Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej domu v centru ohrožuje známou olomouckou restauraci i cukrárnu

  11:43aktualizováno  11:43
Olomoucká radnice při pokračujícím výprodeji domů v centru prodala vloni jednu z nemovitostí tak, že naštvala všechny, kterých se změna majitele týká. Navíc hrozí, že z Horního náměstí zmizí restaurace U Kejklíře a známá kavárna Mahler.

Dům na Horním náměstí v Olomouci, který město prodalo novému majiteli, a v němž sídlí restaurace U Kejklíře a také výrobna pro cukrárnu Mahler. Oběma nyní hrozí uzavření. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Provozovatel restaurace a cukrárny vidí hlavního viníka v politicích na radnici, kteří podle něj loni zanedbali prodej městského domu do soukromých rukou. Poškozený se cítí i nový majitel domu. Město pochybení odmítá, přesto se nyní snaží situaci zachránit.

Vše začalo tím, že město prodalo památkově chráněný dům na rohu Horního náměstí, ve kterém sídlí restaurace U Kejklíře a také cukrářská výrobna pro kavárnu Mahler. Objekt koupila za 41,5 milionu korun firma Toda Ibex, za níž stojí olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Nový vlastník nyní hrozí restauraci i výrobně zákusků vystěhováním, přičemž důvodem je nájemné.

Provozovatel restaurace i kavárny Adam Pavlík, který v roce 1996 investoval sedm milionů do rekonstrukce domu, ho totiž nemusel podle nájemní smlouvy s radnicí až do roku 2014 platit, dokud se mu investice nevrátí. Nový majitel to ale odmítá akceptovat, už proto, že mu radnice slibovala, že záležitost kolem nájmu do podpisu kupní smlouvy vyřeší.

"Když se radní rozhodli, že budou dům prodávat, tak nehleděli doleva doprava. Já jsem je doporučeným dopisem upozornil, že je potřeba vyřešit tyto věci. Všichni se ale obrnili hradbou mlčenlivosti, a teď je problém," říká Adam Pavlík, který rekonstrukci domu dělal před čtrnácti lety spolu s radnicí, která do oprav investovala tři miliony korun.

"Šel jsem do toho jako hlavní investor, protože město tvrdilo, že dům je rodinné stříbro a nikdy se nebude prodávat. Když už si to noví radní rozmysleli, tak měli nejdřív vyřešit všechny kostlivce ve skříni, a ne nás takhle hodit přes palubu," zlobí se Pavlík. Město přitom hodlá další domy prodávat i letos (více čtěte zde).

Město to mělo před prodejem vyřešit, zní od nového majitele

Náměstek primátora Martin Major odmítl, že by město něco zanedbalo. Přesto teď do sporu mezi dlouholetým nájemcem a novým vlastníkem domu vstoupilo. "Před prodejem domu se investice do jeho oprav zohledňovala v nájemném. Nyní řešíme, jestli to má být započítáváno vůči městu nebo novému vlastníkovi," vysvětlil Major.

Společnost Toda Ibex tvrdí, že jí město před prodejem slíbilo vyřešit všechny záležitosti kolem nájmu. To se nakonec nestalo. "Znalcem, který dělal posudek pro město, bylo jasně vymezeno, že nemovitost s břemenem nájemní smlouvy má hodnotu o sedm milionů nižší, kdežto dům, v němž město tyto záležitosti vyřeší, má hodnotu jinou. My jsme nabídli cenu vyšší a předpokládali jsme, že město to s panem Pavlíkem narovná," popsala jednatelka firmy Renáta Přikrylová.

K tomu, že podepsala kupní smlouvu i s břemenem, byla firma podle Přikrylové dotlačena. "Město se k tomu stavělo tak, že pokud neuzavřeme kupní smlouvu, propadne nám kauce pět milionů. Kvůli tomu jsme kupní cenu doplatili a teď se bráníme právními postupy."

Náměstek Martin Major řekl, že jednání společnosti Toda Ibex se nediví: "Ona z pronájmu těchto prostor nemá ani korunu, chápu, že se snaží tu situaci řešit." Zároveň však také podotýká, že město nechce přijít ani o kavárnu Mahler. Ta sice sídlí v jiném domě, ale zákusky pro ni se vyrábí v domě s novým vlastníkem.

"Snažíme se to vyřešit kompromisem ke spokojenosti všech tří stran, město určitě chce mít v centru cukrárnu, která reprezentuje vídeňský styl," řekl Major s tím, záležitostí se bude ještě do prázdnin zabývat městská rada.

Souhlasíte s tím, že olomoucká radnice prodává historické domy, aby měla peníze na získání dalších evropských dotací?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. července 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 605
Ano 139Nejčtenější

Při tragické nehodě v Olomouci řídil bývalý hokejový reprezentant Kunce

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Řidičem, který v noci na pátek narazil v olomoucké Wolkerově ulici do sloupu veřejného osvětlení a spolujezdkyně na...

Bývalý hokejista Kunce řídil při smrtelné nehodě v Olomouci opilý

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Za volantem vozu, v němž v pátek při nehodě ve Wolkerově ulici zemřela mladá spolujezdkyně, seděl podle informací MF...Kvóty na cukr padly, někdejší velmoc Haná zažívá místo oslav spíš obavy

Kamiony svážejí řepu z pole do areálu v Dobrovici. Dál míří ke zpracování po...

Klima a kvalitní půda dělaly z Hané v minulosti jedno z center cukrovarnictví v rámci Česka i celé Evropy. Změnil to...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Vědci odhalili, jak lék pro alkoholiky zabíjí rakovinu. Přidali měď

Model molekuly disulfiramu, který je účinnou látkou léku Antabus používaného...

Po sedmi letech bádání zmapoval mezinárodní tým v čele s olomouckými vědci způsob, jak lék Antabus používaný desítky...Další z rubriky

Prostějov chtěl jednat o uzavřeném parkovišti, developer tam poslal bagr

Lidé v Prostějově přišli během předvánočního ruchu o velkou parkovací plochu,...

Šance, že by se prostějovské radnici podařilo vyjednat znovuotevření velké parkovací plochy v centru, které minulý...

Trestanou ženu vzali do hotelu jako servírku, s kumpánem ukradla trezor

(ilustrační snímek)

Dát další šanci ženě s relativně čerstvým zápisem v trestním rejstříku se nevyplatilo provozovateli hotelu v Jeseníku....

Církev sama vzdala restituční boj o zámek, potěšila věřícího starostu

Zámek ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Předčasný, ale zato velký předvánoční dárek dostaly téměř tři tisícovky obyvatel Velkého Týnce na Olomoucku. Soudní...Najdete na iDNES.cz