Bezdomovec Petr Sisika, který tvrdí, že byl napaden a zbit strážníky. Mělo jít o mstu za stížnost na ně.

Bezdomovec Petr Sisika, který tvrdí, že byl napaden a zbit strážníky. Mělo jít o mstu za stížnost na ně. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Případ strážníků, kteří napadli bezdomovce, se vrací k soudu

  • 3
Nezvykle tvrdý zásah olomouckých strážníků proti opilému bezdomovci neskončí u přestupkové komise, ale poputuje znovu před soud. Rozhodl tak krajský soud, který na popud státní zástupkyně uznal, že v případu je třeba posudek znalce z oboru obličejové chirurgie. Strážníkům tak znovu hrozí až desetiměsíční podmínka.

Na původní verdikt okresního soudu z letošního ledna, který případ kvalifikoval jako přestupek, si stěžovala státní zástupkyně Lenka Kremzerová. Krajský soud jí dal za pravdu. Uznal, že je potřeba posudek, která má prokázat, zda strážníci zlomili bezdomovci nos. Případ tak znovu míří k okresnímu soudu.

Právě Kremzerová chtěla už na začátku procesu pro městské policisty desetiměsíční podmínku.

Rozhodnutí krajského soudu přivítala i Liga lidských práv, jejíž advokát zbitého bezdomovce u soudu obhajuje. "Rozhodnutí krajského soudu považuji za správné. To, jak v lednu rozhodl okresní soud, bylo ostudné," řekl zmocněnec bezdomovce Jiří Kubala.

Incident, kvůli kterému strážníci Jiří Štýbnar a Michal Kulveit skončili před soudem, se odehrál loni v červnu před dominikánským kostelem poblíž centra Olomouce.

Oba strážníci dál pracují u městské policie

Padesátiletý bezdomovec Peter Sisik tam spal na lavičce. Přiznal, že byl opilý. Strážníci, kteří ho přijeli zkontrolovat, jej údajně přiměli vyskládat všechny jeho věci, kroucením rukou jej nutili sbírat odpadky pod lavičkou a také mu ohnuli a do fontány zahodili nůž.

Štýbnar byl podezřelý také z toho, že bezdomovce několikrát uhodil do obličeje. Až před soud se policisté dostali hlavně proto, že zásah vyfotil a natočil na mobilní telefon náhodný svědek.

Jak se ukázalo pár dnů po události, bezdomovec měl zlomený nos. Podle lékařů, kteří jej ošetřovali, se však nedalo určit, zda byla zlomenina stará den nebo tři týdny. I proto okresní soudce Petr Sušil odmítl strážníky odsoudit.

Štýbnar i Kulveit dál pracují pro Městskou policii Olomouc. Jejich šéf ctí presumpci neviny a čeká na konečné rozhodnutí soudu. Ten se bude případem znovu zabývat v polovině července.