Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej částí OP Prostějov se protahuje, hodnota firmy klesá

  11:21aktualizováno  11:21
Prodej obleků na míru a podnikových prodejen Oděvního podniku Prostějov se komplikuje. Důvodem je nevhodná dokumentace. Při prodeji jde přitom čas, hodnota věcí totiž klesá.

Obleky na míru, takzvané měřenky, jsou společně s podnikovými prodejnami posledními funkčními částmi bývalého OP Prostějov. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Největší věřitel, Česká spořitelna, to kritizuje a zpochybňuje také nezávislost auditora, který prověřuje hospodaření textilky.

Nevhodnost dokumentace k prodeji přiznal insolvenční správce, podklady přitom připravili jeho poradci.

Na poslední schůzi věřitelů se přitom všichni shodli, že prodej měřenek a podnikových prodejen by se měl odehrát co nejrychleji, protože postupně klesá jejich cena.

Oddalování prodlužuje agonii podniku a není vyloučeno, že by doposud výdělečná výroba obleků na míru mohla rovněž spadnout do minusu.

"Návrh na prodej měřenek a podnikových prodejen považuji za nevhodný pro OP, respektive pro dosažení maximálního výnosu. Jsem pro, aby podmínky výběrového řízení insolvenční soud neschválil a vrátil je k přepracování," uvedl zvláštní insolvenční správce OP Jiří Kocvrlich.

Prodej připravuje s Kocvrlichem poradce, společnost TPA Horwath. "Už v dubnu jsme jako zajištěný věřitel uložili insolvenčním správcům, aby zahájili prodej funkčních částí Oděvního podniku Prostějov," uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová

"Je politováníhodné, že poté, co správci ujišťovali na schůzích věřitelů, že proces intenzivně připravují, přichází zvláštní insolvenční správce v říjnu 2010 s tak zásadními výtkami, které mohou zpomalit nejen prodejní proces, ale v konečném důsledku také vést ke snížení výtěžku," dodala.

Pokud správce vznesl své připomínky těsně před připravovaným prodejem, nelze podle Havligerové dospět k jinému závěru, než že buď zanedbal své povinnosti, nebo že jde jen o zástupný krok, který směřuje ke zdržení celého prodeje.

To Kocvrlich odmítá. "Mé připomínky nesměřují k zásadnímu zkrácení prodeje a jsou realizovatelné okamžitě," tvrdí Kocvrlich.

Auditor je propojen s malými věřiteli, kritizuje spořitelna

Česká spořitelna má kromě toho výhrady i k nezávislosti vybraného forenzního auditora OP, který by měl zkoumat hospodaření firmy pět let zpětně. Banka proto požaduje, aby insolvenční soud soutěž na auditora, kterou vyhrála společnost A&CE Audit, zrušil a vypsal novou.

"Podmínky výběru auditora byly prokazatelně stanoveny neurčitě, v rozporu s běžnou tržní praxí a celkově tak, aby vyloučily možnost, že by se o zakázku ucházeli opravdu nezávislí poskytovatelé," vysvětlila Havligerová.

Vítězná firma je podle ní propojena s menšími věřiteli OP. "Existují úzké obchodní vazby mezi společností A&CE Audit a dalšími členy koncernu A&CE a členy koncernu, do nějž patří mimo jiné společnost Pivovar Holba. Ta v insolvenčním řízení po boku společnosti Pyrghos Lefkos aktivně vystupuje proti České spořitelně," prohlásila její mluvčí.

Brněnský soudce Jan Kozák, který má konkurz OP na starosti, zatím důvody pro zrušení soutěže nevidí.

"Zástupci spořitelny byli u vyhodnocení výsledků a žádnou námitku nevznesli. S ohledem na to, v jaké rychlosti se výběrové řízení dělalo, považuji jeho podmínky za standardní," řekl.

Forenzní audit by měl prověřit obchody OP v posledních pěti letech. Podnik je od května v konkurzu a koncem srpna ukončil sériovou výrobu. Nyní zaměstnává necelých 500 lidí, v době své největší slávy přitom měl 10 tisíc pracovníků.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Boj vesnic s těžkými náklaďáky pokračuje, nesmí už ani do Olšan a Lutína

Řidiči nákladních aut si po úzké cestě do Olšan u Prostějova a Lutína na...

Desítky těžkých nákladních aut dennodenně ztrpčovaly život lidem v Olšanech u Prostějova a Lutíně na Olomoucku. Kamiony...

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz