Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá.

Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá. | foto: Stavoprojekt Olomouc

Pod olomouckým výstavištěm bylo ukryto 500 hrobů, našla se i velká pec

  • 0
Přestavba olomouckého Výstaviště Flora přinesla již stovky archeologických objevů. Odkrylo se například více než pět set hrobů z někdejšího olomouckého hřbitova. A rekonstrukce pokračuje bouráním v legendárním pavilonu A. Společnost Skanska navíc nevyužije poslední možnost k napadení výběrového řízení.

"Uvnitř stávajícího pavilonu A se bourají podlahy, pomalu se to zde již blíží k samotnému budování nových částí. Na prostranství, kde bude stát nová správní budova, pokračuje nyní archeologický průzkum," přibližuje aktuální stav na staveništi nové olomoucké Flory Miloš Skácel z odboru investic olomoucké radnice. Právě v pondělí si nyní dělníky obsazené výstaviště prošel při kontrolním dnu.

Výstaviště promění více než dvě stě milionů korun, zcela novou tvář ukáže svým návštěvníkům v dubnu příštího roku.

Kromě zmodernizovaného legendárního pavilonu A, jenž od šedesátých let minulého století tvoří středobod všech olomouckých výstav, to bude i nová správní budova. Ta bude stát u stěny domu, který s výstavištěm sousedí ve Wolkerově ulici.

Objeví se zde i nová silnice a velké parkoviště. "Nová cesta bude napojená do Zamenhofovy ulice a parkoviště pojme na devadesát pět automobilů a deset autobusů," doplnila již dříve za olomoucký magistrát jeho mluvčí Jana Doleželová.

Vedle dělníků pak na Floře již několik měsíců pracují také archeologové, mimo jiné je zde zajímá několik někdejších olomouckých hřbitovů. Mrtvé zde od 18. a 19. století ukládali katolíci, židé i evangelíci. Pohřbeni tu jsou i vojáci.

Archeologové našli šperky i cihlářskou pec

"Narazili jsme prozatím na zhruba 550 hrobů, odkryli jsme část katolického hřbitova z 19. století," přibližuje ředitel olomoucké organizace Archaia, která má výzkum na starosti, Peter Kováčik.

Přeměna Flory

Za 210 milionů korun se olomoucké výstaviště dočká zmodernizovaného pavilonu A či nové správní budovy.

Přibude i nové parkoviště pro bezmála stovku aut a deset autobusů, celý areál bude mít i nový vjezd.

Hotovo by mělo být v dubnu 2014.

Jeho lidé však kromě koster a nejrůznějších křížků, prstenů, růženců či malovaného obrázku Panny Marie našli i zbytky větší cihlářské pece z 15. až 16. století. Nyní je u výstaviště čeká výzkum dalšího hřbitova, tentokrát vojenského.

Skanska se už o neplatnost výběrového řízení dohadovat nechce

Byť na historické přestavbě Flory nyní pracují dělníci olomoucké firmy Gemo, zaměstnávala měsíce i stavební firmu Skanska. Ta o tuto zakázku za více než dvě stě milionů korun měla také zájem.

Olomoucká radnice ji však zadala firmě Gemo a Skansku vyloučila. S odůvodněním, že ve své nabídce v rámci rozpočtu neocenila šest položek v ceně zhruba deseti tisíc korun.

"Jednalo se například o sodíkovou výbojku, záložní akumulátor nebo příplatek za přesun hmot. Náklady na tyto položky byly přiřazeny k jiným položkám. Výbojka tak byla oceněna společně s lampou, akumulátorem se světelnou tabulí, jíž je součástí, a podobně. Zvolený postup plně korespondoval se zněním smlouvy a je dle našeho názoru logický," řekla již dříve ředitelka odboru komunikace společnosti Skanska Lucie Nováková.

Firma, jež toto výběrové řízení pro olomouckou radnici zorganizovala, pak Skansku vyloučila s tím, že její nabídka je kvůli nulou označeným položkám nesrovnatelná s ostatními. Nepomohlo ani dodatečné vysvětlení ze strany Skansky.

Ta se tak posléze odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten však toto správní řízení letos v lednu zastavil. Skanska tak měla poslední možnost, podání takzvaného rozkladu přímo k předsedovi ÚOHS.

Nyní je však jasné, že ji nevyužije. "Už v tom dále pokračovat nebudeme. Považujeme to již za uzavřenou záležitost, byť to nic nemění na faktu, že jsme přesvědčeni o tom, že máme pravdu," uzavírá za Skansku Nováková.

Podle náměstka olomouckého primátora Martina Majora šlo v celém případu pouze o různé výklady zákona.

"A nikoli o podezření z čehokoli jiného. Snažili jsme se toto výběrové řízení vypsat maximálně transparentně. Pevně tak věřím, že zde máme všechny právní kroky už za sebou," dodává Major.