Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přerovská radnice zvažuje sestěhovat knihovnu do budovy někdejší banky

  7:59aktualizováno  7:59
Městská knihovna v Přerově má pobočky roztroušené na šesti místech po městě a hlavní budova je v katastrofálním stavu. Přestože radnice dala do její opravy dva miliony korun, za které nechalo sepnout budovu lany nebo zasponovat trhliny, stále pro ni hledá vhodnější prostory. Nyní to vypadá, že by je konečně mohlo mít.

Knihovna by nově mohla sídlit v centru Přerova, původní budova již dřív pod náporem knih praskala.

Na přerovské radní se obrátili zástupci společnosti Cream Real Estate. Navrhli městu přemístit knihovnu do objektu v Palackého ulici, v němž v minulosti sídlila banka a také pojišťovna.

Nová přerovská knihovna by tak mohla stát přímo v centru, v blízkosti zdejších škol a na dosah městské hromadné dopravy. Skýtala by nejen prostory pro půjčování knih, ale také pro autorské besedy či menší kulturní akce.

Radním se nápad líbí. Pokud na něj kývnou, budou však muset řešit, co udělat s nemovitostmi, které už si pro přesunutí knihovny v minulosti vytipovali.

"Jsme přesvědčení, že třípodlažní budova by byla pro účely knihovny ideální. Je lehce přístupná,má široké schodiště i výtah. Objekt je částečně odhlučněný, je prosvětlený, nechybí mu vzdušnost. Prostor je navržený tak, aby nabízel čtenářům jistou intimitu a zároveň i dostatek prostoru k tomu, aby si mohli vybrat ze široké nabídky knih," míní ředitel společnosti Cream Real Estate Martin Jarolím.

Knihovna by mohla lidem sloužit už v letos

Kolik by stály opravy objektu, jaký by byl způsob financování a další podmínky by podle něj ještě měly být předmětem dalšího jednání. Faktem ale je, že pokud by zástupci města na nabídku kývli, mohla by nová knihovna sloužit čtenářům už v letošním roce.

"Vizualizace se mi zamlouvá, nicméně bych měl rád vyřešené, co budeme dělat s nemovitostmi, které jsme původně chtěli přeměnit na knihovnu a nyní pro ně nemáme využití," konstatoval přerovský primátor Jiří Lajtoch.

"Ať už se jedná o budovu Chemoprojektu, kterou jsme koupili pod tlakem obyvatel, nebo takzvaný armádní dům v Čechově ulici, který nám daroval stát. Každopádně jeho oprava by nás přišla až na 180 milionů, což je pro nás nereálná suma," shrnul.

Stará budova už pod náporem knih v minulosti praskala

Návrh knihovny v Palackého ulici sklidil podle něj mezi radními nadšení díky dobré dispozici, ale zároveň rozpaky právě kvůli nevyřešeným a nevyužitým nemovitostem.

"Samozřejmě budeme chtít znát názor zastupitelů. Jisté ale je, že se nám skýtá možnost mít moderní knihovnu v centru a v dobré dostupnosti jak pro děti, tak i pro seniory. V projektu se počítá i se studentským klubem, který v Přerově chybí," uvedl náměstek primátora Josef Kulíšek.

Rovněž ředitel Městské knihovny v Přerově Pavel Cimbálník plán podporuje. "Stávající budova na Žerotínově náměstí našim účelům nevyhovuje, pod náporem knih už v minulosti praskala, protože nebyla na takovou zátěž dimenzována. Budova v Palackého ulici by splňovala parametry moderní knihovny," míní Cimbálník.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Najdete na iDNES.cz