Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Statici našli v centru Olomouce další dům s nestabilní římsou

  15:14aktualizováno  15:14
V centru Olomouce odborníci objevili další dům s nestabilní římsou. Chodce ohrožuje historická budova na rohu Horního náměstí a Pavelčákovy ulice, v níž sídlí galerie Mona Lisa. Po loňském zřícení části štítové zdi polikliniky je to už čtvrtá budova v centru města, kterou statici vyhodnotili jako rizikovou.

Statici našli na dalším domu v centru Olomouce nestabilní římsu. Tentokrát jde o budovu, v níž mimo jiné sídlí galerie Mona Lisa. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Odborníci zjistili poměrně značné vybočení části střešní římsy," nastínil olomoucký primátor Martin Novotný s tím, že nikdo neví, zda by římsa vydržela ještě pět nebo třeba dvacet let.

"Je to ukázka toho, v jakém stavu může být zvnějšku naprosto perfektně vypadající dům po opravě zhruba před čtrnácti lety. Všechno vyhlíželo naprosto dokonale, ale po poklepání na zdivo se objevilo poměrně velké vybočení jeho části. A na půdě je dlouhá trhlina, která ukazuje celkové poškození," dodal.

Ještě odpoledne proto u domu, který patří městu, začalo růst lešení a odborníci se pustí do oprav. Ty však nebudou snadné, římsu totiž bude nutné rozebrat.

"Podle statika zdivo nelze opravit, poškození je v délce deseti metrů," vysvětlil ředitel Správy nemovitostí Olomouc Roman Zelenka.

Vlnu kontrol spustily dva pády zdí, při kterých zemřel člověk

Opravu domu, který je národní kulturní památkou, musí město konzultovat také s památkáři.

"Budeme se snažit minimalizovat náklady tak, aby se nemusela bourat celá střecha," dodal Zelenka s tím, že statici ihned prohlédli také sousední dům na Horním náměstí, v jehož přízemí se nachází restaurace s letní zahrádkou. Ten má podle něj zdivo v pořádku.

Špatný stav římsy domu na Horním náměstí odhalila jedna z kontrol, kterou město spustilo po tragickém pádu zdiva z domu v ulici 8. května. Pod sutinami zde před dvěma lety zahynula osmasedmdesátiletá žena (více čtěte zde).

Úředníci poté  v olomoucké památkové rezervaci z veřejně přístupných míst alespoň vizuálně zkontrolovali 46 budov. Objevili špatné fasády, ale i trhliny či chybějící části korunních říms a střešní tašky.

Olomoucká radnice pak loni v říjnu kvůli dalšímu hrozivému pádu části střešní zdi polikliniky Spea (podrobnosti zde) rozhodli, že radnice investuje až 1,4 milionu korun do důkladné kontroly stability střešních říms a atik na budovách v památkové rezervaci.

Město nabízí majitelům domů pomoc, mnozí nejeví zájem

Soukromým majitelům domů přitom město nabídlo posudek od statika placený z městské kasy. Do první etapy kontrol placených městem spadá 123 objektů.

Podle tajemníka magistrátu Jana Večeře však řada majitelů nemovitostí v historickém centru Olomouce nemá o pomoc zájem a ke kontrolám přistupují nezodpovědně.

"Město nabídlo vlastníkům finanční pomoc až do výše deseti tisíc a dva měsíce záboru veřejného prostranství zdarma. Doposud se ale nikdo nepřihlásil. Vlastníci si zřejmě neuvědomují, že jsou trestně-právně zodpovědní za stav svých nemovitostí," upozornil Večeř.

Radní podle primátora proto nyní zvažují, jakými prostředky soukromé vlastníky budov v centru ke kontrolám donutit.

"Uvažujeme například o tom, že povolení pro venkovní posezení před soukromými budovami v centru města podmíníme předchozí kontrolou statikem," řekl Novotný.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Další z rubriky

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Boj vesnic s těžkými náklaďáky pokračuje, nesmí už ani do Olšan a Lutína

Řidiči nákladních aut si po úzké cestě do Olšan u Prostějova a Lutína na...

Desítky těžkých nákladních aut dennodenně ztrpčovaly život lidem v Olšanech u Prostějova a Lutíně na Olomoucku. Kamiony...

Spali s kalhotami pod hlavou, přesto návštěvníky závodů okradli zloději

Ilustrační snímek

O zručnosti zlodějů se přesvědčili tři návštěvníci Mistrovství Evropy v autokrosu, které se o uplynulém víkendu konalo...

Najdete na iDNES.cz