Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přerovský hotel Strojař za 62 milionů nikdo nechtěl, cena půjde dolů

  9:29aktualizováno  9:29
Přerovská ubytovna Strojař zůstane prozatím vylidněná. V prvním kole výběrového řízení totiž ministerstvu obrany nikdo nenabídl požadovaných 62 milionů korun. Většina místních to paradoxně bere jako dobrou zprávu. Mají obavy, že nový vlastník může z budovy udělat ubytovnu pro sociálně slabé.

Devítipodlažní přerovský "hotel" Strojař. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ministerstvo obrany požadovalo za sedmipatrovou ubytovnu s téměř 370 lůžky a spíše formálním názvem hotel, postavenou v 70. letech minulého století kvůli potřebě ubytovat zaměstnance strojíren, minimálně 62 152 600 korun.

"Tuto nabídku v rámci výběrového řízení nikdo nepodal. Objekt tedy nabídneme ve druhém kole, kde bude minimální kupní cena snížena o deset až patnáct procent," shrnul mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Na cenovce tak bude napsána částka v rozmezí 52,8 až 55,9 milionů. I u takto snížené částky se ale příliš neočekává, že by ji byl někdo ochoten zaplatit.

"Podle našich znalostí realitního trhu je požadovaná cena příliš vysoká. Hlavně vzhledem k tomu, v jakém je stavu a jak velké investice do oken, zateplení pláště, střechy, výtahů či rozvodů by vyžadovalo udělat z ní něco jiného než právě levnou ubytovnu. Reálná cena je podle mého názoru mezi dvaceti a třiceti miliony. Třeba ubytovny poloviční velikosti se tu prodávaly za deset až patnáct milionů," popsal spolumajitel přerovské realitní kanceláře Nemo Alexandr Beták.

Čekání se navíc zájemcům kvůli snižování ceny v každém kole vyplatí. Například za Sochorova kasárna v Olomouci chtěla armáda na začátku prodeje 220 milionů korun. Nyní, po dvou letech a téměř deseti kolech výběrového řízení, byla minimální cena stanovena na 67 milionů.

Přerované mají strach ze vzniku ubytovny pro sociálně slabé

Prodej Strojaře sleduje i vedení přerovské radnice. To má z jeho případné proměny na ubytovnu pro sociálně slabé obavy.

"Přerované mají strach, že se z tohoto zařízení stane ubytovna pro sociálně slabé a že kumulace těchto lidí v samotném středu města s sebou přinese problémy," řekl už dříve primátor Jiří Lajtoch s tím, že se po městě už dokonce začala šířit fáma o tom, že vznik ubytovny je jistou věcí a město to posvětilo. Ani druhého kola výběrového řízení se magistrát přesto pravděpodobně nezúčastní.

"Jako náměstek primátora odpovědný za majetek můžu říct, že za částku přes padesát milionů bych koupi Strojaře nedoporučil. Jde opravdu o vysokou cenu. Byť bych si přál, aby se Strojař vrátil do rukou města, a uděláme pro to maximum," uvedl Michal Zácha.

Vývoj ceny ale bude město hlídat. "Podle mého vlastního průzkumu je odpovídající částka mezi dvaceti a třiceti miliony. Spíše kolem těch dvaceti, budova bude potřebovat velké investice. V případě takové částky bych naopak osobně bojoval za to, aby ji město koupilo," dodal.

Město: Strojaře bychom využili, problémem jsou peníze

Podle Betáka by město mohlo pro Strojaře najít několik různých využití. "Mohlo by tam sestěhovat odbory sídlící nyní v různých budovách, takže by byly pod jednou střechou kousek od centra. Nebo by tím vyřešilo problém s knihovnou. Z pohledu Přerovanů by každopádně bylo ideální, kdyby se tu budovu podařilo městu získat. O tom, že by ji koupili spekulanti a udělali z ní sociální ubytovnu, se v Přerově opravdu hodně mluví," shrnul spolumajitel realitní kanceláře.

"Připadá to v úvahu stejně jako třeba zřízení městských dotovaných bytů pro mladé rodiny. Pro město však není problém pro Strojaře najít využití, ale jde o peníze na jeho nákup a proměnu," míní Zácha. Navíc tu podle něj jde i to, že je nutné změnit sociální politiku státu.

"Budeme to nyní opakovat ministrům nové vlády, že je nutná změna. My koupíme Strojaře za spoustu milionů, ale za další měsíc se tu může objevit na prodej jiná podobná budova, u které bude opět hrozit vznik ubytovny. A město je přece nemůže všechny vykupovat jen proto, že nemá, jak jinak by tomu zabránilo," dodal.

Ministerstvo obrany se Strojaře zbavuje kvůli vysokým nákladům na údržbu a minimálnímu využití ze strany vojáků.

"Provozní náklady byly sedm milionů korun ročně. Obsazenost přitom byla v době před odsunem vrtulníkové základny pět až deset procent, nyní je nulová," shrnul v prosinci mluvčí Pejšek.

Paradoxní je, že město před lety Strojaře už vlastnilo, od zkrachovalých místních strojíren ho za 18 milionů odkoupilo v konkurzu. Následně ho ale směnilo s armádou za budovu bývalé vojenské správy na náměstí T. G. Masaryka a sociální ubytovnu v Bayerově ulici.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Najdete na iDNES.cz