Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vietnamci tam chtěli vyrábět tofu, řekl soudu o velkopěstírně obžalovaný

  12:59aktualizováno  14:02
Až dvanáctiletý trest hrozí u olomouckého soudu Karlu Zachovi, který podle obžaloby provozoval jednu z největších pěstíren konopí na střední Moravě. V přebudované průmyslové hale pracovali dva najatí Vietnamci, kteří téměř nevycházeli ven. Sklízet by mohli i šestkrát do roka.

Olomoucký krajský soud se zabývá případem velkopěstírny marihuany v jedné z průmyslových hal v Olomouci. Obžalováni jsou zleva Huu Hinh Nguyen, Kamil Zach a Van Tuc Nguyen. | foto: ČTK

Velkopěstírnu marihuany vybudovanou v hale o rozměrech 14 krát 45 metrů odhalili policisté loni v září v olomoucké čtvrti Černovír v ulici Na Sezníku. Kromě Zacha stojí před soudem i oba vietnamští zahradníci.

"Nechával je utajeně pracovat v prostorách zbudované pěstírny, zajišťoval jim potraviny a kontakt s vnějším prostředím," popsala státní zástupkyně. Hala podle ní fungovala minimálně od poloviny loňského července.

Velkopěstírna konopí v hale

Zach pojal ve středu svoji výpověď u soudu zeširoka. Zmínil se o počátcích svého podnikání a také o dalších obchodech mimo Olomouc. Přímým, stručným a jasným odpovědím na soudcovy otázky se vyhýbal. Vše navíc prodlužoval i překlad pro souzené Vietnamce. Po zhruba hodině a půl tak nařídil soudce Vladimír Hendrych přestávku.

"Zkuste racionalizovat svůj projev, ať se dostane na další obžalované. Proč to rozvádíte takovým způsobem, mi uniká. Pevně doufám, že už budeme mluvit jen o té olomoucké nemovitosti," nabádal ho Hendrych.

"Ano, už jsme u ní," ujistil ho Zach.

"Sláva," odvětil Hendrych.

Vietnamec tam chtěl pěstovat tofu, řekl soudu obžalovaný

Příběh velkopěstírny začal Zach líčením o tom, že pro dalšího Vietnamce hledal kvůli jeho neznalosti češtiny pronájem budovy na podnikání. Smlouvu o pronájmu olomoucké haly tak s jejím majitelem uzavřel loni na jaře přímo Zach a Vietnamci ji dále pronajal.

"Chtěl se tam věnovat výrobě tofu a také jeho distribuci. Chtěl tu halu zateplit polystyrenem a mít tam zázemí pro své pracovníky," podotkl Zach. Na hale se podle něj pracovalo asi deset dní, bylo třeba vybudovat i sociální zařízení.

Soudce ho ovšem s odkazem na spis upozornil na to, že dle fotografií haly zde byly provedeny i další stavební úpravy, například nainstalována vzduchotechnika. To Zach vysvětlil tím, že tyto úpravy zde byly provedeny až poté, co halu na konci března 2013 předal Vietnamci, o němž mluvil jako o Honzovi.

"Poté, co jsem mu ten objekt předal, jsem do haly už nevstupoval. S výjimkou toho, kdy mne můj podnájemce požádal o zásobování jeho pracovníků formou cateringu. Šlo o potraviny a sanitární prostředky. Nakupoval to ovšem můj podnájemce. Neznám asijskou kuchyni, nevím, jak jim poskládat jídelníček," doplnil Zach.

Chtěl jsem do haly sám zavolat kontrolu, tvrdí muž

Jeho obhajoba jako celek stála na tom, že s tím, co se dělo přímo v hale, neměl nic společného. Zboží pro pracovníky v hale měl Zach přebírat už nakoupené u supermarketů od Vietnamce Honzy a pak i od lidí, které neznal.

Vyhnul se i jednoznačné odpovědi na otázku, zda spoluobžalovaní Vietnamci v hale pracovali. "Asi ano, asi ne," odvětil Zach. Poté připustil, že to zřejmě jsou oni. Po chvíli ale popřel tvrzení obžaloby, že by pracovníky do haly sám najímal.

"Jen jsem je tam přivezl," doplnil Zach. Soudce poté nařídil další přestávku. Při odpoledním části své výpovědi mu Zach několikrát potvrdil, že svému vietnamskému obchodnímu partnerovi věřil. O tom, že se v hale pěstuje konopí, se podle svých slov dozvěděl až po zatčení.

Soud i žalobkyni zajímalo také to, zda Zach při navážení potravin do haly rostliny konopí necítil, anebo zda má ve svých téměř padesáti letech vůbec povědomí o tom, že se z konopí mimo jiné vyrábí i droga.

"Já jsem s tou rostlinou nikdy fyzicky nepřišel do styku," zdůraznil Zach. To, že o pěstírně v hale nevěděl, dokládá podle něj i to, že sem chtěl zavolat kontrolu kvůli výpadkům a velkému odběru elektřiny.

Případu se soud věnuje i v pátek, vynesení verdiktu zatím není příliš pravděpodobné.

Podmínky, v nichž dvojice souzených Vietnamců v pěstírně žila, označili policisté již dříve za neutěšené. Ven téměř nevycházeli. Vypěstovat se v hale dle obžaloby podařilo více než tisíc rostlin konopí různé velikosti a obsahu THC.

"A k tomu blíže neurčené množství rostlin, ze kterých zůstala sušená hmota. Přičemž dosud přesně nezjištěné množství rostlin konopí sklidili a usušili," podotkla žalobkyně. Celkem v hale vzniklo přes 23 kilo rostlinného materiálu.

"S obsahem nejméně 653 gramů THC," upřesnila státní zástupkyně. Podle vyšetřovatelů šlo o velmi kvalitní marihuanu, o kterou byl na trhu velký zájem. Zisky se měly pohybovat v řádech statisíců.

"Je to jedna z největších pěstíren na střední Moravě, kterou se nám podařilo odhalit," uvedl po jejím odhalení zástupce vedoucího olomouckého policejního odboru Jiří Musil. Její vybudování přišlo podle policistů na více než milion.

Specifikem případu je dle Musila kromě množství vypěstovaného konopí, organizovanost celé skupiny a především špičkové technické zázemí velkopěstírny. Díky němu Vietnamci mohli marihuanu sklízet pětkrát až šestkrát ročně. "Když to tak řeknu, ven to vozili po pytlích," podotkl Musil.

Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy teď dvěma Vietnamcům a Karlu Zachovi hrozí osm až dvanáct let vězení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Mercedes GLE 3,0 GLE 450...
Mercedes GLE 3,0 GLE 450...

r.v. 2016, naj. 83 100 km, benzín
1 899 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz