Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přerovské přednádraží a část čtvrtě Předmostí budou nově hlídat kamery

  16:19aktualizováno  16:19
Část přerovské čtvrti Předmostí, a také ulice Škodova a Husova ležící v těsné blízkosti vlakového nádraží, budou zanedlouho pod dohledem kamer. Ty budou dohlížet na pořádek v problémových místech, kde přibylo výtržností, respektive ve druhém případě v lokalitě, kde žije početná romská komunita.

Oblast kolem přerovské vlakového nádraží dlouhodobě trápí problémy s udržováním klidu a pořádku. Nedávno sem přibyly stále policejní hlídky a brzy bude na okolí dohlížet i kamera. | foto: www.prerov.eu

„Nákup nového kamerového bodu nám doporučila Komise pro prevenci kriminality, která je poradním orgánem rady města. V dané oblasti je intenzivně využívaná komunikace, vedoucí k vlakovému i autobusovému nádraží. Protože je v této čtvrti větší koncentrace sociálně vyloučených osob, je pořízení kamery žádoucí,“ komentoval plán na instalování kamery, která bude hlídat Škodovu a Husovu ulici, primátor Jiří Lajtoch.

Vyhlášení výběrového řízení na pořízení kamery už dříve schválili radní, hodnocení nabídek je na programu tento týden. Zakázka se týká nejen nákupu dvou kamer, ale také digitálního záznamového zařízení. Její předpokládaná celková hodnota je vyčíslena na 828 tisíc korun, z toho 320 tisíc zaplatí dotace ministerstva vnitra.

Město chce umístěním další kamery - už nyní se jedna nachází v Kojetínské a Denisově ulici a na autobusovém nástupišti - reagovat na bezpečnostní problémy, které v okolí nádraží nadále přetrvávají.

„Vítám každý bezpečnostní prvek v této lokalitě. Přes přednádražní čtvrť jezdím na kole a mám za sebou několik nepříjemných zkušeností. Zrovna minulý týden mě tam obklíčili romští chlapci, donutili mě přibrzdit a naplivali mi do obličeje. Je to bezmoc, cítila jsem jen zlost a ponížení,“ citovaly například stránky města na konci července sedmapadesátiletou ženu, která bydlí v jedné z blízkých vesnic.

„V minulých dnech byly na nátlak Přerovanů v těchto místech zvýšené policejní hlídky - kamera by je v žádném případě neměla nahradit, ale naopak se stane dalším prvkem, který dohled nad touto oblastí posílí,“ uvedl pak ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki.

Pořádek mají pomáhat udržovat i asistenti prevence kriminality

Do prostoru kolem vlakového nádraží se stálé policejní hlídky vrátily ve druhé polovině července po návštěvě ministra vnitra Milana Chovance. Ten se byl osobně podívat v lokalitě, kde si lidé dlouhodobě stěžují na nepřizpůsobivé, necítí se bezpečně a nedávno tu musel nepokoje klidnit až varovný výstřel (více čtěte zde).

Pořádek zde mají kromě kamer do budoucna pomáhat udržovat také asistenci prevence kriminality. Vznik dvou pracovních míst u městské policie je také dotačním programem ministerstva.

„Půjde o civilní zaměstnance, kteří plní pozici sociálních pracovníků. Měli by působit preventivně, pocházet z dané oblasti, mít místní znalost a ovlivňovat dění na základě své autority,“ nastínil minulý týden pro ČTK Teriaki s tím, že jde o terénního pracovníka, který však nebude mít žádné pravomoci.

Kromě sociálně vyloučené lokality u nádraží bude druhá kamera sledovat ještě další část Přerova.

„Nový kamerový bod bude také v Předmostí, kde bylo v minulých letech v rámci reorganizace policie zrušeno obvodní oddělení. Na prostranství v blízkosti diskotékového klubu a večerky dochází  k častému narušování veřejného pořádku. Nová kamera bude umístěna na budově v ulici Dr. Milady Horákové,“ shrnul ředitel přerovské městské policie.

Autor:Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Obálka s dvaceti tisíci lupiči nestačila, seniorovi rval z ruky i prsten

Policie (ilustrační foto)

Po agresivním lupiči pátrají už několik dní přerovští kriminalisté. Muž se pod záminkou platby za doručení balíčku...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz