Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouci se nedaří prodat paláce, úředníci se z nich stěhovali zbytečně

  11:33aktualizováno  11:33
Paláce na Dolním náměstí, které olomoucký magistrát už před dvěma lety nabídl k prodeji, až na jednu výjimku stále nikdo nechce koupit. Potřebou rozprodat městský majetek přitom radnice obhajovala stěhování úředníků, kteří zde sídlili, do kritizovaného nájmu v nové budově Namiro.

Olomouc se rozhodla mimo jiné prodat na Dolním náměstí dům U Zlatého jelena a sousední nemovitost s podloubím (na snímku v pravé části). Ve druhém případě se to stále nepodařilo. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Radnice argumentovala mimo jiné i tím, že údržba starých budov je příliš drahá. Navíc měl prodej paláců městu posloužit i jako zdroj desítek milionů na spolufinancování velkých dotovaných investic.

Výsledek? Na Dolním náměstí se podařilo prodat jen lukrativní dům U Zlatého jelena. Vážný zájemce byl dlouhodobě jen jeden, a to firma Moravia Real, kde je předsedou představenstva Ivan Kyselý, olomoucký podnikatel a přítel exministra vnitra Ivana Langera.

Zbývající dva domy z Dolního náměstí však ani po dvou letech a po slevě v řádu milionů nikdo nechce. Městu zůstaly na krku. Oproti minulosti teď ale musí platit i nájemné v Namiru, a to přibližně 19 milionů ročně.

I současný olomoucký primátor Martin Major nyní nad plány poslední vlny prodeje městských domů v srdci Olomouce připouští, že tak malý zájem nečekal. Současně si ale stojí za tím, že se město musí paláců zbavit.

"Není a nikdy nebude v silách města se o tyto historické nemovitosti starat a především do nich investovat," trvá na svém Major.

Ze tří domů se prodal jen Zlatého jelena za 60 milionů

Rozprodávání domů na Dolním náměstí spustilo město na podzim roku 2012. Šlo tehdy o "balíček" dvou domů za 120 milionů, tvořil ho Zlatý jelen a sousední dům. V nabídce pak byla i budova číslo 47, v jejímž přízemí se prodává ovoce a zelenina. Za tu magistrát dle znaleckého posudku chtěl minimálně 50 milionů. Ve všech třech nemovitostech pak byly krom jiného i jeho kanceláře.

"Tyto domy prodáváme kvůli dlouhodobému plánu města koncentrovat úředníky pod jednu střechu. V příštím roce se přestěhují do Hynaisovy ulice do objektu Namiro," uvedl v říjnu 2012 k prodeji balíčku se Zlatým jelenem Major. Tehdy ještě coby náměstek bývalého primátora Martina Novotného.

Argument o úřednickém stěhování do Namira platil i u čísla 47, rozprodávání domů město vysvětlovalo i jako zdroj peněz na spolufinancování velkých investic dotovaných z evropských fondů.

"Zároveň jde o velké paláce, jež v budoucnu budou potřebovat miliony na opravy. Nebude v našich silách o tyto budovy pečovat," podotkl tenkrát Major.

Relativní úspěch si ovšem město může na Dolním náměstí připsat jen u Zlatého jelena. Prodat ho ale trvalo devět měsíců, navíc jej muselo vydělit z původně nabízeného "balíčku" dvou domů. Ten za 120 milionů korun nechtěl nikdo, nepomohla ani pětiprocentní sleva. Zlatý jelen nakonec od loňského léta patří firmě Moravia Real, v jejímž čele stojí podnikatel Kyselý. Dal za něj 60 milionů.

Tak nízký zájem jsem nečekal, přiznává primátor

Zbývající domy zůstaly "na ocet" v péči magistrátu, který navíc platí i nájem za kanceláře v Namiru. Navíc pořád využívá i ty v domě číslo 47, sídlí tady dvě oddělení. Budova číslo 47 na Dolním náměstí je však stále na prodej. Oproti původním 50 milionům z podzimu 2012 však za ni město od letošního února chce už jen minimálně 39 milionů.

Zda jedenáctimilionová sleva dokáže zlomit prokletí nezájmu, se ukáže příští týden při uzávěrce případných nabídek. Palác sousedící se Zlatým jelenem pak radnice raději stáhla z prodeje úplně. Zkusí se ho zbavit po částech.

"Připravují se podklady pro prodej domu po jednotkách. Po schválení v orgánech města budou nabízeny vyčleněné byty a prostory sloužící podnikání," přibližuje Michal Folta z magistrátního oddělení mediální komunikace.

Major přiznává, že původně očekával, že se olomoucké paláce na Dolním náměstí budou prodávat lépe.

"Nečekal jsem od toho na druhou stranu zázraky. Ale že by zájem byl takto nízký, to jsem si nemyslel," přemítá.

Při rozhodování o prodeji budov podle něj vedení Olomouce vycházelo z toho, že se městu v minulosti podařilo výhodně prodat například Ditrichštejnský palác či dům s Krajinskou lékárnou na Horním náměstí. Oproti minimálním cenám ze znaleckých posudků tu do městské pokladny přišlo navíc bezmála třicet milionů.

S penězi za domy město v rozpočtu počítalo

Speciální písemnou analýzu, která by možnost prodeje domů na Dolním náměstí předem zhodnotila, však město tehdy podle primátora nemělo.

"Problematiku jsme před schválením podrobně probírali s realitními odborníky v rámci regionu. Navíc byl proveden sice omezený, ale celostátní průzkum," vzpomíná Major. Zároveň má za to, že některé posudky nemovitostí mohou být i nadhodnocené.

"Můj pohled je takový, že znalci jsou obecně v současné době příliš optimističtí a nereflektují aktuální stav," míní. S penězi za doposud neprodané domy sice počítalo město v letošním rozpočtu, závažnou komplikaci v tom ale primátor nevidí.

"Určitý problém nastává v časové rovině, neboť jsme nuceni hledat zdroje v jiných kapitolách. Příznivé ale je, že ceny stavebních prací jsou na svém historickém minimu, a tudíž šetříme zhruba pětadvacet procent na investičních akcích," vyzdvihuje Major.

Navzdory všemu však i teď město v centru nabízí další palác. Na Horním náměstí je minimálně za 42 milionů od konce letošního dubna k mání dům číslo 18, v jeho přízemí sídlí mimo jiné prodejna kávy a čaje. Zájemci se mohou hlásit do konce května. Major zdůrazňuje, že v tuto chvíli ví již o dvou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz