Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Líšničtí prodávají skládku. Koupí ji Mohelnice, nebo tajemný zájemce?

  9:12aktualizováno  9:12
Situace kolem skládky v Líšnici na Mohelnicku se dále komplikuje. Přestože líšničtí zastupitelé souhlasí s jejím prodejem Mohelnici za pět milionů, do hry vstoupil další zájemce. A nabízí o tři sta tisíc korun více, což pro obec není malá částka. Navíc by zaplatil celou cenu, zatímco Mohelnice navrhuje splátky.
Na skládku v Líšnici podnikatel místo suti načerno navážel komunální odpad. Mohelnice by nyní ráda skládku odkoupila, do hry však s vyšší nabídkou vstoupil ještě jeden zájemce. (ilustrační snímek)

Na skládku v Líšnici podnikatel místo suti načerno navážel komunální odpad. Mohelnice by nyní ráda skládku odkoupila, do hry však s vyšší nabídkou vstoupil ještě jeden zájemce. (ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Starosta Líšnice Jiří Kvíčala prozatím odmítl firmu zveřejnit. "Druhá nabídka všechno komplikuje. Co se týká ceny, je pro nás výhodnější. Jenže pro nás je prioritní odstranit ekologickou zátěž a nové vedení Mohelnice prokázalo dobrou vůli tu věc konečně vyřešit," řekl Kvíčala.

Upozornil ale, že nezáleží pouze na něm, ale na všech sedmi zastupitelích Líšnice. Zatím neví, co firma se skládkou zamýšlí.

Na skládku patřila stavební suť, zaplnil ji však komunální odpad

Mohelnice si před lety prostor pronajala, aby skládku uzavřenou v roce 1993 zrekultivovala. Město potřebovalo prostor pro uložení materiálu v období stavebního boomu ve městě, který mohl být použit pro rekultivaci.

Jenže mohelnická svozová firma Mavyla podnikatele Ladislava Vyplašila sem navážela také běžný komunální odpad a za jeho ukládání inkasovala dokonce peníze.

Tehdejší vedení radnice přes upozorňování ze strany Líšnice a opozičních zastupitelů Mohelnice situaci dlouhodobě neřešilo, a město se proto před časem dostalo do situace, kdy má celou věc napravit a protiprávně navezený odpad odvézt.

Pokud město skládku koupí, může požádat úřady o změnu, která umožní nechat odpad na místě a skládku zrekultivovat.

"Odvoz odpadů by stál přibližně padesát milionů. Rekultivace by se pohybovala v milionech," uvedla současná starostka Mohelnice Jana Zwyrtek Hamplová, která koupi skládky městem prosazovala už jako opoziční zastupitelka.

Nová nabídka zaskočila všechny

Kvíčala přiznal, že je nabídka firmy na koupi skládky zaskočila. "Zaskočilo mě, že se vůbec někdo zajímá o černou skládku," přiznal Kvíčala.

Zaskočena je také mohelnická starostka. "Na jednu stranu mě však potěšilo, že se celá věc posunula a Líšnice nám chce pozemky prodat. Mohelnice je totiž povinna vše napravit už kvůli bezbřehé benevolenci bývalého vedení radnice, která tam nechala svozovou firmu odpady načerno navážet. Firmě už nic nehrozí, protože věc je promlčena," řekla starostka.

"Za vzniklých okolností ale není jisté, že Líšnice prodá pozemky nám," sdělila Hamplová. Podle ní může být zájem firmy o skládku dvojího druhu.

"Ta věc se hodně medializovala, takže každý ví, že jsme nabídli pět milionů. Nedá se vyloučit, že někdo nás chce přeplatit, aby mohl skládkování ještě využít a vydělat na tom tak, že získá prostor pro navážení zeminy ze staveb a podobně."

Nevylučuje ani spekulaci. "Koupí pozemku by firma mohla držet město v šachu a požadovat odvoz odpadu," doplnila starostka.

Líšnice definitivně rozhodne na příštím zasedání zastupitelstva. "Nedivila bych se, kdyby Líšnice prodala nabídku za vyšší cenu a dokonce se obávám, že pokud taková nabídka padne, nemohou s ohledem na zásadu hospodárnosti rozhodnout jinak, než ji přijmout," míní mohelnická starostka.

Současně uvedla, že pokud tato situace nastane, nemůže to Líšnici zazlívat. "Vedení města v tom případě musí udělat vše, aby se s novým majitelem pozemků pod skládkou dohodla na postupu, který Mohelnici neohrozí," doplnila.

Mohelnice dopisem žádala podnikatele o uhrazení 5 milionů

Starostka také před nedávnem požádala otevřeným dopisem podnikatele Ladislava Vyplašila, aby pět milionů na zaplacení Líšnici městu daroval, protože má na vzniku černé skládky v Líšnici hlavní vinu.

"Pan Vyplašil de facto provozoval černou skládku na účet města," uvedla tehdy mohelnická starostka. Vyplašil to ale odmítl a označil dopis jako "politické výkřiky paní Hamplové".

Přitom nemalé zisky za ukládání nelegálního odpadu inkasoval několik let Vyplašil, kterého před lety opakovaně hájil bývalý starosta Mohelnice Ladislav Kavřík.
Nejčtenější

Sparta končí, Liberec vyhrál i v Praze a jde na Hradec. Olomouc vede

Liberecký trenér Filip Pešán v zápalu během předkola play off se Spartou

Hokejové Spartě skončila sezona. Jeden z hlavních favoritů extraligy nestačil v předkole play off na Liberec a vypadl...

Diváci při hokejovém zápase napadli kontrolory EET a polili je pivem

(Ilustrační snímek)

Nezvyklou potyčku na prvoligovém hokejovém zápase vyšetřují policisté z Prostějova. Během čtvrtečního zápasu tamních...Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Další z rubriky

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Japonská firma v Prostějově vysadí alej, připomene tak vznik republiky

Ilustrační foto.

Japonská společnost Toray, která je nejstarší firmou v průmyslové zóně na východním okraji Prostějova, vysadí ve městě...

Lidé u vsi nechtějí střelnici, starosta vydělal na prodeji pozemků pro ni

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Kritika, že nehájí zájmy obce, ale jde na ruku investorovi, který chce poblíž vsi vybudovat lidmi nechtěnou střelnici,...

Najdete na iDNES.cz