Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorem Přerova bude Puchalský, staronovým starostou Hranic Juračka

  11:34aktualizováno  11:34
Novým přerovským primátorem bude po volebním politickém zemětřesení lídr dosavadní opozice Vladimír Puchalský. Vyplývá to z koaliční smlouvy, kterou už podepsala nová vládnoucí čtyřkoalice. Naopak v nedalekých Hranicích se vedení města změní jen částečně. Domluva několika stran zde vyšachovala vítězné hnutí ANO.

Novým přerovským primátorem bude dosavadní lídr opozice Vladimír Puchalský. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Koaliční smlouvu v Přerově podepsala čtyři politická uskupení: ANO, Společně pro Přerov, Nezávislí a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Partneři sdružení v koalici tak mají 21 z celkem 35 zastupitelů.

Posty tří náměstků primátora obsadí zástupci hnutí ANO. „Koaliční jednání nebylo vždy jednoduché, ale cestu k sobě jsme našli hned od začátku. Zpočátku probíhala hlavní jednání mezi námi a Společně pro Přerov, k závěrečné schůzce čtyřkoalice jsme přizvali i Nezávislé a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, se kterými jsme už předtím byli v kontaktu,“ přiblížil lídr hnutí ANO Petr Vrána.

Podle Petra Hermélyho z Nezávislých nová koalice zcela odpovídá výsledkům voleb, v nichž zcela propadly strany, které se dosud podílely na vedení města, tedy ČSSD, ODS a TOP 09.

„Voliči jasně řekli, co si přejí a co si nepřejí,“ řekl Hermély.

Lídr vítězného ANO nakonec bude jen řadovým radním

Lídr hnutí ANO paradoxně žádnou pozici s výjimkou člena městské rady neobsadil.

„Při výběru lidí pro práci náměstka jsme preferovali odbornost. Ti tři, které tam máme, jsou podle mne lidé na správných místech,“ vysvětlil Vrána.

Budoucí náměstci primátora si už rozdělili rezorty, které budou mít na starosti. Petru Měřínskému připadne ekonomika a finance, Pavel Košutek bude mít strategický rozvoj města a Tomáš Navrátil se bude starat o oblast školství a sociálních věcí.

Na programových prioritách se chce koalice dohodnout během následujících dvou týdnů. O některých věcech ale má nové vedení města jasno.

Podrobné výsledky voleb

„Chceme lidi více vtáhnout do veřejné správy,“ řekl Vladimír Puchalský.

Koalice se chce zabývat také nejpalčivějšími problémy Přerova: dopravní infrastrukturou a problematikou sociálních ubytoven. Jako dědictví bývalého vedení jim zůstane především zadluženost města.

V Hranicích se koalice domluvila s opozicí a nezávislým hnutím

V nedalekých Hranicích se vedení města změní jen částečně. Do křesla starosty usedne znovu po osmileté přestávce Vladimír Juračka ze sdružení Hranice 2000, starostka z uplynulých čtyř let, sociální demokratka Radka Ondriášová, bude místostarostkou. Dosavadní koalice a opozice se zde totiž společně domluvily s hnutím Otevřená radnice a vyšachovaly ve volbách vítězné hnutí ANO.

Novou koalici tak tvoří Hranice 2000, Otevřená radnice a ČSSD, které mají všechny po čtyřech mandátech, KDU-ČSL s dvěma mandáty a ODS s jedním.

„Celkem tak budeme mít v zastupitelstvu 15 hlasů, zbývajících osm bude mít opozice, z toho pět hnutí ANO a tři komunisté,“ shrnul Vladimír Juračka. Vzájemné spojení těchto stran vyplynulo podle jeho slov z logiky věcí.

„Byla tam celková neochota spolupracovat s hnutím ANO. Z pohledu našeho sdružení například proto, že ANO deklarovalo vůli jít do koalice s komunistickou stranou, což my jsme nebyli ochotni akceptovat,“ uvedl Juračka.

Jeho sdružení Hranice 2000 se přitom před čtyřmi lety ocitlo ve stejné situaci jako dnes hnutí ANO. Bylo sice vítězem voleb, ale společná domluva ČSSD, KDU-ČSL, ODS a několika menších subjektů je odsunula do opozice.

„V komunální politice je to vždy o konkrétních lidech, o schopnosti se domluvit a o schopnosti uzavírat kompromisy. Rozhodně není možné vytahovat křivdy z dřívějška,“ vysvětlil změnu Juračka.

Lídr ANO: Hlavním cílem nebylo obsazení funkcí na radnici

Ivo Lesák, lídr hnutí Otevřená radnice, bude zastávat v Hranicích zcela novou funkci pověřeného radního.

„Bez nároku na odměnu se bude aktivně podílet na chodu města. Jedním z hlavních důvodů je, že má bohaté manažerské zkušenosti z chodu úspěšné firmy,“ řekl Vladimír Juračka.

O vytvoření koalice se pokoušelo také vítězné hnutí ANO. „Uvědomujeme si ale, že jsme pro ostatní strany byli trochu problematičtí tím, že důsledně trváme na svých cílech, které chceme dosáhnout. Navíc jsme ve své kampani razantně kritizovali některé věci a při vstupu do koaličních jednání bylo jasné, že málokdo chce mít za partnera někoho, kdo jej otevřeně kritizuje,“ řekl lídr hnutí ANO Jiří Kudláček.

S novým vedením města je navzdory tomu, že jeho hnutí se do koalice nedostalo, spokojen.

„Pro nás nebylo hlavním cílem obsazení funkcí na radnici. Posty starosty a místostarosty jsou obsazeny zkušenými lidmi, a to je důležité,“ podotkl Kudláček. Role takzvané opozice mu nevadí.

Konkrétní cíle a koncepci dalšího směřování města chce nová koalice zveřejnit do 30 dnů od ustavující schůze nového zastupitelstva, které by se mělo konat v pondělí 3. listopadu.

„Bude třeba přijmout ještě nějaké kompromisy a brát v úvahu rozpočet,“ řekl Vladimír Juračka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

V jesenické rezervaci ničí kůrovce pesticidy. Nepřípustné, říkají ochránci

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

V jesenické národní přírodní rezervaci Rejvíz se dle ochránců přírody a Hnutí Duha v rozporu se zákonem kácí stromy a...

Najdete na iDNES.cz