Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky školáků z dusivého Přerova do Jeseníků nepojedou. Nejsou učitelé

  14:21aktualizováno  14:21
Patnáct stovek žáků přerovských základních škol mělo v příštích měsících strávit jedenáctidenní ozdravný pobyt v Malé Morávce na Bruntálsku a dýchat tam čistý jesenický vzduch. Nakonec ale nikam nepojedou. Město nesehnalo lektory environmentální výuky, čímž nesplnilo podmínky dotace a přišlo o ni.
Patnáct stovek dětí mělo přes zimu aspoň na jedenáct dní dýchat místo přerovského špinavého vzduchu (na snímku pohled na město) ten čistý horský v Jeseníkách. Nakonec se tak ale nestane.

Patnáct stovek dětí mělo přes zimu aspoň na jedenáct dní dýchat místo přerovského špinavého vzduchu (na snímku pohled na město) ten čistý horský v Jeseníkách. Nakonec se tak ale nestane. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Státem dotované ozdravné pobyty v Jeseníkách měly začít už za tři týdny. Magistrát měl z výběrového řízení potřebný hotel a rodičům na začátku září prostřednictvím škol potvrdil, že jejich děti vyrazí na jedenáctidenní pobyt do Malé Morávky.

Teď se ukázalo, že tomu tak nebude. Celý projekt ztroskotal kvůli tomu, že se magistrátu nepodařilo sehnat specializované lektory na environmentální výuku, což bylo jednou z podmínek udělení dotace z ministerstva životního prostředí.

"S politováním jsme byli nuceni rodičům oznámit, že přes veškeré úsilí se nám nepodařilo naplnit podmínky státního fondu pro přidělení dotace - a to zejména zajistit čtyři hodiny environmentální výuky denně. Tu měli odučit specializovaní lektoři," nastínila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová důvod, proč město muselo z projektu odstoupit.

Vyučující se totiž nepodařilo sehnat. "Na výuku je potřeba specializovaných kantorů a specializaci má v tomto státě málo lidí. Měli jsme příslib od agentur, ale nakonec nám přišla odpověď, že v tomto rozsahu to nejsou schopny poskytnout," doplnil pro ČTK náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín.

O pobyty byl velký zájem, přihlášená byla většina žáků

Osm základních škol, jejichž děti z druhých až pátých tříd měly do Jeseníků postupně vyrazit, informovalo rodiče dětí o zrušení pobytů ve středu.

"Je velká škoda, že se neuskuteční, protože děti se na to těšily. Na druhou stranu, kvůli nastaveným podmínkám byl ten projekt téměř neuskutečnitelný. Ty požadované odborníky na environmentální výchovu nebylo možné zajistit," shrnul například ředitel základní školy U Tenisu Tomáš Jelínek.

"Na školách tu samozřejmě nějaké máme, ale zase ne tolik. A není možné je všechny poslat na několik měsíců učit na pobyty, protože musí učit i výuku na škole. Navíc jde většinou o učitele z druhého stupně, což je také problém," dodal ředitel školy, ze které mělo jet zhruba 250 dětí. Zájem o pobyty byl podle něj ze strany rodičů velký.

"U nás šlo o více než osmdesát procent dětí. Je obrovská škoda, že se to neuskutečnilo, i proto že cenově to bylo pro rodiče velmi příznivé. Dotace pokrývala zhruba tři čtvrtiny ceny, takže je pak pobyt stál jen asi sto korun za den," nastínil Jelínek.

Vybraný hotel držel pro děti kapacitu a odmítal jiné hosty

Velkou ztrátou je ale zrušení pobytů i pro vybraný hotel Neptun v Malé Morávce, který s rekreací přerovských dětí počítal.

"Přinejmenším od září odmítáme hosty, odmítali jsme i podnikové večírky. Ti hosté se k nám už nevrátí, bude tady prázdno. Přemýšlíme, jak hledat rozumnou práci pro lidi," řekla ČTK zástupkyně hotelu Linda Mikulenková.

První turnus měl začít prvního listopadu, s ubytováním stovek dětí vedení hotelu počítalo až do konce dubna.

Do projektu dotovaných ozdravných pobytů vybralo Přerov, jako jediné město Olomouckého kraje, samo ministerstvo životního prostředí. Důvodem bylo zdejší velmi špatné ovzduší.

"Na seznam měst s nejhorším ovzduším byl Přerov určitě zařazen oprávněně. Statistiky jasně hovoří o tom, že Přerov je na tom po Ostravsku v zimním období nejhůř, to zasažení exhalacemi je vysoké," souhlasí ředitel základní školy U Tenisu Jelínek.

A potvrzuje to i fakt, že už na začátku října byl ve městě překročen celoroční limit počtu dní, během kterých mohou naměřené hodnoty prachu v ovzduší převýšit zákony povolenou normu (více čtěte zde).Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Další z rubriky

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz