Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli penězům trýznili podnikatele, první potrestaný dostal 3,5 roku

  14:59aktualizováno  14:59
Olomoucký krajský soud vynesl první rozsudek v kauze přepadávání podnikatelů kvůli penězům, při němž vymahači někdy používali i mučení. První ze sedmi obžalovaných dostal za vydírání 3,5 roku vězení. Podnikatele bil teleskopickým obuškem.

Série přepadení podnikatelů se odehrála během roku 2013, odsouzený devětatřicetiletý Jaroslav Churáček při ní podle soudu s dalším stíhaným komplicem napadl podnikatele z Uničova žijícího v Praze v jeho garáži, odkud ho odvlekli na neznámé místo. Churáček ho dle policejního spisu během akce udeřil teleskopickým obuškem do hlavy a zad.

„Jednání pana Churáčka nebylo jednáním izolovaného jedince, bylo to jednání organizované skupiny. Nešlo o vyřízení vzkazu, šlo o zmocnění se podnikatele a převezení jej jinam. Poškozenému se podařilo uniknout hned na začátku děje,“ uvedl soudce Vladimír Hendrych v reakci na tvrzení muže, který napadení podnikatele popíral s tím, že mu chtěl jen vyřídit vzkaz.

„Na ničem jsem se aktivně nepodílel, nic jsem v garáži nevykonával. Nic jsem neviděl a ničeho se nedopustil,“ tvrdil Churáček, který si ponechal stejně jako žalobkyně lhůtu na případné odvolání.

Muži původně hrozilo dva až osm let. „Trest 3,5 roku postihuje všechny rozhodující okolnosti věci. Je přiměřený k tomu, co se odehrálo, i k trestní minulosti obžalovaného,“ shrnul soudce. Churáček byl mimo jiné v minulosti souzen za účast na vraždě.

Obžalovaný: Vylučuji, že by se dělo něco nezákonného

V čele sedmičlenné skupiny obžalovaných stojí podle obžaloby Pavel Flek, který byl v minulosti odsouzen na 12 let za jednu z největších poštovních loupeží, při které bylo v Olomouci ukradeno 20 milionů korun. Ten při dřívějších soudních jednáních jakékoliv porušování zákona odmítl.

Skupinu viní kriminalisté z toho, že má na svědomí kromě přepadení v Praze také vyhrožování podnikateli na Břeclavsku, po kterém chtěli vyplacení dlužné částky. Muž jim nakonec zaplatil, škoda byla vyčíslena na více než dva miliony korun.

„Absolutně vylučuji, že by se zde dělo něco nezákonného. Nikomu se nevyhrožovalo, nikomu se nehrozilo žádnou zbraní,“ zdůraznil Flek soudu s tím, že zadlužený podnikatel se svobodně rozhodl dluh uhradit.

Nahého muže polévali benzinem a trýznili kleštěmi

Téhož podnikatele spolu s dalším mužem pak v Olomouci vylákali na schůzku, kde oba spoutali a následně převezli do opuštěné budovy.

„Oba poškozené zde připoutali, podnikatele bili opakovaně rukama do žeber a přinutili ho vysvléci se donaha. Kleštěmi kombinačkami jej tahali za genitál, polili ho benzinem, vyhrožovali mu zapálením, dvakrát mu vpíchli injekční stříkačku do stehna a do konečníku se mu snažili vsunout blíže neurčený předmět,“ shrnula už dříve státní zástupkyně.

Pachatelé si navíc mužovo trýznění, kdy ho rovněž přinutili spolknout čtyři tablety neznámého léku, nahrávali na video. Od podnikatele nakonec získali podpisy na prázdné papíry či kódy od jeho platebních karet.

Případu, jehož projednávání provázela zvýšená bezpečnostní opatření - mimo jiné i proto, že policie po zadržení mužů při prohlídkách narazila i na protitankový granát či náboje do samopalu - se bude soud znovu věnovat na konci měsíce, kdy mají padnout verdikty nad zbylými šesti obžalovanými.

Hlavním organizátorům hrozí za loupež pět až dvanáct let, na seznamu jsou ale i další trestné činy jako vydírání nebo omezování osobní svobody.

Autoři: , ,Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Olomoucká fakultní nemocnice staví první úspornou kliniku v Česku

Vizualizace nové kliniky fakultní nemocnice.

Z nejstarší a nejzastaralejší do nové a přelomové budovy se na sklonku léta budou ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL)...

Vlakvedoucí souzená za tragický pád dítěte ze dveří nedbalost odmítá

V kauze tragického pádu dítěte z vlaku vypovídala před olomouckým okresním...

Olomoucký okresní soud pokračoval v projednávání předloňské nehody, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá dívka a...

Z olomoucké filharmonie chci nejlepší orchestr Moravy, říká nový ředitel

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Moravská filharmonie má po čtvrtstoletí nového ředitele, neboť loni zde vyvrcholila nespokojenost hudebníků s...

Najdete na iDNES.cz