Nejčastěji podle statistik končí na psychiatrii kvůli alkoholu lidé z Olomouckého kraje. S alkoholismem má navíc problémy stále více žen. (Ilustrační snímek)

Nejčastěji podle statistik končí na psychiatrii kvůli alkoholu lidé z Olomouckého kraje. S alkoholismem má navíc problémy stále více žen. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nejčastěji končí na psychiatrii kvůli alkoholu lidé z Olomouckého kraje

  • 1
Lidé z Olomouckého kraje byli loni na prvním místě v počtu těch, kteří se léčili na psychiatrii kvůli duševním poruchám a poruchám chování souvisejícím se závislostí na alkoholu. Přesně šlo o 138 lidí na každých sto tisíc obyvatel regionu. Republikový průměr byl přitom 92 osob na sto tisíc.

Například nyní devětadvacetiletý Olomoučan pil alkohol už od svých patnácti let. Že je na něm závislý, si nepřipouštěl. Postupně ale přišly vážné zdravotní problémy a ve dvaadvaceti skončil na uzavřeném psychiatrickém oddělení.

"Přiznat si, že jste na alkoholu závislí a chcete s tím něco udělat, je asi nejtěžší. Znamená to, že se musíte alkoholu vzdát, a vy přitom víte, že jde o věc, kterou milujete, přestože vám ničí život, zdraví i vaše blízké," podotkl mladík.

Že je závislý, sám sobě přiznával asi rok. "Alkoholici jsou totiž schopni sami sebe přesvědčovat, že alkoholiky nejsou," popsal muž, který nyní již šestým rokem abstinuje.

Lidé sahají po alkoholu kvůli penězům i tlaku na svůj výkon

Důvodů, proč lidé často sahají po skleničce vína, piva či něčeho tvrdšího, existuje celá řada. Pominout nelze ekonomickou situaci a tlak doby na výkon.

"Když se podíváte na jiné statistiky, jako jsou ty s průměrnými platy nebo zaměstnaností, tak mohou mnohé o důvodech vypovídat. Jde o spojité nádoby," potvrdil přednosta kliniky psychiatrie olomoucké fakultní nemocnice Ján Pavlov Praško.

Svou roli v tom, zda člověk začne pít, ovšem mohou hrát i genetické dispozice. Alkohol je navíc společností přijímaný jako běžná věc, takže dát si skleničku není v žádné společenské vrstvě tabu.

"V naší kultuře je pití alkoholu, na rozdíl třeba od muslimských zemí, velmi tolerované. Navíc je snadno dostupný, takže není problém si jej opatřit," vysvětluje ředitelka olomouckého P-centra Dagmar Krutilová.

Žen, které bojují s alkoholismem, stále přibývá

Odborníci upozorňují na fakt, že byť ve statistikách vedou s 68 procenty muži, přibývá žen, které hledají únik od každodenních starostí právě v alkoholu. "Počty žen, které se léčí z této závislosti, v posledních letech opravdu stoupají," souhlasí Krutilová.

Pro dámy, které mají s pitím problém, je podle ní charakteristické mimo jiné to, že obvykle svoji závislost před okolím dlouho skrývají. "Společnost stále přece jen pití alkoholu ženami toleruje méně než pití u mužů. Takže než začnou být problémy ženy takového rázu, že už je sama nezvládá, uplyne někdy i pár let," dodala Krutilová.

V Česku se loni kvůli závislosti na alkoholu na lůžkových odděleních léčilo 9 765 lidí, z čehož v Olomouckém kraji to bylo 884. Téměř 80 procent z tuzemského počtu byli lidé ve věku od 30 do 59 let.