Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora.

Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora. | foto: Stavoprojekt Olomouc

Olomouc vybírá firmu, která promění Floru. Cena bude nižší, než čekala

  • 0
Olomoucká radnice finišuje s hledáním společnosti, která dá Výstavišti Flora novou tvář. Půjde především o proměnu hlavního pavilonu A. Obálky s nabídkami firem radnice už otevřela a zjistila, že ji přestavba zřejmě vyjde mnohem levněji, než na očekávaných 300 milionů. Kolik to bude, zůstává zatím tajné.

V pondělí vedení města otevíralo obálky s nabídkami firem a výběrové řízení tak vrcholí. A radní byli obsahem obálek velmi překvapeni. "Ta cena je tak nízká, až je to šokující," líčí náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Na mysli má nabídku firmy, kterou komise tento týden předběžně vybrala pro zakázku, po níž bude mít Flora vedle zmodernizovaného pavilonu i novou správní budovu či parkoviště. "Její hledání se tak chýlí ke konci. Nic bližšího však o ní s ohledem na zákon o veřejných zakázkách nemohu sdělit," doplňuje náměstek.

Pokud prozatím určenou firmu schválí příští či přespříští týden hodnotící komise, musí vše ještě projednat rada města. "Jsou zde zákonem dané lhůty. Vychází to tak, že v druhé polovině října by již na Floře mohly začít stavební práce," uvedl Major.

Stavba musí začít letos, v sázce je dotace 120 milionů

Na podzim tak může skončit oproti původnímu očekávání zdánlivě nekonečná řada odkládání termínů začátku prací. Úplně původním byl totiž už loňský srpen. Ten padl, stejně jako celá série dalších. Vše ještě může zkomplikovat odvolání některé ze společností, jíž by se výsledek výběrového řízení nelíbil.

Olomoucký magistrát však už tlačí čas. Aby město nepřišlo o dotaci, musí se na Floře začít pracovat ještě letos. V sázce je kolem sto dvaceti milionů. "Rekonstrukce začne v letošním roce," ubezpečil již dříve Michal Šigut, který na olomoucké radnici vede oddělení realizace staveb.

Flora nyní a v budoucnu

Áčko, donedávna středobod všech výstav, dostane nová, lépe izolující skla, klimatizaci či výtahy. Při kompletní rekonstrukci z něj zůstane jen ocelový skelet.

U stěny domu, který s výstavištěm ve Wolkerově ulici sousedí, vyroste jeho nová správní budova s restaurací, řidiči pak vedle tamního vlakového nádraží najdou parkoviště pro sto aut. Flora získá i nový vjezd, propojí Wolkerovu a Zamenhofovu ulici. Vše zabere zhruba rok a půl práce.

Na budoucím staveništi už archeologové odkrývají hroby

Úplně prázdné ale budoucí staveniště není ani teď. Od začátku srpna tu jsou archeologové. "Odkryli jsme kolem sta hrobů, dalších sto nás odhadem ještě čeká," přibližuje Peter Kováčik, ředitel společnosti Archaia, která má záchranný výzkum na Floře na starosti.

Desítky hrobů badatele nepřekvapily. Na místě dnešního výstaviště byl od roku 1784 katolický hřbitov, fungoval do roku 1901. "Zhruba v linii Zamenhofovy ulice sousedil s vojenským hřbitovem. Jeho součástí byl od roku 1857 evangelický a od roku 1867 i židovský hřbitov," dodává Kováčik.

Nejcennějším nálezem tak podle něj bude právě dostatečný počet koster na zkoumání dřívější olomoucké populace. "Zajímavý by pak měl být i výzkum historické zástavby z období pozdního středověku a raného novověku. Její pozůstatky jsme tu zachytili zjišťovacími sondami," shrnul Kováčik.