Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přerovský hotel Strojař za 62 milionů nikdo nechtěl, cena půjde dolů

  9:29aktualizováno  9:29
Přerovská ubytovna Strojař zůstane prozatím vylidněná. V prvním kole výběrového řízení totiž ministerstvu obrany nikdo nenabídl požadovaných 62 milionů korun. Většina místních to paradoxně bere jako dobrou zprávu. Mají obavy, že nový vlastník může z budovy udělat ubytovnu pro sociálně slabé.

Devítipodlažní přerovský "hotel" Strojař. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ministerstvo obrany požadovalo za sedmipatrovou ubytovnu s téměř 370 lůžky a spíše formálním názvem hotel, postavenou v 70. letech minulého století kvůli potřebě ubytovat zaměstnance strojíren, minimálně 62 152 600 korun.

"Tuto nabídku v rámci výběrového řízení nikdo nepodal. Objekt tedy nabídneme ve druhém kole, kde bude minimální kupní cena snížena o deset až patnáct procent," shrnul mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Na cenovce tak bude napsána částka v rozmezí 52,8 až 55,9 milionů. I u takto snížené částky se ale příliš neočekává, že by ji byl někdo ochoten zaplatit.

"Podle našich znalostí realitního trhu je požadovaná cena příliš vysoká. Hlavně vzhledem k tomu, v jakém je stavu a jak velké investice do oken, zateplení pláště, střechy, výtahů či rozvodů by vyžadovalo udělat z ní něco jiného než právě levnou ubytovnu. Reálná cena je podle mého názoru mezi dvaceti a třiceti miliony. Třeba ubytovny poloviční velikosti se tu prodávaly za deset až patnáct milionů," popsal spolumajitel přerovské realitní kanceláře Nemo Alexandr Beták.

Čekání se navíc zájemcům kvůli snižování ceny v každém kole vyplatí. Například za Sochorova kasárna v Olomouci chtěla armáda na začátku prodeje 220 milionů korun. Nyní, po dvou letech a téměř deseti kolech výběrového řízení, byla minimální cena stanovena na 67 milionů.

Přerované mají strach ze vzniku ubytovny pro sociálně slabé

Prodej Strojaře sleduje i vedení přerovské radnice. To má z jeho případné proměny na ubytovnu pro sociálně slabé obavy.

"Přerované mají strach, že se z tohoto zařízení stane ubytovna pro sociálně slabé a že kumulace těchto lidí v samotném středu města s sebou přinese problémy," řekl už dříve primátor Jiří Lajtoch s tím, že se po městě už dokonce začala šířit fáma o tom, že vznik ubytovny je jistou věcí a město to posvětilo. Ani druhého kola výběrového řízení se magistrát přesto pravděpodobně nezúčastní.

"Jako náměstek primátora odpovědný za majetek můžu říct, že za částku přes padesát milionů bych koupi Strojaře nedoporučil. Jde opravdu o vysokou cenu. Byť bych si přál, aby se Strojař vrátil do rukou města, a uděláme pro to maximum," uvedl Michal Zácha.

Vývoj ceny ale bude město hlídat. "Podle mého vlastního průzkumu je odpovídající částka mezi dvaceti a třiceti miliony. Spíše kolem těch dvaceti, budova bude potřebovat velké investice. V případě takové částky bych naopak osobně bojoval za to, aby ji město koupilo," dodal.

Město: Strojaře bychom využili, problémem jsou peníze

Podle Betáka by město mohlo pro Strojaře najít několik různých využití. "Mohlo by tam sestěhovat odbory sídlící nyní v různých budovách, takže by byly pod jednou střechou kousek od centra. Nebo by tím vyřešilo problém s knihovnou. Z pohledu Přerovanů by každopádně bylo ideální, kdyby se tu budovu podařilo městu získat. O tom, že by ji koupili spekulanti a udělali z ní sociální ubytovnu, se v Přerově opravdu hodně mluví," shrnul spolumajitel realitní kanceláře.

"Připadá to v úvahu stejně jako třeba zřízení městských dotovaných bytů pro mladé rodiny. Pro město však není problém pro Strojaře najít využití, ale jde o peníze na jeho nákup a proměnu," míní Zácha. Navíc tu podle něj jde i to, že je nutné změnit sociální politiku státu.

"Budeme to nyní opakovat ministrům nové vlády, že je nutná změna. My koupíme Strojaře za spoustu milionů, ale za další měsíc se tu může objevit na prodej jiná podobná budova, u které bude opět hrozit vznik ubytovny. A město je přece nemůže všechny vykupovat jen proto, že nemá, jak jinak by tomu zabránilo," dodal.

Ministerstvo obrany se Strojaře zbavuje kvůli vysokým nákladům na údržbu a minimálnímu využití ze strany vojáků.

"Provozní náklady byly sedm milionů korun ročně. Obsazenost přitom byla v době před odsunem vrtulníkové základny pět až deset procent, nyní je nulová," shrnul v prosinci mluvčí Pejšek.

Paradoxní je, že město před lety Strojaře už vlastnilo, od zkrachovalých místních strojíren ho za 18 milionů odkoupilo v konkurzu. Následně ho ale směnilo s armádou za budovu bývalé vojenské správy na náměstí T. G. Masaryka a sociální ubytovnu v Bayerově ulici.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Obálka s dvaceti tisíci lupiči nestačila, seniorovi rval z ruky i prsten

Policie (ilustrační foto)

Po agresivním lupiči pátrají už několik dní přerovští kriminalisté. Muž se pod záminkou platby za doručení balíčku...

Najdete na iDNES.cz