Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobu na smlouvu o přestavbě centra Prostějova zamítl i odvolací soud

  9:48aktualizováno  9:48
Krajský soud v Brně potvrdil rozsudek okresního soudu a také zamítl z formálních důvodů žalobu na smlouvu mezi městem Prostějov a společností Manthellan. Ta chce v centru vybudovat obchodní centrum za miliardu korun mimo jiné místo chátrajícího Společenského domu. Kritikům vadí, že Manthellan nemusí stavět nové společenské centrum.

Vizualizace budoucí podoby centra Prostějova po zbourání Společenského domu. Má zde vyrůst obchodní galerie s podzemními garážemi. | foto: archiv města

V nákupním centru se stovkou obchodních jednotek mají být pobočky bank, servisní služby, kavárny, dětský koutek či sportoviště. Nebude chybět ani parkoviště pro zhruba tři sta padesát aut. Plán podporuje prostějovská radnice, která si od nové obchodní zóny slibuje především oživení centra města.

Opozici v prostějovském zastupitelstvu a některým zdejším aktivistům se však nelíbí, že v rozporu s původními podmínkami výběrového řízení ve smlouvě s městem chybí závazek vybudovat sál pro pět set lidí, kde by se mohly pořádat například plesy, velké koncerty nebo různé společenské akce. Město si ho nakonec bude stavět samo.

Aktivista a lídr Strany zelených v Prostějově Jan Navrátil proto smlouvu mezi městem a Manthellanem napadl u soudu. V prvním kole neuspěl, rozsudek okresního soudu ale potvrdil i odvolací Krajský soud v Brně.

"Zjednodušeně řečeno, odvolací soud se ztotožnil s argumentací soudu prvního stupně, že žalobce není aktivně legitimován k podání žaloby, tedy nemůže žalobu podat," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Soud tak nezkoumal podstatu sporu, ale žalobu zrušil z formálních důvodů.

Opozice chce i po rozsudku dál bojovat proti smlouvě

Navrátil s tím nesouhlasí. "Nežijeme v právním státě, soudům nejde o právo a spravedlnost, ale o to, kdo žaluje. Smlouva s Manthellanem je v rozporu se zveřejněným zadáním, a podle Zákona o obcích je proto neplatná. Občan ale podle soudu není oprávněn tuto věc napadnout," prohlásil Navrátil.

Opozice tak nyní chystá další kroky, jak přestavbě centra Prostějova zabránit. Klub zastupitelů TOP 09 a KDU-ČSL se obrátil na ministerstvo vnitra, aby postup města přezkoumalo. To rovněž v postupu Prostějova neshledalo pochybení.

"Ministerstvo zjistilo, že město opravdu nepochybilo, ale pouze po procesní stránce. My však upozorňujeme na to, že město se odchýlilo od podmínek výběrového řízení. To je zásadní věc. Odvoláváme se přitom na rozhodnutí Nejvyššího soudu z loňského ledna, který konstatoval, že od podmínek se nelze odchýlit," argumentuje zastupitel za TOP 09 Aleš Matyášek.

Opozice proto na ministerstvo poslala další dopis, aby úředníci celou věc znovu přezkoumali. Výsledek zatím není znám.

Město už si vyhlédlo místo pro náhradu společenského sálu

Magistrát v Prostějově tvrdí, že vždy postupoval v souladu se zákonem, sál pro plesy, koncerty a společenské akce chybět nebude, město ho hodlá postavit samo.

"Ministerstvo i soud potvrdily, že celý proces byl v souladu s platnou legislativou. Nyní se tak můžeme soustředit na pokračování celé akce," uvedl náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Magistrát nyní jedná se společností Moragro, která má pozemky mezi parkem a Mlýnskou ulicí. K dispozici je zde asi šestnáct tisíc metrů čtverečních, pro výstavbu multifunkční haly město potřebuje necelou polovinu. V této lokalitě se předběžně počítá i s novou tržnicí, parkovacími místy a novými přístupovými cestami.

Multifunkční centrum by mělo přijít asi na osmdesát až devadesát milionů korun a kromě několika plesů a pár koncertů v roce by ho po většinu času využívali sportovci nebo žáci prostějovských škol při výuce tělocviku.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz