Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Nemocnici v Jeseníku čeká po koupi Agelem modernizace i nábor lékařů

  • 0
Po nedávném nákupu Jesenické nemocnice odhalila společnost Agel své plány s ní, a také obsadila místo ředitele. Stal se jím někdejší šéf špitálu ve Šternberku a senátor Vítězslav Vavroušek. První úkol má jasný: sehnat lékaře, kterým se na sever příliš nechce. Jedinou motivací mohou být peníze.

Původní majitelé nemocnici prodávali kvůli dlouhodobým finančním problémům. Agel miliardáře Tomáše Chrenka se s nimi dohodl na koupi před měsícem.

„Ten měsíc jsme věnovali především začlenění nemocnice do holdingu, aby se stala součásti firemního systému. Teď už se budeme věnovat dalším otázkám, jak nemocnici pozvednout,“ uvedl Vavroušek.

Ten roky vedl nemocnici ve Šternberku, za sebou má i politickou kariéru senátora a v minulé vládě byl náměstkem ministra zdravotnictví za ODS. Jesenickou nemocnici chce zásadně změnit.

„Chceme ji rozšířit a výrazně zmodernizovat,“ řekl s tím, že nejdřív je nezbytné stabilizovat personál.

„Chybí především lékaři. Personální situace se tady zhoršovala roky. Nebude jednoduché otázku řešit v době, kdy kvalifikovaný zdravotnický personál chybí všude. Tady v pohraničí je ale situace logicky ještě horší než ve vnitrozemí,“ upřesnil Vavroušek.

Nemocnice potřebuje kardiology i neurology

Lidé přitom z nemocnice utíkali hlavně kvůli nízkým mzdám. Vavroušek věří, že tento argument brzy padne, zaměstnancům by rád vytvořil lukrativnější podmínky. Kromě toho chce ale také výrazně rozšířit spektrum poskytované péče. K devíti ambulancím přibudou další.

„Nemocnice potřebuje další specialisty - jako kardiology a neurology,“ zmínil. Vznikne tam rovněž ortopedická ambulance, takže lidé z Jesenicka nebudou muset kvůli méně složitým zákrokům dojíždět jinam.

„Cílem je samozřejmě regulérní ortopedické oddělení, ale k tomu je ještě dlouhá cesta,“ podotkl ředitel.

Investice si vyžádají několik desítek milionů korun

Agel plánuje v Jeseníku také rozšířit chirurgii, a tím i škálu operací. V současnosti jsou v místní nemocnici čtyři lůžková oddělení: chirurgické, dětské, gynekologicko-porodnické a interní. Investice půjdou v příštích letech do budov i vybavení.

„Nemocnice je dlouhodobě podfinancovaná. Stručně řečeno, potřebuje vypadat jinak než teď. Jak zvenčí, tak uvnitř. Zatím není ještě vše přesně zmapované a vyčíslené, ale dá se odhadnout, že nejnutnější investice si vyžádají několik desítek milionů korun,“ uvedl Vavroušek.

Exředitel a teď už bývalý spolumajitel nemocnice Jan Jedlička si opakovaně stěžoval, že kraj i stát odmítají do soukromého zařízení posílat peníze, ačkoli zajišťovalo obslužnost jako jiné nemocnice v regionu, které ale vlastní kraj a pronajímá je právě Agelu. Kraj roky argumentoval, že do privátní sféry investovat nemůže, ale do svého majetku ano.

Jenže Jesenická nemocnice zůstává privátní dál, pouze se změnil majitel. Ten proto bude muset v Jeseníku spoléhat hlavně na vlastní finance. Nemocnice je v pořadí čtvrtou v Olomouckém kraji a celkově jedenáctou nemocnicí, kterou provozuje nebo vlastní skupina Agel.