Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát brzdí prodej šternberských opraven, lidem průtahy blokují práci

  9:19aktualizováno  9:19
Plánovaný prodej bývalého Vojenského opravárenského podniku 026 ve Šternberku se protahuje. O areál má zájem společnost Excalibur Army, která v něm již působí v pronájmu. Firma slibuje nové zakázky a chce zaměstnat další propuštěné lidi z VOP. Jenže stát o osudu podniku dosud nerozhodl.

Dílny bývalého Vojenského opravárenského podniku Šternberk | foto: ArchivMF DNES

Je to paradox. Lidé hledají práci a firma, která by jim jí ráda dala ještě víc, nemůže. Musí počkat, až stát rozhodne o dalším osudu šternberské části někdejšího VOP - dnes podniku nově pojmenovaného VOP CZ. Resort obrany se areálu kvůli nedostatku armádních zakázek a úsporám chce zbavit.

Rozhodl se soustředit činnost do Šenova u Nového Jičína, kde je druhá "odnož" VOP CZ. Ministerstvo připravuje ve Šternberku prodej. Jenže podle některých je čas, po který se převod areálu připravuje, dlouhý a volají po co nejrychlejším prodeji novému majiteli.

Firma si věří, slibuje další zakázky

V pronajaté části areálu prozatím rozjela výrobu společnost Excalibur Army. Firma, která má pobočky i na dalších místech republiky, by ráda "rostla" také ve Šternberku. Jenže naráží na ještě nedořešenou budoucnost areálu.

"Naše společnost plánuje do poloviny letošního roku zaměstnat až 130 bývalých pracovníků vojenského opravárenského podniku. Podařilo se nám rozjet v pronajatých halách výrobu a přinést do Šternberka nové zakázky. Další rozvoj ale brzdí současné majetkové uspořádání," uvedl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný.

V možnostech firmy je podle Novotného přivést do města i více zakázek. Což by ovšem znamenalo přesun nebo nákup nového vybavení. A udělat takový krok v pronajatých prostorách by byla drahá a riziková záležitost. Proto se společnost hodlá v případném tendru ucházet o koupi celého komplexu.

Ministerstvo teprve vybírá poradce, lidem zatím běží výpovědi

Jenže ministerstvo teprve vybírá poradenskou firmu, která prodej nachystá a provede. Výběrové řízení skončí 15. května. "Úkolem vítěze bude připravit prodej, ocenit prodávaný majetek, zabezpečit marketing týkající se prodeje s cílem získat co nejvíce zájemců," vypočítal nedávno mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo tvrdí, že je jeho snahou prodat areál ideálně do konce roku.

Již nyní ovšem ve Šternberku končí některým zaměstnancům VOP výpovědní lhůty. Podnik začal rozdávat výpovědi těm, kteří nepřecházeli do Excaliburu, v březnu a dubnu. Celkem jich má být kolem devadesáti.

"Někteří zaměstnanci tak budou končit v květnu a další v červnu. Mají pak i nárok na odstupné. Někteří další z těch, co by měli být propuštěni, si ale ještě výpovědi nepřevzali. Třeba kvůli tomu, že jsou na nemocenské," poznamenal ředitel VOP CZ Adolf Veřmiřovský.

Část odcházejících, kteří se rekrutují z dělnických i z technicko-hospodářských profesí, se podařilo zapojit do rekvalifikačních kurzů. Nabídku "véopéčka", aby někteří z propouštěných pracovníků jen přešli do výroby v Šenově s tím, že by jim podnik přispíval na dopravu, dosud nevyužil nikdo. Poslední část z někdejších téměř 350 zaměstnanců zůstala zatím pracovat ve šternberské části VOP CZ na civilní části státních zakázek nebo se stará o chod areálu.

Jistotu práce tak mají zatím hlavně ti, kteří začali od ledna přecházet k Excaliburu. "Tito zaměstnanci vnímají, že jsou zakázky a že práce pro nového zaměstnavatele má perspektivu. Výroba v oblasti speciálů jede naplno. Hlavně opravujeme motory a dále vyrábíme díly na pozemní techniku," uvedl Alois Kazík, který pracuje v pronajatých halách jako automechanik.

Nechceme zde jen prázdné haly, apeluje na stát radnice

Osud jednoho z donedávna největších zaměstnavatelů ve městě zajímá i starostu Stanislava Orsága. "Prioritou je pro nás zachování zaměstnanosti ve městě a zachování podniku v rozumné formě. Ne aby se podnik rozprodal po částech a zůstaly tu jen prázdné haly," podotkl Orság.

Radnice považuje Excalibur Army za solidního partnera. "Dokáže v pronajatých halách zajistit části zaměstnanců VOP práci a přináší tak do našeho města důležité zakázky. Chápeme ale, že tyto aktivity mohou trvat pouze do doby, než areál nabude nový majitel," dodal Orság.

Vedení města už několikrát apelovalo na ministerstvo, aby proces prodeje postupoval rychle a doba nejistoty co nejdříve skončila. "Smysluplné využití areálu a zachování pracovních příležitostí je pro celý region důležité," uzavřel Orság.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Najdete na iDNES.cz