Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Statici našli v centru Olomouce další dům s nestabilní římsou

  15:14aktualizováno  15:14
V centru Olomouce odborníci objevili další dům s nestabilní římsou. Chodce ohrožuje historická budova na rohu Horního náměstí a Pavelčákovy ulice, v níž sídlí galerie Mona Lisa. Po loňském zřícení části štítové zdi polikliniky je to už čtvrtá budova v centru města, kterou statici vyhodnotili jako rizikovou.

Statici našli na dalším domu v centru Olomouce nestabilní římsu. Tentokrát jde o budovu, v níž mimo jiné sídlí galerie Mona Lisa. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Odborníci zjistili poměrně značné vybočení části střešní římsy," nastínil olomoucký primátor Martin Novotný s tím, že nikdo neví, zda by římsa vydržela ještě pět nebo třeba dvacet let.

"Je to ukázka toho, v jakém stavu může být zvnějšku naprosto perfektně vypadající dům po opravě zhruba před čtrnácti lety. Všechno vyhlíželo naprosto dokonale, ale po poklepání na zdivo se objevilo poměrně velké vybočení jeho části. A na půdě je dlouhá trhlina, která ukazuje celkové poškození," dodal.

Ještě odpoledne proto u domu, který patří městu, začalo růst lešení a odborníci se pustí do oprav. Ty však nebudou snadné, římsu totiž bude nutné rozebrat.

"Podle statika zdivo nelze opravit, poškození je v délce deseti metrů," vysvětlil ředitel Správy nemovitostí Olomouc Roman Zelenka.

Vlnu kontrol spustily dva pády zdí, při kterých zemřel člověk

Opravu domu, který je národní kulturní památkou, musí město konzultovat také s památkáři.

"Budeme se snažit minimalizovat náklady tak, aby se nemusela bourat celá střecha," dodal Zelenka s tím, že statici ihned prohlédli také sousední dům na Horním náměstí, v jehož přízemí se nachází restaurace s letní zahrádkou. Ten má podle něj zdivo v pořádku.

Špatný stav římsy domu na Horním náměstí odhalila jedna z kontrol, kterou město spustilo po tragickém pádu zdiva z domu v ulici 8. května. Pod sutinami zde před dvěma lety zahynula osmasedmdesátiletá žena (více čtěte zde).

Úředníci poté  v olomoucké památkové rezervaci z veřejně přístupných míst alespoň vizuálně zkontrolovali 46 budov. Objevili špatné fasády, ale i trhliny či chybějící části korunních říms a střešní tašky.

Olomoucká radnice pak loni v říjnu kvůli dalšímu hrozivému pádu části střešní zdi polikliniky Spea (podrobnosti zde) rozhodli, že radnice investuje až 1,4 milionu korun do důkladné kontroly stability střešních říms a atik na budovách v památkové rezervaci.

Město nabízí majitelům domů pomoc, mnozí nejeví zájem

Soukromým majitelům domů přitom město nabídlo posudek od statika placený z městské kasy. Do první etapy kontrol placených městem spadá 123 objektů.

Podle tajemníka magistrátu Jana Večeře však řada majitelů nemovitostí v historickém centru Olomouce nemá o pomoc zájem a ke kontrolám přistupují nezodpovědně.

"Město nabídlo vlastníkům finanční pomoc až do výše deseti tisíc a dva měsíce záboru veřejného prostranství zdarma. Doposud se ale nikdo nepřihlásil. Vlastníci si zřejmě neuvědomují, že jsou trestně-právně zodpovědní za stav svých nemovitostí," upozornil Večeř.

Radní podle primátora proto nyní zvažují, jakými prostředky soukromé vlastníky budov v centru ke kontrolám donutit.

"Uvažujeme například o tom, že povolení pro venkovní posezení před soukromými budovami v centru města podmíníme předchozí kontrolou statikem," řekl Novotný.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Najdete na iDNES.cz