Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouci se nedaří prodat paláce, úředníci se z nich stěhovali zbytečně

  11:33aktualizováno  11:33
Paláce na Dolním náměstí, které olomoucký magistrát už před dvěma lety nabídl k prodeji, až na jednu výjimku stále nikdo nechce koupit. Potřebou rozprodat městský majetek přitom radnice obhajovala stěhování úředníků, kteří zde sídlili, do kritizovaného nájmu v nové budově Namiro.

Olomouc se rozhodla mimo jiné prodat na Dolním náměstí dům U Zlatého jelena a sousední nemovitost s podloubím (na snímku v pravé části). Ve druhém případě se to stále nepodařilo. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Radnice argumentovala mimo jiné i tím, že údržba starých budov je příliš drahá. Navíc měl prodej paláců městu posloužit i jako zdroj desítek milionů na spolufinancování velkých dotovaných investic.

Výsledek? Na Dolním náměstí se podařilo prodat jen lukrativní dům U Zlatého jelena. Vážný zájemce byl dlouhodobě jen jeden, a to firma Moravia Real, kde je předsedou představenstva Ivan Kyselý, olomoucký podnikatel a přítel exministra vnitra Ivana Langera.

Zbývající dva domy z Dolního náměstí však ani po dvou letech a po slevě v řádu milionů nikdo nechce. Městu zůstaly na krku. Oproti minulosti teď ale musí platit i nájemné v Namiru, a to přibližně 19 milionů ročně.

I současný olomoucký primátor Martin Major nyní nad plány poslední vlny prodeje městských domů v srdci Olomouce připouští, že tak malý zájem nečekal. Současně si ale stojí za tím, že se město musí paláců zbavit.

"Není a nikdy nebude v silách města se o tyto historické nemovitosti starat a především do nich investovat," trvá na svém Major.

Ze tří domů se prodal jen Zlatého jelena za 60 milionů

Rozprodávání domů na Dolním náměstí spustilo město na podzim roku 2012. Šlo tehdy o "balíček" dvou domů za 120 milionů, tvořil ho Zlatý jelen a sousední dům. V nabídce pak byla i budova číslo 47, v jejímž přízemí se prodává ovoce a zelenina. Za tu magistrát dle znaleckého posudku chtěl minimálně 50 milionů. Ve všech třech nemovitostech pak byly krom jiného i jeho kanceláře.

"Tyto domy prodáváme kvůli dlouhodobému plánu města koncentrovat úředníky pod jednu střechu. V příštím roce se přestěhují do Hynaisovy ulice do objektu Namiro," uvedl v říjnu 2012 k prodeji balíčku se Zlatým jelenem Major. Tehdy ještě coby náměstek bývalého primátora Martina Novotného.

Argument o úřednickém stěhování do Namira platil i u čísla 47, rozprodávání domů město vysvětlovalo i jako zdroj peněz na spolufinancování velkých investic dotovaných z evropských fondů.

"Zároveň jde o velké paláce, jež v budoucnu budou potřebovat miliony na opravy. Nebude v našich silách o tyto budovy pečovat," podotkl tenkrát Major.

Relativní úspěch si ovšem město může na Dolním náměstí připsat jen u Zlatého jelena. Prodat ho ale trvalo devět měsíců, navíc jej muselo vydělit z původně nabízeného "balíčku" dvou domů. Ten za 120 milionů korun nechtěl nikdo, nepomohla ani pětiprocentní sleva. Zlatý jelen nakonec od loňského léta patří firmě Moravia Real, v jejímž čele stojí podnikatel Kyselý. Dal za něj 60 milionů.

Tak nízký zájem jsem nečekal, přiznává primátor

Zbývající domy zůstaly "na ocet" v péči magistrátu, který navíc platí i nájem za kanceláře v Namiru. Navíc pořád využívá i ty v domě číslo 47, sídlí tady dvě oddělení. Budova číslo 47 na Dolním náměstí je však stále na prodej. Oproti původním 50 milionům z podzimu 2012 však za ni město od letošního února chce už jen minimálně 39 milionů.

Zda jedenáctimilionová sleva dokáže zlomit prokletí nezájmu, se ukáže příští týden při uzávěrce případných nabídek. Palác sousedící se Zlatým jelenem pak radnice raději stáhla z prodeje úplně. Zkusí se ho zbavit po částech.

"Připravují se podklady pro prodej domu po jednotkách. Po schválení v orgánech města budou nabízeny vyčleněné byty a prostory sloužící podnikání," přibližuje Michal Folta z magistrátního oddělení mediální komunikace.

Major přiznává, že původně očekával, že se olomoucké paláce na Dolním náměstí budou prodávat lépe.

"Nečekal jsem od toho na druhou stranu zázraky. Ale že by zájem byl takto nízký, to jsem si nemyslel," přemítá.

Při rozhodování o prodeji budov podle něj vedení Olomouce vycházelo z toho, že se městu v minulosti podařilo výhodně prodat například Ditrichštejnský palác či dům s Krajinskou lékárnou na Horním náměstí. Oproti minimálním cenám ze znaleckých posudků tu do městské pokladny přišlo navíc bezmála třicet milionů.

S penězi za domy město v rozpočtu počítalo

Speciální písemnou analýzu, která by možnost prodeje domů na Dolním náměstí předem zhodnotila, však město tehdy podle primátora nemělo.

"Problematiku jsme před schválením podrobně probírali s realitními odborníky v rámci regionu. Navíc byl proveden sice omezený, ale celostátní průzkum," vzpomíná Major. Zároveň má za to, že některé posudky nemovitostí mohou být i nadhodnocené.

"Můj pohled je takový, že znalci jsou obecně v současné době příliš optimističtí a nereflektují aktuální stav," míní. S penězi za doposud neprodané domy sice počítalo město v letošním rozpočtu, závažnou komplikaci v tom ale primátor nevidí.

"Určitý problém nastává v časové rovině, neboť jsme nuceni hledat zdroje v jiných kapitolách. Příznivé ale je, že ceny stavebních prací jsou na svém historickém minimu, a tudíž šetříme zhruba pětadvacet procent na investičních akcích," vyzdvihuje Major.

Navzdory všemu však i teď město v centru nabízí další palác. Na Horním náměstí je minimálně za 42 milionů od konce letošního dubna k mání dům číslo 18, v jeho přízemí sídlí mimo jiné prodejna kávy a čaje. Zájemci se mohou hlásit do konce května. Major zdůrazňuje, že v tuto chvíli ví již o dvou.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Operátorka placené seznamky protahovala hovor lží, stíhají ji za podvod

(Ilustrační snímek)

Na použití nekalých praktik může doplatit operátorka placené seznamky, na kterou zatelefonoval muž z Přerova. Protože...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Krádež dřeva u nechtěné střelnice stavěné policistou už prověřuje GIBS

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Vyšetřování krádeže dřeva u Kobeřic, kde chce policista Tomáš Fiala postavit střelnici, si převzala Generální inspekce...

Najdete na iDNES.cz