Přerovskému magistrátu (na snímku budova radnice na náměstí TGM) bude zřejmě příští čtyři roky vládnout velká koalice ANO, dosavadní opozice Společně pro Přerov a dvou menších nezávislých hnutí.

Přerovskému magistrátu (na snímku budova radnice na náměstí TGM) bude zřejmě příští čtyři roky vládnout velká koalice ANO, dosavadní opozice Společně pro Přerov a dvou menších nezávislých hnutí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerov po volebním zemětřesení zřejmě ovládne ANO s dosavadní opozicí

  • 1
Přerov má za sebou největší politické zemětřesení ze všech měst v Olomouckém kraji. Hlavní hráči dosavadní koalice - ČSSD a ODS - skončili poražení. Sestavování nové koalice mají v rukou hlavní představitelé předchozí opozice ze Společně pro Přerov a vítězné ANO. K většině jim zřejmě pomohou nezávislá hnutí.

Vzhledem k výsledku voleb se nakonec do vládnoucí koalice v Přerově mohou nečekaně mohou dostat také Nezávislí či hnutí s předlouhým názvem Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Anebo i obojí.

Podle informací MF DNES totiž lídři ANO a Společně pro Přerov, kteří spolu už začali vyjednávat, nejspíš přizvou do magistrátní „vlády“ oba menší hráče a vytvoří tak čtyřčlennou koalici.

Podrobné výsledky voleb

V pětatřicetičlenném zastupitelstvu by tak získali pohodlnou většinu. Zatímco bez menších spojenců mají jen 17 mandátů (ANO 9 a Společně pro Přerov 8), ve čtveřici by to bylo 21.

„Sami budeme mít dohromady 17 zastupitelů. Abychom měli jistou většinu, potřebujeme 18 hlasů. Stabilitu nám ale zajistí 20 nebo 21 mandátů, tudíž jednáme i s dalšími stranami,“ řekl Petr Vrána, lídr ANO, které získalo 22 procent.

Volby ukázaly i velkou podporu lidí dosavadní opozici...

Už parlamentní volby před rokem naznačily, že ve městě, v němž šéf hnutí Andrej Babiš skrze holding Agrofert vlastní chemičku Precheza, má jeho strana slušné šance (Babiš je rovněž majitelem vydavatelství MAFRA, pod které patří i MF DNES a server iDNES.cz - pozn. red.).

Nijak drtivé vítězství to však nakonec nebylo, neboť Společně pro Přerov posílilo ze 14 na 20 procent a novému hráči v komunální politice zdatně šlapalo na paty.

„Výsledek hodnotíme jako výborný,“ řekl lídr sdružení Vladimír Puchalský.

Obě nejsilnější uskupení už začala vyjednávat a podle všeho se v hlavních bodech shodují. Lídr ANO Vrána už navíc potvrdil, že do hry se mohou dostat i obě menší sdružení - Nezávislí a Za prosperitu Přerova - která získala po dvou mandátech.

„Měli bychom tak pohodlnou většinu. Se všemi zmíněnými stranami máme značné průsečíky, co se týká volebních cílů. Nyní se budeme muset domluvit na vzájemných požadavcích ohledně rozdělení postů ve vedení města a dalších věcech. Zatím jsme v začátcích,“ podotkl.

Shodu potvrdil i lídr Nezávislých Petr Hermély. „Programově jsme si s ANO poměrně hodně blízko, takže v tomto ohledu zásadní problémy nepředpokládám,“ uvedl Hermély.

...naopak hlavní strany dosavadní vládnoucí koalice propadly

Ze hry jsou tak nejspíš definitivně obě vedoucí strany dosavadní radniční koalice, ČSSD a ODS. Sociální demokracie utrpěla ve volbách těžkou ztrátu. Získala pouhých 11,6 procenta a přišla o sedm mandátů, místo 11 bude mít jen čtyři.

„Není to pro nás příznivý výsledek,“ uvedl lídr sociální demokracie v Přerově Přemysl Dvorský. Jeho samotného navíc voliči preferenčními hlasy odsunuli až na čtvrté místo.

„Určitě nám nepomohla čtyři roky stará kauza s obviněním primátora Jiřího Lajtocha a radního Václava Zatloukala, která se nyní dostala před soud. Stejně tak i zásah policie na magistrátu zhruba týden před volbami,“ řekl Michal Chromec, který naopak získal preferenčních hlasů nejvíc. ČSSD nezachránilo ani to, že oba obvinění nekandidovali.

Do voleb nešli ani další dva obvinění radní, tentokrát z řad ODS, Josef Kulíšek a Jaroslav Čermák. I pro ODS byly volby ztrátou, místo šesti zastupitelů mají pouhé tři. Přesto nepovažuje lídr Michal Zácha výsledek za neúspěch.

„S ohledem na celorepublikový trend jsme bojovali o hranici pěti procent, nakonec jich máme osm. V levicově orientovaném Přerově je to prakticky úspěch,“ prohlásil Zácha.