Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město se nedohodlo s firmou na pozemcích pro křižovatku, chce je vyvlastnit

  17:56aktualizováno  17:56
Problémy provázejí výkup pozemků pro klíčovou přerovskou křižovatku v Polní ulici, která má být součástí páteřní silniční sítě. Parcely, jež město potřebuje na chodníky a cyklostezky, vlastní společnost MJM Litovel. Cena, kterou požaduje, je ale pro radnici nepřijatelná. Město proto chystá vyvlastění.
Přerovský magistrát (na snímku jeho hlavní budova na náměstí T. G. Masaryka) odmítá zaplatit za pozemky pro křižovatku 3,5 milionu. Místo toho chystá vyvlastnění.

Přerovský magistrát (na snímku jeho hlavní budova na náměstí T. G. Masaryka) odmítá zaplatit za pozemky pro křižovatku 3,5 milionu. Místo toho chystá vyvlastnění. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Situací se přerovští zastupitelé zabývali již před prázdninami, kdy deklarovali, že za pozemky nedají více než 1,1 milionu korun, tedy tolik, kolik je cena v místě a čase obvyklá. Společnost MJM přitom za parcely o rozloze 1 100 metrů čtverečních, které leží v blízkosti jejich provozovny v Dluhonské ulici, požaduje částku tři a půl milionu korun.

„Společnost MJM, která vlastní pozemky, jež je potřeba vykoupit, požaduje pro nás nepřijatelnou částku tři a půl milionu korun. Teď je v jednání jedna z možností, aby byla silnice překlasifikována na první třídu, čímž by se stavba stala veřejně prospěšnou a bylo by možné vyvlastnění pozemků,“ popsal za město náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

Město přitom spoléhá na prezidentem nedávno podepsanou novelu zákona, která jednoznačně definuje, že dopravní stavby jsou veřejně prospěšnými stavbami.

„Tím otevírá zrychlení procesu nabytí vlastnických práv proti vůli vlastníků,“ doplnil primátor Vladimír Puchalský.

„V takovém případě se budou pozemky vykupovat za cenu v čase a místě obvyklou podle znaleckého posudku,“ uvedl Košutek.

Firma: Jde nám o zabezpečení provozu areálu po dobu stavby

Společnost MJM Litovel ale tvrdí, že od června, kdy o věci rozhodovali přerovští zastupitelé, žádné jednání s městem ani Olomouckým krajem, který je hlavním investorem stavby, neproběhlo.

„Ze strany investora ani města Přerov nikdo nereagoval na doručené návrhy. Žádné jednání se od té doby neuskutečnilo, o žádné další jednání nebyl klient ani požádán,“ řekla právní zástupkyně společnosti MJM Litovel Dana Holcman.

Již dříve také popsala, proč její klient požaduje cenu tři a půl milionu korun.

„Nemohu souhlasit s tím, že by požadovaná cena pozemků převyšovala trojnásobek ceny obvyklé, když cena požadovaná společností MJM Litovel a.s. je 2 200 korun za metr čtvereční a cena stanovená znaleckým posudkem je 985 korun. MJM Litovel by v případě dohody o ceně nepožadovala ničeho dalšího z titulu ušlého zisku, tedy náhrady škody,“ odpověděla na dotaz MF DNES.

Pro společnost je podle ní totiž prioritou zabezpečení provozu areálu po dobu výstavby.

„Podnikání v provozu v Dluhonské ulici je zaměřeno výhradně na prodej a služby v oblasti zemědělství, přičemž největší návozy, naskladňování a prodej zboží probíhají v období jara, léta a podzimu čili právě v období plánované výstavby. Současně je plánované zkrácení do železniční vlečky ve vlastnictví MJM Litovel, což společnost pociťuje rovněž jako újmu,“ uvedla před časem Holcman.

Křižovatka má vyřešit komplikované křížení rušných ulic

Připravovanou změnu komunikace na vyšší třídu jen proto, aby to napomohlo případnému vyvlastnění pozemků, vnímá její klient jako jednání, které by v právním státě nemělo mít v zákoně žádnou oporu.

„Proti uvedenému postupu využije všech zákonných prostředků,“ podotkla.

Plánovaný kruhový objezd má vyřešit komplikovanou dopravní situaci v křížení přerovských ulic Polní, Dluhonská a Tržní. Investorem stavby křižovatky je sice v současné době Olomoucký kraj, ale Přerov se musí postarat o chodníky a cyklostezky, které budou její součástí. Právě kvůli nim zmíněné pozemky vykupuje.

Na okružní křižovatku tří ulic přitom čekají Přerované dlouhá léta. Kvůli velkému provozu je zde problém dostat se z vedlejší cesty nebo případně na některou z vedlejších silnic v protisměru odbočit. V rámci plánovaného dálničního sjezdu navíc ŘSD plánuje rozšířit Polní ulici na čtyřproudovou silnici, kde už nebude možnost odbočit přes protisměrné jízdní pruhy, které budou odděleny svodidlem.

„Okružní křižovatka by ale tento dopravní problém vyřešila,“ vysvětlila mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Najdete na iDNES.cz