Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdné parkoviště se v nemocnici zaplněné auty možná otevře i pacientům

  13:19aktualizováno  13:19
Nové obří parkoviště v areálu olomoucké fakultní nemocnice, které zůstává prázdné i přesto, že je zdravotnické zařízení přeplněné auty pacientů i zaměstnanců, možná nakonec veřejnosti zapovězeno nezůstane. Lékařská fakulta slibuje, že pokud jej nezaplní zaměstnanci, pokusí se volná místa poskytnout pacientům. Dosud to vedení odmítalo.

Vedení Lékařské fakulty Univerzity Palackého zvažuje, že poskytne část nového parkoviště lékařům i pacientům olomoucké nemocnice. Zatím totiž zeje prázdnotou. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Poté, co na prázdné parkoviště se 430 místy, kam nesmí pacienti odstavit auto, upozornila MF DNES, začalo vedení fakulty zvažovat, jak plochu otevřít lidem, kteří nemohou kvůli přeplněné kapacitě v areálu nemocnice zaparkovat.

Na nové parkoviště, které za 60 milionů univerzita postavila pod teoretickými ústavy, od jeho dokončení pacienti nemohou. Kvůli dotační podmínce ho totiž tři roky nesmějí provozovat jako placené. A otevřít ho zdarma veřejnosti vedení univerzity dosud odmítalo. Plocha tak už řadu měsíců zeje prázdnotou.

Vedení univerzity chce místa přednostně poskytnout zaměstnancům ústavů a nemocnice. Potíž však může nastat v tom, že nemocnice za parkování od svých zaměstnanců vybírá peníze. Každý, kdo chce získat právo stát v areálu, musí zaplatit "příspěvek".

Otázku, zda by v případě, že platící zaměstnanci nemocnice budou stát na parkovišti, které musí být provozováno bezplatně, univerzita neporušila dotační podmínku, si mezi sebou škola i nemocnice přehazují jako horký brambor.

Parkování má být zdarma. Zaměstnanci platí "příspěvek"

"Parkovací stání dala fakulta k dispozici bezúplatně, tedy stejně jako v případě míst pro zaměstnance lékařské fakulty jsou i místa pro parkování zaměstnanců nemocnice poskytnuta fakultou zdarma," podotýká mluvčí UP Radek Palaščák s tím, že to, jak nemocnice karty zaměstnancům rozděluje, je její vnitřní záležitost.

Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta všichni zaměstnanci, kteří mají parkovací kartu, platí za rok 2 400 korun.

"Není to poplatek za parkovací stání, ale příspěvek do systému rozvoje parkovacích ploch ve FN Olomouc. Stejný příspěvek hradí všichni, kteří využívají i další parkovací plochy. Z naší strany k porušování žádných pravidel nedochází," říká.

Vedení fakulty tak nyní nabízí karty všem zaměstnancům, kteří pracují v teoretických ústavech a ústavu molekulární a translační medicíny.

"Pro ně je primárně určeno, takový byl záměr projektu, díky kterému bylo možné parkoviště vybudovat," vysvětluje Palaščák, proč na volných místech nesmí zaparkovat pacienti.

Nemocnice chce pro pacienty volná místa před klinikami

Dvě stě míst z kapacity může využít i nemocnice. Ta by ráda přesvědčila doktory, aby uvolnili rezervovaná místa před klinikami.

"Naším cílem je umožnit pacientům co možná nejsnazší přístup ke klinikám a oddělením,“ vysvětluje Havrlant.

Areál olomoucké fakultní nemocnice je plný aut, nové parkoviště se 430 místy
Areál olomoucké fakultní nemocnice je plný aut, nové parkoviště se 430 místy

Areál olomoucké fakultní nemocnice je přeplněný auty, lidé parkují kde se dá. O to podivnější je pohled na většinou téměř prázdné parkoviště se 430 místy.

Přesto pacientům svítá naděje, že by se i na nové parkoviště nakonec přece jen mohli dostat. Univerzita by jim totiž ráda přenechala místa, která zaměstnanci nevyužijí.

"Zatím počítáme, že budou všechna místa obsazena a využita k účelu, ke kterému bylo parkoviště vybudováno, tedy pro zaměstnance,“ říká Palaščák. Teprve pokud by se to nepovedlo, což se podle něj při velkorysé kapacitě plochy stát může, bude fakulta uvažovat, jak jej otevřít veřejnosti.

"I z tohoto důvodu stále probíhají jednání mezi fakultou a ministerstvem školství o kompromisu při případném provozování parkoviště pro veřejnost. Nyní není možné parkování návštěvníků jakkoliv zpoplatnit, a tudíž rozumně regulovat," uvedl mluvčí univerzity.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Najdete na iDNES.cz