Na vizualizaci, která přibližuje podobu místa po proměně, je vidět třeba propojení parku pod hradbami s areálem současného letního kina. | foto: Repro Magistrát města Olomouce

Proměna olomouckého hradu je povolená, město ji ale musí schválit

  • 0
Před stomilionovými plány na proměnu olomouckého hradu na atraktivní turistický magnet se otevřela nejistá budoucnost. Magistrát na proměnu okolí dómu svatého Václava a letního kina získal stavební povolení, ale zatím neví, zda ho využije.

O všem rozhodne až na začátku května rada a zastupitelstvo. Město teď totiž musí přepočítat, na kolik milionů korun by ho už roky připravovaná akce vlastně vyšla.

Navíc, pokud zastupitelé na přebudování takzvaného dómského návrší kývnou, na hlavní práce bude stejně již dohlížet nové vedení města, které vzejde z říjnových voleb.

Olomoucký hrad

Současný olomoucký primátor Martin Major se označuje za příznivce plánů na proměnu olomouckého hradu, na druhou stranu za každou cenu ji však rozhodně podporovat nebude. Naději vidí v dotacích.

"Vnímáme finanční náročnost akce a uvědomujeme si i finanční kondici našeho města. Pokud by se ukázalo, že je potřeba stavbu z více než jedné třetiny zaplatit přímo ze zdrojů města, tak bychom si to nemohli dovolit. Byť se mi projekt líbí, jsou i jiné priority," podotýká za vedení města primátor.

Plánům na výraznou proměnu dómského návrší se Olomouc věnuje již několik let. Součástí je například vybudování přírodního amfiteátru pro patnáct set lidí, vzniknout má v areálu letního kina z bývalého Locatelliho bastionu.

"Budou tam skutečně výrazné zásahy do terénu. Dosavadní svah bude úplně jinak orientovaný a vznikne více možností pro umístění jeviště," uvedl již dříve náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Po staletích se na hradě otevře brána Všech svatých

Součástí v "nového" olomouckého hradu, který se tak má v budoucnu stát novým turistickým lákadlem města, bude i molo na Mlýnském potoce, odstavný pruh pro autobusy v Dobrovského ulici či infocentrum a veřejné toalety v Domě zvoníků.

Lidé také po staletích budou moci znovu projít bránou Všech svatých. Zazděná je od roku 1770, jde o dávnou spojnici severu Olomouce a centra města. Obnovy se pak podle stavebního povolení vydaného minulý týden dočká v návaznosti na původní plány olomoucké barokní pevnosti i takzvaná Cikánská branka.

Vedení radnice nyní musí zjistit, na jak velkou dotaci by v pro velké plány mohlo dosáhnout. V návrhu letošního rozpočtu se však s nimi nepočítá. Na základě nových výsledků pak bude o stavbě rozhodovat rada města a poté i zastupitelstvo, které má jednat 5. května.

Pokud proměnu dómského návrší schválí a posvětí její zařazení do rozpočtu, definitivní potvrzení ovšem potom už bude na novém vedení města.

Právě to bude podle Majora podepisovat případnou smlouvu s firmou, která zakázku získá. Primátor je přesvědčený, že zájemců bude hodně a výběrové řízení tak podle něj bude trvat zhruba půl roku.

Smlouvu na stavbu podepíše až nové vedení města

Primátor proto nepředpokládá, že by v případě schválení zakázky dělníci ještě v letošním roce v okolí chrámu svatého Václava dokázali udělat nějaké zásadní práce.

"Nevěřím tomu, že by tato koalice podepsala smlouvu s vybraným uchazečem. My můžeme ještě případně nachystat a zahájit výběrové řízení. Samotná smlouva bude podepsána s novým vedením města. A pokud budou nějaké přípravné práce zahájeny ještě v listopadu či v prosinci, tak si myslím, že půjde pouze o drobnosti, které se dají i v rámci letošního rozpočtu zaplatit," přemítá Major.

Olomouc přitom zakázku na přebudování dómského návrší již před zhruba dvěma a půl lety vypsala, smlouvu s vybranou firmou ale nakonec neuzavřela. Celkové náklady tehdy vycházely na zhruba sto milionů korun.

"Ceny stavebních prací ale šly od té doby hodně dolů. Nyní bychom se mohli pohybovat na úrovni kolem sedmdesáti milionů," uzavřel primátor.