Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče čekají komplikace, u Olomouce začne přestavba kruhového objezdu

  11:42aktualizováno  11:42
Kruhový objezd u olomouckého Globusu patří v Olomouckém kraji k místům, kde se bourá nejčastěji. V pondělí proto začnou dělníci pracovat na jeho úpravách za téměř 16 milionů korun. Stavební práce potrvají sedm týdnů, a byť nedojde k úplnému uzavření křižovatky, musí se řidiči připravit na omezení spojená s přestavbou.

Problematický kruhový objezd u olomouckého Globusu patří k místům, kde se v Olomouckém kraji bourá nejčastěji. Silničáři ho teď proto přestaví. | foto: Google

Křížení na výpadovce směrem na Mohelnici patří mezi úsek častých dopravních nehod. Dlouhodobě jej kritizují šoféři i někteří odborníci. Po úpravách má být mnohem bezpečnější.

"Křižovatka patří k nejvíce nehodovým místům v Olomouckém kraji, kde ročně dochází k desítkám dopravních nehod. Navíc se zde ve špičkách tvoří dopravní zácpy," potvrdil ředitel olomoucké správy Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka.

Význam proměny podtrhl loni v Olomouci i ministr dopravy Pavel Dobeš: "Dopravní situace je v tomto místě složitá. Je potřeba ji řešit i s ohledem na budoucí stavbu silnice R35," uvedl.

Křižovatka dostane nové nájezdy, kde bude protismykový asfalt

Řešením bude takzvané spirálové uspořádání. Pravý jízdní pruh ve směru od Olomouce a od Mohelnice bude plnit funkci takzvaného "by-passu", tedy průjezdného pruhu.

Nájezd do křižovatky tak už nebude stažený jen do jednoho pruhu. Před vjezdy pak dělníci umístí velkoplošné tabule informující o způsobu správného řazení do pruhů a obnoví vodorovné dopravní značení.

"Budou také doplněna svodidla a zpomalovací prahy," doplnil Smolka.

Frézy se zakousnou i do stávajícího povrchu silnice, místo kterého silničáři dají nový povrch. Novinkou bude před vjezdem do křižovatky položená speciální protismyková asfaltová vrstva zkracující brzdnou dráhu aut.

Křižovatka byla provizorním řešením, které už zůstalo

Stavební práce se samozřejmě dotknou projíždějících řidičů. "Budeme se ale maximálně snažit omezit nepříznivý dopad dopravních omezení na řidiče. Nejkritičtějším obdobím bude polovina září, kdy bude po dobu deseti dnů probíhat frézování povrchu vozovky a pokládání nového," mínil Smolka.

Proč ale křižovatka nedostala nyní plánovanou podobu, už když se stavěla? "Současné nevyhovující řešení vzniklo jako provizorium v období výstavby obchvatu Olomouce, kdy se nepodařilo celý obchvat z důvodu nesouhlasného stanoviska obce Křelov a občanského sdružení dokončit," vysvětlil Smolka.

Silničáři proto tehdy provizorně napojili obchvat města na stávající silnici I/35 pomocí takzvaného Severního spoje právě do okružní křižovatky u Globusu. Tehdy se počítalo, že toto řešení bude fungovat jen omezenou dobu. Ta se ale vzhledem k přetrvávajícím problémům s územním plánem a dnes i nedostatku peněz prodloužila na neurčito.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz