Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorem Přerova bude Puchalský, staronovým starostou Hranic Juračka

  11:34aktualizováno  11:34
Novým přerovským primátorem bude po volebním politickém zemětřesení lídr dosavadní opozice Vladimír Puchalský. Vyplývá to z koaliční smlouvy, kterou už podepsala nová vládnoucí čtyřkoalice. Naopak v nedalekých Hranicích se vedení města změní jen částečně. Domluva několika stran zde vyšachovala vítězné hnutí ANO.

Novým přerovským primátorem bude dosavadní lídr opozice Vladimír Puchalský. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Koaliční smlouvu v Přerově podepsala čtyři politická uskupení: ANO, Společně pro Přerov, Nezávislí a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Partneři sdružení v koalici tak mají 21 z celkem 35 zastupitelů.

Posty tří náměstků primátora obsadí zástupci hnutí ANO. „Koaliční jednání nebylo vždy jednoduché, ale cestu k sobě jsme našli hned od začátku. Zpočátku probíhala hlavní jednání mezi námi a Společně pro Přerov, k závěrečné schůzce čtyřkoalice jsme přizvali i Nezávislé a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, se kterými jsme už předtím byli v kontaktu,“ přiblížil lídr hnutí ANO Petr Vrána.

Podle Petra Hermélyho z Nezávislých nová koalice zcela odpovídá výsledkům voleb, v nichž zcela propadly strany, které se dosud podílely na vedení města, tedy ČSSD, ODS a TOP 09.

„Voliči jasně řekli, co si přejí a co si nepřejí,“ řekl Hermély.

Lídr vítězného ANO nakonec bude jen řadovým radním

Lídr hnutí ANO paradoxně žádnou pozici s výjimkou člena městské rady neobsadil.

„Při výběru lidí pro práci náměstka jsme preferovali odbornost. Ti tři, které tam máme, jsou podle mne lidé na správných místech,“ vysvětlil Vrána.

Budoucí náměstci primátora si už rozdělili rezorty, které budou mít na starosti. Petru Měřínskému připadne ekonomika a finance, Pavel Košutek bude mít strategický rozvoj města a Tomáš Navrátil se bude starat o oblast školství a sociálních věcí.

Na programových prioritách se chce koalice dohodnout během následujících dvou týdnů. O některých věcech ale má nové vedení města jasno.

Podrobné výsledky voleb

„Chceme lidi více vtáhnout do veřejné správy,“ řekl Vladimír Puchalský.

Koalice se chce zabývat také nejpalčivějšími problémy Přerova: dopravní infrastrukturou a problematikou sociálních ubytoven. Jako dědictví bývalého vedení jim zůstane především zadluženost města.

V Hranicích se koalice domluvila s opozicí a nezávislým hnutím

V nedalekých Hranicích se vedení města změní jen částečně. Do křesla starosty usedne znovu po osmileté přestávce Vladimír Juračka ze sdružení Hranice 2000, starostka z uplynulých čtyř let, sociální demokratka Radka Ondriášová, bude místostarostkou. Dosavadní koalice a opozice se zde totiž společně domluvily s hnutím Otevřená radnice a vyšachovaly ve volbách vítězné hnutí ANO.

Novou koalici tak tvoří Hranice 2000, Otevřená radnice a ČSSD, které mají všechny po čtyřech mandátech, KDU-ČSL s dvěma mandáty a ODS s jedním.

„Celkem tak budeme mít v zastupitelstvu 15 hlasů, zbývajících osm bude mít opozice, z toho pět hnutí ANO a tři komunisté,“ shrnul Vladimír Juračka. Vzájemné spojení těchto stran vyplynulo podle jeho slov z logiky věcí.

„Byla tam celková neochota spolupracovat s hnutím ANO. Z pohledu našeho sdružení například proto, že ANO deklarovalo vůli jít do koalice s komunistickou stranou, což my jsme nebyli ochotni akceptovat,“ uvedl Juračka.

Jeho sdružení Hranice 2000 se přitom před čtyřmi lety ocitlo ve stejné situaci jako dnes hnutí ANO. Bylo sice vítězem voleb, ale společná domluva ČSSD, KDU-ČSL, ODS a několika menších subjektů je odsunula do opozice.

„V komunální politice je to vždy o konkrétních lidech, o schopnosti se domluvit a o schopnosti uzavírat kompromisy. Rozhodně není možné vytahovat křivdy z dřívějška,“ vysvětlil změnu Juračka.

Lídr ANO: Hlavním cílem nebylo obsazení funkcí na radnici

Ivo Lesák, lídr hnutí Otevřená radnice, bude zastávat v Hranicích zcela novou funkci pověřeného radního.

„Bez nároku na odměnu se bude aktivně podílet na chodu města. Jedním z hlavních důvodů je, že má bohaté manažerské zkušenosti z chodu úspěšné firmy,“ řekl Vladimír Juračka.

O vytvoření koalice se pokoušelo také vítězné hnutí ANO. „Uvědomujeme si ale, že jsme pro ostatní strany byli trochu problematičtí tím, že důsledně trváme na svých cílech, které chceme dosáhnout. Navíc jsme ve své kampani razantně kritizovali některé věci a při vstupu do koaličních jednání bylo jasné, že málokdo chce mít za partnera někoho, kdo jej otevřeně kritizuje,“ řekl lídr hnutí ANO Jiří Kudláček.

S novým vedením města je navzdory tomu, že jeho hnutí se do koalice nedostalo, spokojen.

„Pro nás nebylo hlavním cílem obsazení funkcí na radnici. Posty starosty a místostarosty jsou obsazeny zkušenými lidmi, a to je důležité,“ podotkl Kudláček. Role takzvané opozice mu nevadí.

Konkrétní cíle a koncepci dalšího směřování města chce nová koalice zveřejnit do 30 dnů od ustavující schůze nového zastupitelstva, které by se mělo konat v pondělí 3. listopadu.

„Bude třeba přijmout ještě nějaké kompromisy a brát v úvahu rozpočet,“ řekl Vladimír Juračka.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Ústecký šéf k aféře „filmujícího“ Kučery: Aroganci sudích pěstují kluby

Radim Klečka (ve žlutém) z Opavy přihrává kolem J. C. Fullera z Olomoucka. V...

Nedotknutelnost a aroganci rozhodčích si pěstujeme sami, reaguje generální manažer ústeckého klubu Tomáš Hrubý na...

Další z rubriky

Operátorka placené seznamky protahovala hovor lží, stíhají ji za podvod

(Ilustrační snímek)

Na použití nekalých praktik může doplatit operátorka placené seznamky, na kterou zatelefonoval muž z Přerova. Protože...

Obálka s dvaceti tisíci lupiči nestačila, seniorovi rval z ruky i prsten

Policie (ilustrační foto)

Po agresivním lupiči pátrají už několik dní přerovští kriminalisté. Muž se pod záminkou platby za doručení balíčku...

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Najdete na iDNES.cz