Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přerovská firma Teplo nevypsala tendr, musí zaplatit 50 tisíc pokutu

  7:04aktualizováno  7:04
Přerovská městská společnost Teplo dostala pokutu padesát tisíc korun. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže postupovala nezákoně, když zakázku na elektronickou tabuli pro zimní stadion za zhruba čtyři miliony korun zadala bez vypsání tendru. Vedení přerovského magistrátu pochybení odmítá.
"Postupovali jsme na doporučení právníka, který říkal, že výběrové řízení vypisovat nemusíme," tvrdí přerovský náměstek Josef Kulíšek. (Ilustrační snímek)

"Postupovali jsme na doporučení právníka, který říkal, že výběrové řízení vypisovat nemusíme," tvrdí přerovský náměstek Josef Kulíšek. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Firma Teplo zakázku na elektronickou tabuli totiž rovnou "přiklepla" havířovské společnosti SIS Spektrum. Podle kontrolorů navíc byly ve stejné záležitosti i další chyby. Vedení přerovského magistrátu pochybení odmítá a zvažuje, jak v této věci dál postupovat. Pokuta je pravomocná.

Případ zimní stadion

Přerovské Teplo musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun za to, že při koupi elektronické tabule pro zimní stadion za čtyři miliony nevypsalo výběrové řízení. Právě rekonstrukce stadionu z roku 2009 je jednou ze sporných staveb, kvůli níž zahájila šetření na radnici v Přerově protikorupční policie.

"Při uložení pokuty vzal Úřad v úvahu zejména skutečnost, že se zadavatel dopustil nejzávažnějšího porušení zákona, tedy nezadání veřejné zakázky v příslušném druhu zadávacího řízení," píše se v rozhodnutí ÚOHS.

"Tím zcela vyloučil jeden ze základních principů zadávání zakázek a dopustil se tak pochybení, které mohlo významně ovlivnit výsledek řízení," uvádí se dále v rozhodnutí, které je k dispozici také na webových stránkách úřadu. Pokuta má podle kontrolorů údajně pouze preventivní charakter.

Radnice si však chyby vědomá není. Představenstvo společnosti Teplo podle přerovského náměstka Josefa Kulíška zvažuje další právní kroky.

"Víme, že antimonopolní úřad rozhodl v neprospěch společnosti z důvodu, že nebylo vypsáno výběrové řízení na dodávku elektronické tabule. My jsme však postupovali na doporučení právníka, který říkal, že toto výběrové řízení vypisovat nemusíme," hájí zvolený postup Kulíšek.

Opravu zimního stadionu vyšetřovala protikorupční policie

Přerovská opozice nad tím jen kroutí hlavou. "To se snad ani nedá komentovat. Už opravdu nechápu, co se v tomto městě děje," uvedl přerovský zastupitel Richard Šlechta.

Připomněl, že rekonstrukce zimního stadionu, která se v Přerově konala v roce 2009, je jednou ze sporných staveb, kvůli níž zahájila šetření na radnici v Přerově protikorupční policie a později obvinila všechny tehdejší radní a dva úředníky.

"Vím, že o světelnou tabuli se zajímali policisté už dřív. Chtěli vědět, proč nebyla řešená v rámci rekonstrukce stadionu, když byla vysoutěžená. A ptali se, proč ji nakonec za vyšší prostředky zakoupilo Teplo," popisuje Šlechta. "No a nyní se dozvídám, že na ni ani nebyla vypsaná soutěž," dodává.

O stavbu zimního stadionu, stejně jako rekonstrukci domova pro seniory se protikorupční policie zajímala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Loni v červenci kvůli tomu vydal na žádost policistů zdejšího primátora a senátora Jiřího Lajtocha k trestnímu stíhání Senát. V srpnu 11 tehdejších radních a dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic policisté obvinili.

Přestože nakonec olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková na začátku roku zastavila trestní stíhání u všech obviněných, nejvyšší státní zastupitelství tento měsíc rozhodlo, že šest z nich by se mělo stíhat dál, a případ znovu vrátilo žalobkyni.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz