Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli penězům trýznili podnikatele, první potrestaný dostal 3,5 roku

  14:59aktualizováno  14:59
Olomoucký krajský soud vynesl první rozsudek v kauze přepadávání podnikatelů kvůli penězům, při němž vymahači někdy používali i mučení. První ze sedmi obžalovaných dostal za vydírání 3,5 roku vězení. Podnikatele bil teleskopickým obuškem.

Série přepadení podnikatelů se odehrála během roku 2013, odsouzený devětatřicetiletý Jaroslav Churáček při ní podle soudu s dalším stíhaným komplicem napadl podnikatele z Uničova žijícího v Praze v jeho garáži, odkud ho odvlekli na neznámé místo. Churáček ho dle policejního spisu během akce udeřil teleskopickým obuškem do hlavy a zad.

„Jednání pana Churáčka nebylo jednáním izolovaného jedince, bylo to jednání organizované skupiny. Nešlo o vyřízení vzkazu, šlo o zmocnění se podnikatele a převezení jej jinam. Poškozenému se podařilo uniknout hned na začátku děje,“ uvedl soudce Vladimír Hendrych v reakci na tvrzení muže, který napadení podnikatele popíral s tím, že mu chtěl jen vyřídit vzkaz.

„Na ničem jsem se aktivně nepodílel, nic jsem v garáži nevykonával. Nic jsem neviděl a ničeho se nedopustil,“ tvrdil Churáček, který si ponechal stejně jako žalobkyně lhůtu na případné odvolání.

Muži původně hrozilo dva až osm let. „Trest 3,5 roku postihuje všechny rozhodující okolnosti věci. Je přiměřený k tomu, co se odehrálo, i k trestní minulosti obžalovaného,“ shrnul soudce. Churáček byl mimo jiné v minulosti souzen za účast na vraždě.

Obžalovaný: Vylučuji, že by se dělo něco nezákonného

V čele sedmičlenné skupiny obžalovaných stojí podle obžaloby Pavel Flek, který byl v minulosti odsouzen na 12 let za jednu z největších poštovních loupeží, při které bylo v Olomouci ukradeno 20 milionů korun. Ten při dřívějších soudních jednáních jakékoliv porušování zákona odmítl.

Skupinu viní kriminalisté z toho, že má na svědomí kromě přepadení v Praze také vyhrožování podnikateli na Břeclavsku, po kterém chtěli vyplacení dlužné částky. Muž jim nakonec zaplatil, škoda byla vyčíslena na více než dva miliony korun.

„Absolutně vylučuji, že by se zde dělo něco nezákonného. Nikomu se nevyhrožovalo, nikomu se nehrozilo žádnou zbraní,“ zdůraznil Flek soudu s tím, že zadlužený podnikatel se svobodně rozhodl dluh uhradit.

Nahého muže polévali benzinem a trýznili kleštěmi

Téhož podnikatele spolu s dalším mužem pak v Olomouci vylákali na schůzku, kde oba spoutali a následně převezli do opuštěné budovy.

„Oba poškozené zde připoutali, podnikatele bili opakovaně rukama do žeber a přinutili ho vysvléci se donaha. Kleštěmi kombinačkami jej tahali za genitál, polili ho benzinem, vyhrožovali mu zapálením, dvakrát mu vpíchli injekční stříkačku do stehna a do konečníku se mu snažili vsunout blíže neurčený předmět,“ shrnula už dříve státní zástupkyně.

Pachatelé si navíc mužovo trýznění, kdy ho rovněž přinutili spolknout čtyři tablety neznámého léku, nahrávali na video. Od podnikatele nakonec získali podpisy na prázdné papíry či kódy od jeho platebních karet.

Případu, jehož projednávání provázela zvýšená bezpečnostní opatření - mimo jiné i proto, že policie po zadržení mužů při prohlídkách narazila i na protitankový granát či náboje do samopalu - se bude soud znovu věnovat na konci měsíce, kdy mají padnout verdikty nad zbylými šesti obžalovanými.

Hlavním organizátorům hrozí za loupež pět až dvanáct let, na seznamu jsou ale i další trestné činy jako vydírání nebo omezování osobní svobody.

Autoři: , ,Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Zase stejný přejezd. Na Prostějovsku narazil vlak do návěsu kamionu

Na nechvalně známém železničním přejezdu u křižovatky poblíž Smržic na...

Na přejezdu u Smržic na Prostějovsku narazil ráno vlak do návěsu kamionu. Ve vlaku cestovaly čtyři desítky lidí, kteří...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz