Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodci si u Šantovky vynucují přednost, radnice zvažuje zřízení přechodu

  11:57aktualizováno  11:57
Zastavte, přecházíme. S tímto vstupuje do cesty autům nemálo lidí mířících do nedávno otevřené nákupní Galerie Šantovka v Olomouci v místech, kde však není přechod, ale jen místo k přecházení. Radnice už proto zvažuje zde znovu zřídit dříve zrušený přechod, tentokrát i se semafory.

V místě pro přecházení u olomoucké obchodní Galerie Šantovka narůstá počet nebezpečných situací. Řada chodců si zde totiž vynucuje přednost, přestože ji nemá. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Se spuštěním provozu obchodní Galerie Šantovka jsme na takzvaném místě pro přecházení, které je přes ulici Polská mezi Galerií Šantovka a autobusovým nádražím, zaznamenali vznik mnoha kolizních situací. Ty vyplývají z toho, že četnost pohybu lidí se násobně zvýšila, mimo jiné proto, že parkují na odstavném parkovišti u tržnice i v přilehlých ulicích," shrnul náměstek primátora Ivo Vlach.

Mnoho lidí podle něj v místě přechází v rozporu s předpisy, neboť nerespektuje nebo vůbec nezná rozdíl mezi klasickým přechodem a "pouhým" místem pro přecházení.

"Na místě pro přecházení má přednost motorové vozidlo před chodcem. Ten může přejít jen tehdy, kdy je to bezpečné, tedy přijíždějící auto se nachází v dostatečně velké vzdálenosti. V žádném případě nemůže do silnice vstupovat a vynucovat si přednost. A právě to se tam ale bohužel nyní často děje, byť tím dotyčný páchá dopravní přestupek," uvedl Vlach.

Lidé riskují, do silnice vstoupí i před autobus

Na tom, že řada lidí při přecházení silnice leckdy i nevědomky výrazně riskuje, se shodují i chodci, kteří místem procházejí.

"Už několikrát jsem si při cestě kolem Šantovky říkala, že je to teď dost nebezpečné místo. Lidí tudy na nákupy chodí skutečně hodně. A občas se chovají, jako by tady byli na přechodu, a vstupují do silnice velmi razantně," popsala například šestadvacetiletá Olomoučanka, která se představila jako Petra.

"Řidiči se jim snaží dávat přednost, ale jednou jsem byla těsně po otevření svědkem toho, jak tady několik mladých lidí málem skočilo pod kola autobusu. Jeho řidič to nečekal a měl co dělat, aby to ubrzdil," dodala.

Dopravní odborníci posoudí, zda na místo vrátit přechod

V místě přitom před lety standardní přechod pro chodce byl. A radnice teď zvažuje možnost ho tam opět vrátit.

"Plnohodnotný přechod pro chodce byl zrušen zhruba před deseti lety a místo něj bylo zřízeno právě místo pro přecházení. Motivem zrušení byla snaha zlepšit průjezdnost křižovatky ulic Polská - třída Svobody - třída 17. listopadu. Nyní zvažujeme variantu vybudovat zde znovu plnohodnotný přechod řízený semafory," shrnul Vlach.

Místo a vliv přechodu se semafory, jehož vybudování by stálo zhruba 300 až 500 tisíc korun, ale podle něj nejprve prozkoumají dopravní odborníci.

"Posoudí, jakým způsobem by to ovlivnilo plynulost průjezdu touto křižovatkou, která patří k nejvytíženějším v Olomouci. Pokud by se ale zmíněná možnost jevila přípustnou, tedy neměla by za důsledek výrazné zhoršení průjezdnosti a zpomalení dopravy zejména při odbočování ze třídy Svobody, tak bychom k ní přistoupili," doplnil náměstek primátora.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Najdete na iDNES.cz