největší klad považuje fakt, že se podařilo vybrat vhodné kandidáty.

„Jsou to lidé, kteří mají o tuto práci zájem, tudíž nemusíme řešit problémy s jejich fluktuací, a hlavně mají u romské komunity autoritu a pádné slovo. To jsou faktory důležité pro úspěch projektu. V jiných městech takovéto projekty na podobných věcech často ztroskotaly,“ osvětlil Kohout.

Pomáhají s dluhy i školní docházkou

Práci asistentů si podle jeho slov pochvaluje také městská policie, která s nimi spolupracuje nejúžeji, nebo oddělení sociálních věcí a zdravotnictví.

„Nejčastěji spolupracují s odborem sociálně právní ochrany dětí. Řeší záležitosti školní docházky, někdy doprovázejí i děti do škol. Kromě toho pomáhají v nejrůznějších situacích romskému poradci, ať se to týká opět školních věcí, nebo dluhové problematiky. Díky tomu, že jsou stále v terénu, se mnoho věcí daří rychle řešit,“ uvedla vedoucí oddělení sociálních věcí a zdravotnictví Andrea Kafková.

Jednou z priorit, které si asistenti na začátku projektu stanovili, bylo zlepšení vnímání romské komunity.

„To se, myslím, podařilo. Svaz tělesně postižených se na ně například obrátil s tím, že nemůže delší dobu vymoci z jedné z romských rodin zapůjčené kolečkové křeslo. Asistentům se podařilo hned ten den křeslo přivézt zpátky. To jsou drobné věci, které ale velmi pomáhají,“ nastínil Kohout.

„Jsem rád, že můžu něco udělat pro romskou komunitu. A bude perfektní, když projekt bude pokračovat, protože to není práce jen na půl roku nebo na rok. Chceme postupně stáhnout romské děti z ulice, naučit je něco dělat s volným časem, naučit je disciplíně a sebeovládání. Potrvá ale několik let, než budou vidět výsledky,“ řekl před časem jeden z asistentů Pavel Mirga, který je současně také známým romským hudebníkem.

Na hřišti, kde řádily romské dětské gangy, je klid

Asistenty si pochvalují i lidé, kteří se s jejich prací osobně setkali. „My tady pravidelně řešíme problémy s romskými dětmi z okolních sociálních ubytoven. Sami jsme na ně krátcí, ale stačí zavolat jednoho z asistentů - Petera Lacka, který bydlí poblíž - a ten si mezi nimi umí zjednat pořádek. Zasáhne ochotně i v případech, kdy mu skončila oficiální pracovní doba,“ uvedl Zdeněk Spurný, který provozuje ubytovnu v Dluhonské ulici.

„O tom, že romští asistenti berou svou činnost vážně a jsou ochotni zasáhnout i mimo svou pracovní dobu, se z ohlasů dozvídám i já,“ potvrdil Jiří Kohout. A přidává další příklady, kdy se projekt osvědčil.

„Podařilo se uklidnit problémy s romskými dětmi na dětských hřištích. Dříve to bylo například na hřišti v Jasínkově ulici, v současné době se daří utišit takovouto situaci v Laňkově. Podařilo se omezit i srocování Romů ve větších skupinkách,“ doplnil manažer prevence kriminality.

Ne všech vytyčených cílů se ale podařilo dosáhnout. „Nedaří se například vyřešit obtěžování obchodníků v okolí nádraží, což byl jeden z dominantních spouštěčů akce,“ přiznává Kohout.

V příštím roce chtějí v Přerově řady asistentů rozšířit. „Bude jich celkem osm. Ke čtyřem stávajícím přibudou další čtyři. Chceme udělat dvojice, z nichž každou bude tvořit jeden ostřílený zkušený asistent a jeden nováček,“ informoval Kohout.