Místo proměny v luxusní bulvár s atraktivním bydlením a obchody je někdejší...

Místo proměny v luxusní bulvár s atraktivním bydlením a obchody je někdejší romské ghetto v přerovské Škodově ulici i po letech místem plným opuštěných ruin. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ruiny ghetta v přerovské Škodově ulici zmizí. Město za ně dá tři miliony

  • 1
Někdejší romské ghetto u přerovského nádraží se brzy definitivně stane minulostí. Postará se o to samo město, které koupí zdevastovanou Škodovu ulici zpět do svého vlastnictví. Po vzrušené debatě o tom rozhodli zastupitelé. Vášně budil fakt, že radnice zaplatí víc než dvojnásobek toho, co za lokalitu před lety dostala.

Část zastupitelů, včetně těch koaličních, navrhovala nekupovat pozemky od insolvenčního správce zkrachovalé společnosti, dokud neskončí soudní pře o platnost výpovědi kupní smlouvy mezi městem a developerem.

„Na začátku října má vrchní soud rozhodovat o tom, jestli pozemek bude v rámci insolvenčního řízení přiřknut správci konkurzní podstaty, nebo jestli uzná platnou výpověď města. Je možné, že pozemek se vrátí městu zpátky zdarma. Potřebujeme teď získat tuto nemovitost za jakoukoliv cenu?“ argumentoval například Petr Hermély z Nezávislých.

Radní chtějí Škodovu ulici koupit zpět, aby město mohlo lokalitu konečně zkultivovat.

„Je nepochybné, že chybu, kterou napravujeme, spáchala politická reprezentace, která tady byla před námi. Spáchala ji tak, že nechala území ovládnout spekulanty toho nejhrubšího zrna,“ řekl dřívější opoziční politik a dnes primátor Přerova Vladimír Puchalský z hnutí Společně pro Přerov.

„V dohodě o narovnání máme šanci vyloučit tři nebo čtyři spory, které vedeme už roky za značné peníze. Jsme už v odvolacím řízení, přičemž to prvoinstanční jsme jasně prohráli. Rozhodněme, že to chceme, protože jiné řešení není. Pravděpodobnost, že o toto území přijdeme, když se nenarovnáme v dohodě, je vysoká,“ varoval.

Pro koupi nakonec hlasovalo 24 z 31 přítomných zastupitelů.

Místo nových bytů ruiny. Město doplatilo na špatnou smlouvu

Radnice prodala Škodovu ulici v roce 2007 slovenské firmě Immofin, která se později přejmenovala na Opera Bohemia. Město, v jehož čele tehdy stál primátor Jiří Lajtoch, obhajovalo prodej hlavně tím, že radnice nemá peníze na opravy tehdy ještě obydlených bytových domů.

Opuštěná Škodova ulice

Developer sliboval, že zdevastované činžáky odstraní a na jejich místě postaví moderní domy se 150 byty, které v přízemích doplní službami. Při převodu se firma musela zavázat, že stavět novou čtvrť začne nejpozději do pěti let. Jinak se mělo celé území vrátit zpět do majetku města.

„Máme velký zájem na tom, aby z této přerovské lokality vzniklo příjemné místo, kde by se zlepšila životní úroveň,“ přesvědčoval tehdy Přerovany jednatel společnosti Bohumil Chodil.

Realita se ale odvíjela podle jiného scénáře. Do roku 2012 stihla Opera Bohemia vystěhovat část nájemníků a zbourat několik domů, zpracovat architektonicko-urbanistickou studii a uzavřít smlouvu o zpracování projektové dokumentace. Stavět nikdy nezačala.

Dřív než město převod anulovalo ale společnost zkrachovala. I když se radnice snaží dostat ke Škodově ulici i soudní cestou, na žádném z dosavadních stání neuspěla. Ukázalo se totiž, že smlouva byla v rozhodujících pasážích příliš obecná. I demoliční práce soud považoval za zahájení výstavby.

Průpich pozemky zhodnotí, věří město

Současní radní chtějí koupit Škodovu ulici zpět od insolvenčního správce Opery Bohemia mimo jiné i kvůli blížící se stavbě takzvaného průpichu. Silnice, která má Přerovu už v roce 2018 ulevit od přetížené dopravy, povede jen pár desítek metrů od Škodovy ulice a politici chtějí nechat pozemky vyčistit pro případného nového developera.

„Město investorem být nemůže. Dá se ale předpokládat, že až budou pozemky volné a povede kolem nich průpich, tak naši nástupci je možná prodají dráž, než za kolik je teď kupujeme. Tak by se ta ztráta vyrovnala,“ podotkl před časem náměstek primátora Pavel Košutek.

Škodova ulice dostala svůj název v roce 1895, domy tam ale stály už mnohem dřív.

„Ulice ležela v průmyslové části města, blízko byla železnice a cukrovar. Do vzniku Československé republiky zde byl na přerovské poměry početný německý živel, což vedlo i k národnostním rozbrojům,“ přiblížil ředitel Státního okresního archivu Přerov Jiří Lapáček.

Za první republiky a po 2. světové válce byla Škodova ulice železniční „kolonkou“ - bydleli tam totiž zaměstnanci drah. V ulici byly také hostince a vyhlášené hotely, které však po válce ukončily provoz.

Za minulého režimu tam město stěhovalo převážně Romy. V roce 2007, kdy radnice lokalitu prodávala, tu v 80 bytech žilo 500 lidí. Opera Bohemia jim složitě hledala náhradní bydlení, část obyvatel se nakonec nastěhovala do jiných obecních bytů. Poslední nájemníci odešli ze Škodovy ulice v roce 2013.