Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče čeká v Olomouci od neděle objížďka kvůli přestavbě křižovatky

  9:53aktualizováno  9:53
Od neděle čeká v Olomouci řidiče uzavírka kvůli přestavbě křižovatky ulic Na Střelnici, Studentská a Dobrovského. A půjde o zkoušku nervů, až do 8. listopadu je totiž čeká objížďka, která má ve své kratší variantě pro auta do 3,5 tuny několik kilometrů a vede přes jedenáct ulic. Své si "užijí" i obyvatelé městských částí, kterými objížďka povede.

Velmi frekventovaná křižovatka ulic Studentská, Dobrovského, Zámečnická a Na Střelnici blízko centra Olomouce. Do listopadu se změní na kruhovou. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jednu z nejvytíženějších olomouckých křižovatek čeká již roky chystaná proměna na kruhový objezd o průměru šestatřicet metrů.

"Tuto stavbu jsme začali řešit už kolem roku 2005, zahrnuli jsme ji mezi svoje priority. Důvodem přestavby je především fakt, že okružní křižovatka zde zvýší plynulost a bezpečnost provozu," popisuje Ladislav Růžička, který na olomouckém krajském úřadu vede odbor dopravy.

"Z dopravního hlediska se jedná o problematickou křižovatku a to zvláště v případě, kdy nefunguje světelná signalizace," vysvětlil již dříve důvod úprav i Petr Dlabal, který vede oddělení přípravy a realizace investic.

Spolu s hejtmanstvím se na stavbě podílí také olomoucký magistrát, který situace využije a ve Studentské ulici vymění vodovod a kanalizaci.

Za celkem 46 milionů korun se zde navíc objeví také nové chodníky, veřejné osvětlení či cyklostezka.

Kvůli úzkému mostu musí nákladní doprava jinudy

Dělníci jsou na stavbě již od pondělí, jejich přípravné práce však do života místních prozatím příliš nezasáhly. Změní se to ale tuto neděli.

Trasa objížďky

Pro auta do 3,5 tuny vede objížďka ulicemi: Dobrovského, Dlouhá, Lazecká, Na Střelnici, Dolní Hejčínská, Ladova, Tomkova, Na Šibeníku, Litovelská, Palackého, třída Svobody

Pro všechna auta vede objížďka přes ulice: Pasteurova, Sokolovská, Jablonského, Heydukova, Lazecká, Na Střelnici, Dolní Hejčínská, Ladova, Tomkova, Na Šibeníku, Litovelská, Palackého, třída Svobody

"Ten den odpoledne zde začneme rozmisťovat dopravní značení objízdné trasy," upřesňuje Miroslav Kubín, vedoucí odboru investic a evropských programů na krajském úřadě Olomouckého kraje.

Objížďka bude měřit řádově kilometry, pro auta do tří a půl tun je připravená trasa, která vede mimo jiné přes ulice Litovelská, Ladova, Na Střelnici, Lazecká a Dlouhá. Celkem jich je jedenáct, protínají olomoucké městské části Olomouc-západ, Hejčín a Lazce.

"Důvodem pro toto omezení hmotnosti je křižovatka ulic Dlouhá a Lazecká, most na Lazecké není dostatečně široký pro vyhýbání větších vozidel," vysvětluje mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Těžší auta tak budou muset na větší okruh vedený přes Pasteurovu, Sokolovskou, Jablonského a Heydukovu ulici. Z ní už se pak řidiči napojí na Lazeckou a pokračují dál po stejné trase jako osobní auta.

Trasy objížděk během přestavby olomoucké křižovatky ulic Dobrovského a Na...

Trasy objížděk během přestavby olomoucké křižovatky ulic Dobrovského a Na Střelnici. Pro zvětšení klikněte.

Termín dokončení prací je zatím stanoven na 8. listopadu. "Uvidíme, zda do toho nezasáhnou například archeologické nálezy," uvedl Kubín.

Úplná uzavírka se vedle ulic Studentská, Zámečnická, Dobrovského a Na Střelnici objeví i v Sokolské ulici.

V okolí křižovatky pak ve spojitosti s její proměnou ubude například kvůli průjezdu autobusů až sto parkovacích míst. "Město Olomouc s Olomouckým krajem teď dělají vše pro to, aby co největší počet těchto míst nahradily prostory ve Staroměstských kasárnách či na soukromých pozemcích," ubezpečuje Heger.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Olomouc kvůli nákaze pokácí další alej, místo jasanů pak vysází habry

(Ilustrační snímek)

Olomoucká alej, která je od roku 2013 vysázená podél nové větve tramvajové tratě na Švýcarském nábřeží, půjde k zemi....

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA DIGITÁLNÍHO MARKETINGU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 45 000 - 59 997 KčNajdete na iDNES.cz