Náměstí Františka Rasche, jehož památku si v Přerově každoročně připomínají, se...

Náměstí Františka Rasche, jehož památku si v Přerově každoročně připomínají, se dočká opravy. K výročí sta let od jeho smrti zde má totiž proběhnout vzpomínková akce. | foto: prerov.eu

O opravu „vzbouřencova“ náměstí neměly firmy zájem, přesto na ni dojde

  • 1
Přerovská radnice musela zrušit výběrové řízení na opravu náměstí Františka Rasche. Důvodem ale není zásah antimonopolního úřadu, ale kuriózní situace - o zakázku neměl nikdo zájem. U busty slavného rodáka se má ale příští rok konat velká akce k výročí jeho popravy, město proto náměstí i tak zrekonstruuje.

„Do výběrového řízení nepřišly žádné nabídky. Museli jsme ho proto zrušit,“ potvrdil náměstek přerovského primátora Petr Měřínský. Radní nakonec rozhodli, že si rekonstrukci zanedbaného náměstí přímo objednají u firmy Strabag.

„Její dělníci by se měli do úprav pustit už na konci léta – a do podzimu by měl park být částečně v novém kabátě,“ doplnila mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Firma opraví zpevněné plochy a chodníky, vymění stávající lavičky a zrekonstruuje kontejnerové stání na tříděný odpad – to bude navíc rozšířené a nově i oplocené. Pracovníci tady vysadí alejové stromy a park oživí záhony z okrasných travin. Obnova náměstí celkem přijde na 2,3 miliony korun.

František Rasch byl významným účastníkem vzpoury posádek rakousko-uherské válečné flotily, které se v boce Kotorské, dnes nazývané Kotorský záliv, zúčastnilo několik tisíc námořníků z lodí kotvících v tamním velkém přístavu.

Začala 1. února 1918 na křižníku Sankt Georg a hlavním cílem vzbouřenců bylo vyjednat si důstojnější životní podmínky a například také ukončení první světové války. Ke vzpouře se postupně přidávali námořníci z dalších lodí a dělníci z loděnic, jednotné velení ale nevzniklo.

Raschovu památku si každoročně připomínají v Přerově i Kotoru

Rasch, který tehdy působil na nedaleké hydroplánové základně v Kumburu, byl jednou z hlavních postav vyjednávání s velitelem flotily Alexandrem Hansou, jehož cílem byla i beztrestnost vzbouřenců. To ale skončilo ve slepé uličce a stejně tak i vzpoura námořníků.

Navíc armádě se dařilo stahovat k přístavu síly, které měly proti vzbouřencům zakročit. Během krátké doby se tak povstání rozpadlo a bylo potlačeno. Okolo 800 námořníků bylo převezeno na břeh, 432 z nich bylo do konce války souzeno a čtyři hlavní vůdci včetně Rasche byli 11. února 1918 zastřeleni.

Raschovu památku si každoročně připomínají občané obou měst. Loni Přerov s Kotorem navázaly přátelství, zástupci Kotoru mají do Přerova přijet i na akci ke stému výročí Raschovy popravy.

„V Kotoru na Rasche dodnes nezapomněli. O tom jsme se přesvědčili při osobní návštěvě. V roce 2016 jsme podepsali partnerskou smlouvu a máme v plánu pozvat zástupce města do Přerova, kde se bude vzpomínkový akt konat na začátku příštího roku,“ shrnul náměstek primátora Tomáš Navrátil. Podle něj je proto důležité mít náměstí v reprezentativnějším stavu.

Park je trojúhelníkovitého tvaru a rozkládá se na ploše 3 513 metrů čtverečních. Jeho součástí je i pomník s bustou Františka Rasche, který je od roku 1987 zapsaný na seznamu kulturních památek. Právě u tohoto pomníku se konají vždy 11. listopadu, v Den válečných veteránů, vzpomínkové akce.