Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Konec chození na úřad. Přerov spouští nejrozsáhlejší „on-line magistrát“

  • 2
Rozsáhlou elektronizaci veřejné správy spouští od září v Přerově. Unikátní projekt přišel na 140 milionů a nemá ho žádné jiné město v Česku. Jeho součástí je i rozklikávací rozpočet nebo Metropolitní síť s 535 kilometry optických vláken. Lidem má především umožnit vyřizovat většinu věcí z pohodlí domova.

Unikátní projekt elektronizace veřejné správy má umožnit lidem, kteří se do něj zaregistrují, aby si vyřizovali většinu úředních záležitosti z pohodlí domova.

„Prakticky to znamená, že už na úřad osobně vůbec nebudou muset chodit,“ shrnula mluvčí magistrátu Lenka Chalupová výhody takzvaného Projektu 09.

Unikátní projekt, který spouští Přerov jako první město v republice, přišel na téměř 140 milionů korun a rozběhnout se má během září. Má několik částí, z nichž pro obyvatele města bude nejdůležitější takzvaný Portál občana. Bude jakýmsi prostředníkem v komunikaci mezi úředníky a občany.

„Lidé v této moderní webové aplikaci najdou osmdesát formulářů, které řeší rozličné životní situace - od žádosti o vydání občanského průkazu přes povolení stavby až třeba po žádost o grant. Každá životní situace je podrobně popsána a přehledně seřazena,“ konstatoval radní města Jiří Kohout.

Lidé budou moci z domu také kontrolovat hospodaření města

Aby lidé mohli služby portálu využívat, budou se muset nejprve registrovat, což bude vyžadovat osobní návštěvu úřadu. Prakticky poslední, kterou budou muset podniknout, pokud jde o běžnou komunikaci či odevzdávání formulářů.

„Musejí si vyplnit formulář a dostavit se na vyzvání na ohlašovnu, kde úředník každého žadatele ztotožní a zaktivuje mu účet. A pak už mohou od svého stolu komunikovat s úředníky,“ uvedl vedoucí přerovského odboru vnitřní správy Petr Karola.

Systém umožní lidem také kontrolovat, za co město utrácí peníze. „Díky manažerskému systému totiž budou mít lidé k dispozici rozklikávací rozpočet, takže mohou nahlédnout, jak se v Přerově hospodaří s veřejnými prostředky,“ přiblížil Karola.

A k mání jsou i další služby, například takzvaný Archivní portál. Zájemci si jeho prostřednictvím mohou zařídit „exkurzi“ do historie, aniž by museli vážit cestu do badatelny státního archivu v Henčlově, odkud dokumenty pocházejí.

„Zdigitalizováno a uloženo bylo 126 tisíc stran dokumentů, z nichž některé jsou stovky let staré. K vyhledávání poslouží návštěvníkům filtry, s jejichž pomocí lze hledat buď podle databáze, nebo podle období, ve kterém písemnost vznikla, případně podle místopisných údajů,“ připomněl Karola.

Budovy města propojilo celkem 535 kilometrů optických vláken

Zájemci budou mít také přístup k dokumentům týkajícím se historie Přerova, jako jsou městská privilegia, kroniky či archivní zápisy ze zasedání městské rady a zastupitelstva.

„Archiv chceme dále rozšiřovat, k digitalizaci je připraveno dalších 40 tisíc stran,“ doplnil Karola.

Součástí projektu je také 25 kilometrů dlouhá Metropolitní síť, která prostřednictvím 535 kilometrů optických vláken propojila pět budov magistrátu a desítky objektů města. Připojena je například knihovna, úřadovny v místních částech, kino, školy a školky, policejní budova či hasičská stanice - sídlo krizového štábu.

„Připraveny jsou i kamerové body pro městskou policii,“ sdělil radní Kohout.

Náklady na Projekt 09, který před několika lety začalo připravovat bývalé vedení města, dosáhnou 138 milionů korun. Větší část má pokrýt dotace ve výši 81 milionů korun z ministerstva pro místní rozvoj. Městskou kasu tak celá akce přijde na 57 milionů.

„Projekt nemá v celorepublikové konkurenci obdoby - tak rozsáhlou elektronizaci veřejné správy totiž ještě nemá žádné město v České republice, takže Přerov bude sbírat první zkušenosti s provozem,“ uzavřela mluvčí Lenka Chalupová s tím, že bližší informace včetně návodu k použití budou postupně zveřejňovány na webu města.