Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc rozprodá další kus centra i kvůli tramvajové trati a Floře

  9:09aktualizováno  9:09
Olomoucká radnice chce prodat další čtyři domy v centru města. Vedení města tvrdí, že kvůli nynějším nákladným stavbám nemá peníze na opravy těchto nemovitostí. Valná část z nich přitom slouží úředníkům, které tak čeká velké stěhování.

Zatím posledním prodejem městské nemovitosti byl Ditrichštejnský palác, za který dostala radnice od místního podnikatele Ivana Kyselého 80 milionů korun. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vedení města chce prodávat další domy v centru kvůli finančně náročným plánům, jako je stavba tramvajové trati na Nové Sady či obnova Výstaviště Flora. Město se tak v historickém jádru Olomouce zbaví dalšího majetku. Za domy z Horního a Dolního náměstí či z Kateřinské ulice utrží řádově desítky milionů korun.

První budova už dokonce má svého kupce. Za zhruba 15,5 milionu korun nejspíš zmizí z městského inventáře další dům na Horním náměstí - Olomoučané ho znají především díky prodejně tabáku v přízemí.

"Dostali jsme dvě cenové nabídky. Rada města nyní zastupitelstvu doporučila ke schválení tu vyšší od společnosti Finesa Reality," řekl náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Přehled dalších objektů k prodeji z centra Olomouce se radnice chystá zveřejnit v září. To už se dotkne zázemí jejích úředníků. Půjde o dům známý jako U Zlatého jelena na rozhraní Horního a Dolního náměstí, dále budovu z Dolního náměstí s číslem 47, v němž je prodejna firmy Tescoma, a dům z Kateřinské ulice 8.

"Očekávám, že o jejich prodeji budeme rozhodovat koncem tohoto anebo začátkem příštího roku," přemítá primátor Martin Novotný.

Úřady čeká velké stěhování

V trojici domů, kterou chce vedení města prodat, nyní sídlí zhruba deset oddělení a odborů radnice. Jde například o oddělení zaměřená na investice, školství či interní audit a kontrolu. V nejbližších měsících je tak čeká stěhování. Podstatná část z nich půjde do nové budovy magistrátu od firmy Namiro v Hynaisově ulici.

Které úřady se přestěhují

Dolní náměstí 1 (U Zlatého jelena)
O
dbor investic, odbor školství, část oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů, odd. kultury, odd. sportu a vedoucí oddělení matriky

Dolní náměstí 47
Odbor interního auditu a kontroly, odbor vnějších vztahů a informací, odd. správa budov

Kateřinská 8
Oddělení přestupkové, oddělení cestovního ruchu

"Neskončí v ní ale automaticky všichni. Plán tohoto stěhování se ještě vyvíjí. Zatím není úplně jasné, kdo a kde bude sedět. Chceme ovšem, aby odbory a oddělení, která spolu nejvíce komunikují a spolupracují, byla pohromadě," líčí mluvčí radnice Jana Doleželová.

"Změní se i osazenstvo samotné radnice na Horním náměstí. Odejde odsud ekonomický odbor, přesune se sem naopak odbor vnějších vztahů a informací."

Co do zisku, počítají představitelé Olomouce s tím, že jim prodej domů z centra vynese řádově desítky milionů. Vedle 15,5 milionu korun za budovu z Horního náměstí by to podle znaleckých posudků mělo být zhruba dalších 90 milionů za dům U Zlatého jelena, 47 milionů za objekt z Dolního náměstí a 15 milionů za budovu z Kateřinské ulice.

Pokračuje tak rozprodávání centra města, v němž se již dříve magistrát zbavil Salmova či Ditrichštejnského paláce, jehož prodej kritizovala opozice jako zbavování se rodinného stříbra. "Je to vždy volba priorit. Prostředky, které takto získáme, půjdou na budování nového městského majetku či do oprav toho zchátralého," vysvětluje Novotný.

Novotný i Major tvrdí, že Olomouc nemá celkově dost peněz na finančně náročné akce, jako je stavba tramvajové trati na Nové Sady, rekonstrukce Flory či zateplení škol, a zároveň na nákladné opravy starých městských paláců.

"Hlavní využití těchto peněz je na náš podíl na financování projektů z evropských dotací. Těch je ale nyní poměrně hodně a navíc jsou stlačeny do úzkého časového období. Proto tyto prodeje," doplňuje Major.

Prodávali byste kvůli novým stavbám a investicím staré domy v centru Olomouce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. září 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 194
Ano 50Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Na Jesenicku se převrátil traktor převážející býčky, řidič utrpěl zranění

U Uhelné na Jesenicku havaroval řidič s traktorem, který se převrátil na bok....

Traktorista, který vezl čtyři mladé býčky, havaroval dopoledne na Jesenicku. Muž se při nehodě zranil a záchranáři ho...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Najdete na iDNES.cz