Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srdce Prostějova místo oživení roky chátrá. Bezmocné město čelí žalobám

  4:53aktualizováno  4:53
Uplynulo už čtyři a půl roku od podpisu smlouvy s investorem, který má na městských pozemcích v centru Prostějova vybudovat obchodní galerii za miliardu korun. Přesto tu zatím nikdo do země nekopl. Místo pustne a radnice navíc čelí žalobám. Celý projekt ovšem nadále obhajuje.

Vizualizace obchodního a společenského centra, které má vzniknout v centru Prostějova. | foto: Atelier 8000

Před osmi lety se začalo mluvit o tom, že je potřeba něco dělat se zpustlým centrem města Prostějova, kde je chátrající tržnice a dosluhující kulturní a společenské centrum.

Lukrativní městské pozemky za kostelem Povýšení svatého Kříže vedle hlavního náměstí proto radnice nabídla investorům, a když ve výběrovém řízení vyhrála společnost Manthellan, uzavřela s ní před čtyřmi a půl lety smlouvu o výstavbě obchodní galerie.

Z bohulibého plánu na oživení centra se však stává velká ostuda. Budova kulturního a společenského centra je dnes o něco zpustlejší, tržnice ošumělejší a část plochy, kde je hlína, se při dešti proměňuje v bahno. Centrum Prostějova místy připomíná zdevastované a zanedbané předměstí.

Kvůli podepsané smlouvě s investorem, která neobsahuje konkrétní termín, ale zavazuje město ke spolupráci, přitom prostějovská radnice nemá moc šancí, co s tím dělat. Naopak, diktuje investor. Město podle jeho pokynů například nedávno změnilo územní plán, a navíc čelí žalobě, ve které Manthellan hrozí odškodněním v řádu stovek milionů korun za případnou zmařenou investici (více čtěte zde).

„Je tristní, že za osm let se situace ve středu města Prostějova nijak nezměnila. Obyvatelé se dozvídají pouze to, že jsou zde jakési nerealizované přísliby investic, ale celá lokalita dál chátrá. Je to obrovská škoda pro celý Prostějov. Budeme tuto kauzu pečlivě sledovat, aby nebyl poškozen zájem města a byl dodržen zákon bez ohledu na nejrůznější partikulární zájmy a tlaky,“ opřel se do vedení radnice opoziční zastupitel z hnutí ANO František Filouš.

Radnice: Město chybu neudělalo a smlouva je v pořádku

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák celý plán obhajuje. „Naše tehdejší rozhodování vycházelo z toho, že se konečně našel nějaký investor, který celé místo zkulturní,“ vysvětlil Pišťák.

Samotné město by podle něj na takovou investici nikdy nemělo peníze. Kdy se tedy začne stavět?

„Na to neumím odpovědět. Od investora jsme slyšeli, že stavět chce,“ přiznal primátor. Radnice odmítá, že by udělala chybu a smlouvu s Manthellanem připravila špatně.

„Není to chyba města. Smlouva je zcela adekvátní podobným smlouvám ohledně velkých projektů, které vznikaly i v jiných městech,“ reagoval náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Exzastupitelka: Rada zatajila zpochybňující právnický posudek

S tím však kategoricky nesouhlasí bývalá opoziční zastupitelka Prostějova Danuše Pelikánová.

„Město si v roce 2010 objednalo posudek od nezávislého právníka, který v šesti bodech tuto smlouvu nedoporučil uzavřít. Rada však zastupitelům posudek nepředložila. Kdybych to věděla, v žádném případě bych nehlasovala pro, a takových nás bylo více. Podvedli nás,“ prohlásila Pelikánová.

Obchodní galerie za miliardu

Plánovanou nákupní Galerii Prostějov v centru města za zhruba miliardu korun připravuje společnost Manthellan. Projekt, který budí emoce mezi místními, má stát poblíž náměstí T. G. Masaryka na ploše téměř 16 tisíc metrů čtverečních. Vznikne zde nákupní galerie s obchody, kavárnami, službami a podzemní garáže pro celkem tři sta padesát aut. Hlavním architektem projektu je renomovaná britská kancelář Benoy, která stojí i za Galerií Šantovka v Olomouci.

Smlouvu s Manthellanem schválilo zastupitelstvo v červnu roku 2010 jednohlasně. V současné jedenáctičlenné radě města, kterou tvoří koalice ČSSD, Pévéčka a KSČM, je devět bývalých zastupitelů z roku 2010.

Tím však kontroverze okolo celého projektu zdaleka nekončí. Do boje nyní vytáhla společnost Prior, obchodní domy, která se v žalobě domáhá rovnou zrušení smlouvy mezi městem a Manthellanem.

V podmínkách výběrového řízení byl totiž závazný požadavek, že součástí investice bude také společenské centrum s kapacitou pro minimálně pět set lidí. Ze smlouvy s Manthellanem však tato podmínka vypadla.

„Po dokončení výběrového řízení se město na základě interních analýz rozhodlo realizovat výstavbu kulturního centra samostatně a ve vlastní režii,“ stojí v preambuli smlouvy.

O platnosti smlouvy bude nakonec rozhodovat soud

Společnost Prior proto chce, aby soud smlouvu zrušil. „V průběhu výběrového řízení se zcela zásadně změnily původní podmínky, čímž byla narušena rovnost uchazečů a my jsme byli znevýhodněni. Žalobu jsme zvažovali dlouho. Původně jsme si mysleli, že nové zastupitelstvo dá věc do pořádku, ale nestalo se. Naši akcionáři nakonec rozhodli, abychom se obrátili na nezávislý soud,“ vysvětlil Adolf Vlk, šéf společnosti Prior, za kterou je slovenská finanční skupina CCR Invest.

Plánovaná obchodní galerie by pro skupinu, která na hlavním náměstí v Prostějově před časem kompletně zrekonstruovala bývalý Prior na moderní Zlatou bránu, byla tvrdou konkurencí. Společnost Prior má nicméně v rukou trumfy. Před dvěma lety se klub zastupitelů TOP 09 v Prostějově obrátil na státní zastupitelství, a to potvrdilo, že sál by měl být součástí chystané stavby.

„Došlo-li k převodu movitého či nemovitého majetku v rozporu s původně zveřejněným plánem, je nutné na takovou situaci nahlížet, jako kdyby obec převedla majetek bez jeho zveřejnění,“ uvedl státní zástupce v Prostějově Ivo Černík. Převádět obecní majetek bez zveřejnění záměru přitom podle zákona nelze.

Město Prostějov je však přesvědčeno o opaku. „My vycházíme z toho, že smlouva je platná a čekáme na rozhodnutí soudu,“ prohlásil primátor Prostějova Pišťák.

„Žalobu odmítáme a již jsme v tomto smyslu podali naše vyjádření k soudu. Rádi bychom začali stavět co nejdříve, vše je ale závislé na rychlosti povolovacího procesu ze strany státních úřadů a dalších orgánů,“ sdělil také mluvčí Manthellanu a projektu Galerie Prostějov Juraj Aláč.

Za Manthellanem stojí stejná skupina investorů, kteří nedávno dokončili výstavbu olomoucké čtvrti Šantovka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz