Agentura pro sociální začleňování pomáhala v Přerově hledat Romům práci, nyní zde ale kvůli špatné komunikaci s městem končí. Na snímku romské děti z Přerova.

Agentura pro sociální začleňování pomáhala v Přerově hledat Romům práci, nyní zde ale kvůli špatné komunikaci s městem končí. Na snímku romské děti z Přerova. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerovští Romové přijdou o pomoc agentury, která jim sháněla práci

  • 8
Přerov zřejmě přijde o podporu agentury, která mu pomáhá se sociálním začleňováním Romů. Mimo jiné jim shání práci. Město navíc přijde i o peníze na tyto účely. Vládní Agentura pro sociální začleňování tam totiž v červnu končí. Podle jejích zástupců jsou na vině potíže při spolupráci s městem.

Zástupci vládní agentury tvrdí, že za tři roky zprostředkovávali v Přerově žádosti o evropské peníze například na rekonstrukci azylového domu a nízkoprahového klubu Metro. Především ale nabízeli možnosti, jak zabránit nezaměstnanosti Romů, záškoláctví nebo ničení nájemních bytů.

"Spolupráce s magistrátem však byla nedostatečná. Účast města je přitom podmínkou spolupráce s naší agenturou. Navrhli jsme radě města šest bodů, které by měly stávající stav zlepšit. Radní však tento návrh nepřijali, proto jsme se rozhodli navrhnout odchod z lokality," vysvětlil ředitel agentury Martin Šimáček.

Návrh byl údajně shodný s tím, který jeho kolegové používají v jiných obcích. "Byl tam třeba požadavek, aby se politici a samospráva účastnili naší práce. Bez politiků nebyla jednání efektivní. Také jsme požadovali, aby se dokončily věci, které jsou už zpracované, ale město je potom nedotáhlo do konce," říká konzultant agentury Martin Navrátil.

"Město se tím pádem zříká odborné spolupráce a zároveň i velké částky peněz, které mohlo získat," podotkl Navrátil. Přerov přitom není jediným městem, kde agentura končí. Odchází také například z Jesenicka a v Česku celkově opouští sedm ghett (více čtěte zde).

Jde o složitý problém, říká náměstkyně primátora

Náměstkyně primátora Jarmila Havlíčková oponuje, že magistrát nebyl spokojený s tím, co agentura nabízela. "Problematika je složitá, přesto doufáme, že spolupráce s agenturou zůstane alespoň částečně zachovaná. Musíme se však dohodnout na dalším postupu. Jsme připraveni k dalšímu jednání," říká náměstkyně.

CO DĚLÁ AGENTURA?

Agentura pro sociální začleňování spadá pod vládu. Od roku 2009 se v 13 lokalitách snažila zlepšit situaci sociálně slabých lidí, především Romů.

Okamžitý odchod ohlásila v Holešově, který stěhuje Romy do kontejnerů. Odchodu z Přerova lituje. Rozjela tam "sociální firmu", která shání práci dlouhodobě nezaměstnaným

Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala radní návrh neschválili, protože doporučili zachovat spolupráci mezi agenturou a městem, jak se k tomu zavázali v memorandu o spolupráci z roku 2008.

"Naznačovali nám, že bychom mohli dělat víc, například co se týká výplaty sociálních dávek a kontroly školní docházky. Když se ale bavím s našimi úřednicemi, je jasné, že ta problematika je složitá," řekla náměstkyně Havlíčková. Proti další spolupráci se ale nestaví.

To nevylučují ani zástupci agentury. "V případě potřeby budeme poskytovat podporu v podobě konzultací, přípravy projektů a při vedení dalších integračních aktivit," řekl Šimáček.

Přerov je jednou z pilotních lokalit, kde agentura působí od svého vzniku v roce 2008. Ve městě se jí podařilo připravit řadu projektů na podporu začleňování obyvatel sociálně vyloučených oblastí. Jedním z nich byl i vznik poradenského pracoviště podporujícího žáky, kteří vycházejí ze Základní školy Boženy Němcové. Projekt řešil situaci 250 osob.