Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc rozprodá další kus centra i kvůli tramvajové trati a Floře

  9:09aktualizováno  9:09
Olomoucká radnice chce prodat další čtyři domy v centru města. Vedení města tvrdí, že kvůli nynějším nákladným stavbám nemá peníze na opravy těchto nemovitostí. Valná část z nich přitom slouží úředníkům, které tak čeká velké stěhování.

Zatím posledním prodejem městské nemovitosti byl Ditrichštejnský palác, za který dostala radnice od místního podnikatele Ivana Kyselého 80 milionů korun. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vedení města chce prodávat další domy v centru kvůli finančně náročným plánům, jako je stavba tramvajové trati na Nové Sady či obnova Výstaviště Flora. Město se tak v historickém jádru Olomouce zbaví dalšího majetku. Za domy z Horního a Dolního náměstí či z Kateřinské ulice utrží řádově desítky milionů korun.

První budova už dokonce má svého kupce. Za zhruba 15,5 milionu korun nejspíš zmizí z městského inventáře další dům na Horním náměstí - Olomoučané ho znají především díky prodejně tabáku v přízemí.

"Dostali jsme dvě cenové nabídky. Rada města nyní zastupitelstvu doporučila ke schválení tu vyšší od společnosti Finesa Reality," řekl náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Přehled dalších objektů k prodeji z centra Olomouce se radnice chystá zveřejnit v září. To už se dotkne zázemí jejích úředníků. Půjde o dům známý jako U Zlatého jelena na rozhraní Horního a Dolního náměstí, dále budovu z Dolního náměstí s číslem 47, v němž je prodejna firmy Tescoma, a dům z Kateřinské ulice 8.

"Očekávám, že o jejich prodeji budeme rozhodovat koncem tohoto anebo začátkem příštího roku," přemítá primátor Martin Novotný.

Úřady čeká velké stěhování

V trojici domů, kterou chce vedení města prodat, nyní sídlí zhruba deset oddělení a odborů radnice. Jde například o oddělení zaměřená na investice, školství či interní audit a kontrolu. V nejbližších měsících je tak čeká stěhování. Podstatná část z nich půjde do nové budovy magistrátu od firmy Namiro v Hynaisově ulici.

Které úřady se přestěhují

Dolní náměstí 1 (U Zlatého jelena)
O
dbor investic, odbor školství, část oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů, odd. kultury, odd. sportu a vedoucí oddělení matriky

Dolní náměstí 47
Odbor interního auditu a kontroly, odbor vnějších vztahů a informací, odd. správa budov

Kateřinská 8
Oddělení přestupkové, oddělení cestovního ruchu

"Neskončí v ní ale automaticky všichni. Plán tohoto stěhování se ještě vyvíjí. Zatím není úplně jasné, kdo a kde bude sedět. Chceme ovšem, aby odbory a oddělení, která spolu nejvíce komunikují a spolupracují, byla pohromadě," líčí mluvčí radnice Jana Doleželová.

"Změní se i osazenstvo samotné radnice na Horním náměstí. Odejde odsud ekonomický odbor, přesune se sem naopak odbor vnějších vztahů a informací."

Co do zisku, počítají představitelé Olomouce s tím, že jim prodej domů z centra vynese řádově desítky milionů. Vedle 15,5 milionu korun za budovu z Horního náměstí by to podle znaleckých posudků mělo být zhruba dalších 90 milionů za dům U Zlatého jelena, 47 milionů za objekt z Dolního náměstí a 15 milionů za budovu z Kateřinské ulice.

Pokračuje tak rozprodávání centra města, v němž se již dříve magistrát zbavil Salmova či Ditrichštejnského paláce, jehož prodej kritizovala opozice jako zbavování se rodinného stříbra. "Je to vždy volba priorit. Prostředky, které takto získáme, půjdou na budování nového městského majetku či do oprav toho zchátralého," vysvětluje Novotný.

Novotný i Major tvrdí, že Olomouc nemá celkově dost peněz na finančně náročné akce, jako je stavba tramvajové trati na Nové Sady, rekonstrukce Flory či zateplení škol, a zároveň na nákladné opravy starých městských paláců.

"Hlavní využití těchto peněz je na náš podíl na financování projektů z evropských dotací. Těch je ale nyní poměrně hodně a navíc jsou stlačeny do úzkého časového období. Proto tyto prodeje," doplňuje Major.

Prodávali byste kvůli novým stavbám a investicím staré domy v centru Olomouce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. září 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 194
Ano 50


Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Arsenal ho vyfoukl Barceloně, teď „Šavu“ sfoukl olomoucký bek Sladký

Andrej Aršavin

Španělský trenér fotbalistů kazašského týmu Kajrat Almaty Carlos Alós Ferrer už čeká, kdy ta otázka padne. Dostává ji...

Z klubového vedení se mnou nikdo nemluvil, říká Polák o konci v Brně

Brněnský fotbalista Jan Polák je zklamaný z porážky se Zlínem.

Když v květnu 2016 fotbalová Zbrojovka ohlašovala jeho příchod, byla to velká událost. K odchodu Jana Poláka naopak...

Další z rubriky

Ženě došla trpělivost s dlužníkem, s přáteli mu vykradla dům

Ilustrační snímek

Rázné řešení zvolila mladá žena z Olomoucka, které její známý delší dobu dlužil peníze. Protože se neměl k placení,...

Cizinec byl při pádu do Hranické propasti opilý, policie případ odkládá

Pohled na suchou část Hranické propast na Přerovsku.

Bez cizího zavinění se koncem dubna zřítil jednatřicetiletý muž do propasti u Hranic na Přerovsku. Ukázalo to policejní...

Architektonická soutěž na podobu SEFO je uzavřená věc, říká ředitel muzea

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup

Už deset let života věnoval Michal Soukup z Muzea umění Olomouc Středoevropskému fóru (SEFO), z toho pět let jako...

Najdete na iDNES.cz