Horská služba Jeseníky bojuje s nedostatkem peněz, kvůli kterým nemá například na opravy budov, ale i s klesajícím počtem fyzicky zdatných uchazečů. (Ilustrační snímek)

Horská služba Jeseníky bojuje s nedostatkem peněz, kvůli kterým nemá například na opravy budov, ale i s klesajícím počtem fyzicky zdatných uchazečů. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Horská služba bojuje s malým rozpočtem i stále horší fyzičkou uchazečů

  • 1
Horská služba Jeseníky měla letos druhý nejnižší rozpočet za posledních sedm let. V praxi to znamená, že například neměla peníze na opravy svých budov, které po rekonstrukci už dlouhou dobu volají. Dalším problémem je pak pro ni stále se snižující počet uchazečů, kteří dokážou splnit fyzické testy.

Mít stejně peněz jako v roce 2005 není pro Horskou službu příjemné. "Za tu dobu výrazně narostly náklady, hlavně na energie a pohonné hmoty. Peníze teď máme maximálně na odstraňování havarijních situací a na povinné věci, jako jsou revize. V žádném případě to ale neznamená omezení naší akceschopnosti," uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Personální obsazení zůstává stejné. Horská záchranka bude spoléhat na 13 profesionálních členů a 55 dobrovolníků.

"V lednu budou skládat závěrečné zkoušky čtyři čekatelé, kteří by měli v průběhu roku nahradit členy, kteří z různých důvodů odcházejí. Čekatelé už mají za sebou úspěšné letní testy," řekl Klimeš.

Podle něj je ale stále větší problém získat do řad Horské služby zdatného člověka. "Nedá se říct, že by se hlásilo málo lidí. Zájem o práci je pořád. Horší je to v tom, že stále méně zájemců splní fyzické testy. Máme uchazeče, kteří to neúspěšně zkouší i tři roky po sobě," sdělil šéf jesenických záchranářů.

Přitom fyzické testy jsou stejné přes dvacet let. "Na zájemcích o práci v Horské službě je vidět, jak jde fyzická zdatnost mladých lidí dolů. Je to o to horší, že tito uchazeči by přece jen měli patřit do zdatnější části populace," upozornil Klimeš.

Horská služba obnovila tyčové značení a trénuje na lanovkách

Pro lyžaře je důležité také to, že se záchranářům podařilo obnovit poškozené tyčové značení, které běžkařům ukazuje cestu. "Náklady na tyčové značení jsou minimální, protože dřevo kupujeme na stojato od Lesů České republiky a tyče si sami upravíme," vysvětlil náčelník.

Zatímco na investice a na nákup vybavení peníze nejsou, na obměnu dopravní techniky jeseničtí záchranáři peníze dostali. "Je důležité, že jsme nemuseli přerušit pravidelnou obnovu techniky. Mohli jsme koupit tři nové terénní čtyřkolky a jedno dodávkové vozidlo," shrnul Klimeš.

V poslední době záchranáři trénují především na lanovkách. "Minulý týden jsme si vyzkoušeli například evakuaci z lanovky na Červenohorském sedle. Do nástupu zimy si vyzkoušíme záchranu z lanovky i v dalších střediscích," dodal Klimeš.