Nové koalice v čele Olomouckého a Zlínského kraje jsou ohledně posílání peněz na letiště v Bochoři opatrné. Zaznívá, že jde o příliš velké sousto. (Ilustrační snímek)

Nové koalice v čele Olomouckého a Zlínského kraje jsou ohledně posílání peněz na letiště v Bochoři opatrné. Zaznívá, že jde o příliš velké sousto. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Letiště Bochoř stojí příliš mnoho peněz, zní z nových krajských koalic

  • 2
Snaha o udržení a rozvoj civilního provozu na letišti v Bochoři se zdá být pro dva kraje a město Přerov příliš velké sousto. Od nových koalic v čele Olomouckého i Zlínského kraje proto zaznívá, že nejspíš z původních plánů svých předchůdců sleví.

"V dnešní době, kdy se škrtá všude a optimalizují se rozpočty, je projekt civilního letiště v podobě, jak byl vedený do teď, pro všechny ty tři subjekty neufinancovatelným soustem," uvedl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil.

Budoucí podoba projektu je však otevřená. Jednání o celé věci teprve tři zmínění akcionáři zahájí.

"Žádné konkrétní rozhodnutí není na stole. Ovšem už při povolebních jednáních se všemi stranami v krajském zastupitelstvu jsme se shodli, že je třeba se lokalitou znova zabývat," dodal Rozbořil s tím, že všichni tři akcionáři dali do záměru už dost peněz, a nejde jej proto jen tak smazat.

Než ale padne verdikt, Olomoucký kraj utlumí další financování budování letiště. Pošle jen svůj díl peněz nutných na provoz. "Návrh krajského rozpočtu zatím nepočítá s dalšími investicemi do přerovského letiště," potvrdil Rozbořil.

Nevíme, zda se investice do letiště vrátí, zní ze Zlínského kraje

Dva miliony korun teď přitom schválili na provoz přerovští radní. Přerovská opozice ovšem už dlouho plán kritizuje. "V posledních letech stál projekt město kolem dvaceti milionů korun, které, myslím, potřebuje jinde," uvedl přerovský opoziční zastupitel Vladimír Puchalský.

Náměstek zlínského hejtmana Lubomír Nečas ze Strany práv občanů Zemanovci říká, že jde o investici, o níž kraj neví, zda se mu vrátí:

"Peníze můžeme dát do potřebnějších věcí, například do výstavby nových stanovišť zdravotnické záchranné služby," říká a ukazuje na nedaleké letiště v Brně, do kterého bylo vloženo mnoho peněz ale provoz se nezvětšil.

Pokud by se dle Nečase hlasovalo o dalším vkladu krajských financí do letiště v Bochoři, nezvedl by pro to ruku.

Další ránou pro letiště může být odchod armády

A ani sociální demokraté, kteří jediní ve vedení Zlínského kraje pokračují i v tomto volebním období, nehodlají záměr prosazovat za každou cenu. "Jednání o tom, jak dál, nás čekají. Naši partneři už vědí, že ten projekt u nás má nejmenší podporu," řekl hejtman Stanislav Mišák.

Zdrženliví jsou navíc i zástupci komunistů. "Nepozdává se mi, že bychom tam měli investovat další peníze," naznačil náměstek Ivan Mařák.

Podstatný pak bude i verdikt vlády, která má rozhodnout o osudu vrtulníkové základny, v jejímž areálu dnes Regionální letiště Přerov funguje. "Bez ní si činnost civilního letiště představit nedovedu," podotkl přerovský radní Michal Zácha.

Armáda přitom přiznává, že vojenských letišť je v tuzemsku moc. A bochořská základna je jedním z nejžhavějších kandidátů na zrušení. Takový krok by tak pro civilní provoz znamenal další velké problémy.

,