Někdejší vojenská ubytovna - "hotel" Strojař v Přerově, který ministerstvo...

Někdejší vojenská ubytovna - "hotel" Strojař v Přerově, který ministerstvo obrany prodává. Ve městě panuje obava, že se z něj stane ubytovna pro sociálně slabé. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Bourání, nový magistrát či ubytovna. Přerov jedná o budoucnosti Strojaře

  • 2
I nadále nejasná zůstává budoucnost bývalého přerovského hotelu Strojař. Zástupci vedení Přerova v úterý jednali s ministerstvem obrany o možnosti bezúplatného převodu již nevyužívaného objektu do majetku města. Armáda si však jako podmínku dala, že Přerov předloží návrh na další využití Strojaře.

„Nabídli jsme tři varianty: navrhli jsme demolici, přestavbu objektu na sociální bydlení nebo přeměnu na sídlo magistrátu,“ shrnul přerovský primátor Vladimír Puchalský. Definitivní rozhodnutí, na kterou z těchto možností armáda kývne, padne v květnu.

Původně přitom přerovští radní počítali s tím, že do Prahy pojedou s jediným návrhem, a to že budovu Strojaře zbourají. Zastupitelé, kteří o osudu bývalé vojenské ubytovny v pondělí rozhodovali, ale byli proti. Nakonec se usnesli, že se bude jednat celkem o třech variantách.

Hlavním důvodem, proč Přerov chce získat Strojaře do svého majetku, je strach z toho, že by z něj v budoucnu mohla být další sociální ubytovna.

„Těch bylo ve městě na konci loňského roku dvacet a žilo v nich sedm set obyvatel, z toho 304 mimopřerovských. Hrozilo, že by objekt koupil nějaký podnikavec, který by z něj udělal další podobné zařízení. Městu by tak vznikl další velký problém,“ nastínil přerovský radní Pavel Košutek (ANO).

Demolice by byla nejlevnější řešení, míní část politiků

Pro tento účel by byl totiž dům se 144 pokoji a 369 lůžky ideální. Rada původně vybírala z několika návrhů, co s hotelem udělat. Ohledně budoucnosti Strojaře se město ptalo obyvatel v anketě a pozvalo také studenty architektury, kteří během několikadenního workshopu navrhli, jak by se dalo s objektem naložit. Jednou z možností byl přesun přerovského magistrátu, další varianta navrhovala domov pro seniory nebo sociální byty.

Radní se však nakonec přiklonili ke zbourání objektu. Tato možnost je totiž ze všech nejlevnější. Náklady na demolici se odhadují na 12 milionů korun, zatímco přestavba na magistrát by přišla minimálně na 140 milionů.

„Důležitým faktorem při rozhodování bylo, že nechceme zvyšovat dluhové zatížení města, které v současné době činí 383 milionů korun,“ vysvětlil Košutek.

Zastupitelé však byli proti a jednotná nebyla ani radniční koalice. „Jsem proti zbourání. Je to nezvratný krok. Ve městě přitom chybí startovací byty pro mladé, další možností je bydlení pro aktivní seniory, kteří se o sebe dokážou sami postarat, nebo krizové byty pro osoby ohrožené domácím násilím,“ navrhl zastupitel Radek Pospišilík z hnutí Za prosperitu Přerova.

Tuto alternativu nakonec zastupitelé odhlasovali jako jednu z možností využití, které město ministerstvu vnitra předloží.

Sestěhovat do Strojaře úřad? Zbyly by nám prázdné budovy

Časté byly i návrhy na přestavbu bývalého hotelu na magistrát. Ten je v současnosti rozptýlen v osmi budovách po celém městě.

„Problémem tohoto řešení jsou vysoké náklady na přestavbu, odhadované na 145 milionů korun. Město Přerov má navíc velký problém s nevyužitými budovami ve svém majetku. Pokud bychom magistrát přestěhovali, přibylo by nám tak dalších osm prázdných budov, u kterých bychom museli řešit, co s nimi,“ objasnil přerovský radní Petr Vrána (ANO).

Zastupitelé i přesto odhlasovali jako jednu z variant postupnou přestavbu Strojaře na magistrát s tím, že se budou hledat možnosti, jak na ni získat dotace.

Během úterního jednání na ministerstvu obrany v Praze nakonec padlo rozhodnutí, že všechny tři výše uvedené možnosti budou během následujícího měsíce projednány na společné schůzce zástupců města, ministerstva financí a ministerstva obrany.

„O osudu opuštěného panelového domu, který stojí v centru Přerova, tak bude rozhodnuto nejdříve v květnu,“ shrnul výsledek jednání radní Petr Vrána.