Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky...

Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky Seitlové Marie Šuláková. | foto: Marie Šuláková

Úřady přerovský „lazaret“ pravidelně kontrolovaly, nevadil jim

  • 34
O tom, že desítky vážně nemocných lidí živoří v přerovské ubytovně v Dluhonské ulici, v níž nedostávají potřebnou péči, věděly úřady už od roku 2010. Pravidelné kontroly však podle nich nikdy nenašly takový prohřešek, aby provozovateli Pavlu Mirgovi podnikání zavřely.

Podle úředníků naopak Mirga spolupracoval a výtky se snažil řešit. Problém však je, že ani to nestačilo, aby vážně nemocní lidé v přerovské ubytovně žili v důstojných podmínkách.

Umístit je jinam navíc bude pro úřady velmi obtížné, což může být důvodem, proč nad podnikáním se životy zdravotně postižených v přerovské ubytovně dost možná přivíraly oči.

„Do ubytovny pravidelně chodíme od roku 2010. Problémy, které tam jsou, nejsou natolik zásadní, aby ubytovna nemohla fungovat,“ uvedla například hygienička Jarmila Lindnerová z přerovské pobočky Krajské hygienické stanice.

Podle ní se v ubytovně z hygienického hlediska i přes některé výtky bydlet dá. „Má tam desinfekční prostředky, vodu, vytápění. Vždycky tam samozřejmě najdeme něco, co není dobré, ale to s ním řešíme. Buď to dá do pořádku, nebo se pokračuje správním řízením,“ řekla.

Hygiena podle ní ale nemůže řešit, koho Mirga ve své ubytovně přijme, ani to, jestli potom lidem dává najíst. „Z našeho pohledu je to zkrátka i přes výhrady v pořádku,“ uvedla Lindnerová.

Posílali jsme úřady, nic se nedělo

Řešení nenašli po celé roky ani pracovníci sociálního odboru přerovského magistrátu.

„My jsme do ubytovny chodili buď za klienty, anebo nabízet naše služby. Samozřejmě jsme situaci viděli, ale není v naší kompetenci ji řešit. Také proto jsme po těchto návštěvách upozorňovali patřičné úřady. Byla mezi nimi hygiena, stavební či finanční úřad,“ vyjmenovává Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci.

Jenže se podle ní nikdy nic nestalo: „Jestliže jsme tam poslali různé instituce a nikdo nic neudělal, pak ubytovna podle nich zřejmě všechno splňovala.“

Do případu se nakonec v roce 2012 vložil olomoucký krajský úřad, výsledkem byla pokuta pro Mirgu v řádu desítek tisíc korun. Kromě toho se však s ubytovnou nedělo opět nic.

„O iniciativách pana Mirgy víme od různých organizací zhruba od roku 2012. Poprvé bylo správní řízení vedeno v roce 2013, kdy se prokázalo, že provozovatel ubytovny poskytuje sociální služby bez příslušného oprávnění. Ubytovna není registrována jako poskytovatel sociální služby podle zákona,“ uvádí tisková mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Lidé o bydlení přijdou. Zatím není jasné, kam půjdou

Nyní kraj s Mirgou správní řízení ve stejné věci vede znovu. Tentokrát mu hrozí pokuta milion korun. A právě na to provozovatel ubytovny reagoval v úterý oznámením, že svým nájemníkům se zdravotním postižením neprodlouží smlouvu. „Když je podle úřadů naše služba nevyhovující, skončíme s ní,“ řekl serveru lidovky.cz. Smlouvu mají lidé podepsanou na dobu určitou do konce února.

Jenže Přerov je nemá tak rychle kam umístit. Od března proto třem desítkám lidí reálně hrozí, že skončí na ulici. Snažit se najít místo pro více než třicítku lidí budou úředníci především v místech jejich trvalého pobytu, už kontaktují jednotlivé místní úřady.

„Ti lidé se chtějí z velké části vrátit domů, tedy třeba tam, kde vyrůstali nebo žili. Většinou mají nějaké rodinné příslušníky, ale také problémy, kvůli kterým si je domů nevezmou. Bojí se třeba exekuce,“ popisuje Šintáková s tím, že umístit je bude velmi těžké.

„Dřív byli většinou na ulici nebo v ubytovnách. Nemají tedy nárok na důchod, protože od roku 1989 nepracovali. Pro tuto cílovou skupinu je takových zařízení jen málo a ještě méně jich je pro ty se zdravotním postižením,“ vysvětluje.