Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdné parkoviště se v nemocnici zaplněné auty možná otevře i pacientům

  13:19aktualizováno  13:19
Nové obří parkoviště v areálu olomoucké fakultní nemocnice, které zůstává prázdné i přesto, že je zdravotnické zařízení přeplněné auty pacientů i zaměstnanců, možná nakonec veřejnosti zapovězeno nezůstane. Lékařská fakulta slibuje, že pokud jej nezaplní zaměstnanci, pokusí se volná místa poskytnout pacientům. Dosud to vedení odmítalo.

Vedení Lékařské fakulty Univerzity Palackého zvažuje, že poskytne část nového parkoviště lékařům i pacientům olomoucké nemocnice. Zatím totiž zeje prázdnotou. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Poté, co na prázdné parkoviště se 430 místy, kam nesmí pacienti odstavit auto, upozornila MF DNES, začalo vedení fakulty zvažovat, jak plochu otevřít lidem, kteří nemohou kvůli přeplněné kapacitě v areálu nemocnice zaparkovat.

Na nové parkoviště, které za 60 milionů univerzita postavila pod teoretickými ústavy, od jeho dokončení pacienti nemohou. Kvůli dotační podmínce ho totiž tři roky nesmějí provozovat jako placené. A otevřít ho zdarma veřejnosti vedení univerzity dosud odmítalo. Plocha tak už řadu měsíců zeje prázdnotou.

Vedení univerzity chce místa přednostně poskytnout zaměstnancům ústavů a nemocnice. Potíž však může nastat v tom, že nemocnice za parkování od svých zaměstnanců vybírá peníze. Každý, kdo chce získat právo stát v areálu, musí zaplatit "příspěvek".

Otázku, zda by v případě, že platící zaměstnanci nemocnice budou stát na parkovišti, které musí být provozováno bezplatně, univerzita neporušila dotační podmínku, si mezi sebou škola i nemocnice přehazují jako horký brambor.

Parkování má být zdarma. Zaměstnanci platí "příspěvek"

"Parkovací stání dala fakulta k dispozici bezúplatně, tedy stejně jako v případě míst pro zaměstnance lékařské fakulty jsou i místa pro parkování zaměstnanců nemocnice poskytnuta fakultou zdarma," podotýká mluvčí UP Radek Palaščák s tím, že to, jak nemocnice karty zaměstnancům rozděluje, je její vnitřní záležitost.

Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta všichni zaměstnanci, kteří mají parkovací kartu, platí za rok 2 400 korun.

"Není to poplatek za parkovací stání, ale příspěvek do systému rozvoje parkovacích ploch ve FN Olomouc. Stejný příspěvek hradí všichni, kteří využívají i další parkovací plochy. Z naší strany k porušování žádných pravidel nedochází," říká.

Vedení fakulty tak nyní nabízí karty všem zaměstnancům, kteří pracují v teoretických ústavech a ústavu molekulární a translační medicíny.

"Pro ně je primárně určeno, takový byl záměr projektu, díky kterému bylo možné parkoviště vybudovat," vysvětluje Palaščák, proč na volných místech nesmí zaparkovat pacienti.

Nemocnice chce pro pacienty volná místa před klinikami

Dvě stě míst z kapacity může využít i nemocnice. Ta by ráda přesvědčila doktory, aby uvolnili rezervovaná místa před klinikami.

"Naším cílem je umožnit pacientům co možná nejsnazší přístup ke klinikám a oddělením,“ vysvětluje Havrlant.

Areál olomoucké fakultní nemocnice je plný aut, nové parkoviště se 430 místy
Areál olomoucké fakultní nemocnice je plný aut, nové parkoviště se 430 místy

Areál olomoucké fakultní nemocnice je přeplněný auty, lidé parkují kde se dá. O to podivnější je pohled na většinou téměř prázdné parkoviště se 430 místy.

Přesto pacientům svítá naděje, že by se i na nové parkoviště nakonec přece jen mohli dostat. Univerzita by jim totiž ráda přenechala místa, která zaměstnanci nevyužijí.

"Zatím počítáme, že budou všechna místa obsazena a využita k účelu, ke kterému bylo parkoviště vybudováno, tedy pro zaměstnance,“ říká Palaščák. Teprve pokud by se to nepovedlo, což se podle něj při velkorysé kapacitě plochy stát může, bude fakulta uvažovat, jak jej otevřít veřejnosti.

"I z tohoto důvodu stále probíhají jednání mezi fakultou a ministerstvem školství o kompromisu při případném provozování parkoviště pro veřejnost. Nyní není možné parkování návštěvníků jakkoliv zpoplatnit, a tudíž rozumně regulovat," uvedl mluvčí univerzity.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Hasiči u Dolan bojují s lesním požárem, kouř bylo vidět až z Olomouce

Les u obce Dolany na Olomoucku zasáhl požár (19. srpna 2018).

Oheň zachvátil v neděli odpoledne les na Olomoucku. Plameny zasáhly porost o rozloze přibližně jednoho hektaru. Hasiči...

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Najdete na iDNES.cz