Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jesenicku svitla naděje, že slavné zkrachovalé lázně znovu otevřou

  5:54aktualizováno  5:54
Desítky pracovních míst a téměř dvousetletá tradice. To vše je ve hře v konkurzu, kterým procházejí Schrothovy lázně na Jesenicku. Věřitelský výbor dal nyní zkrachovalým a uzavřeným lázním novou šanci. Rozhodl totiž o způsobu prodeje.

Zkrachovalé lázně Dolní Lipová (na snímku) dostaly šanci na obnovení provozu, budou se totiž prodávat jako celek. | foto: Wikimedia Commons, Gorics

„Věřitelský výbor a zajištění věřitelé rozhodli, že lázně se budou prodávat obálkovou metodou, a co je důležité z hlediska šance na obnovení provozu, budou se prodávat jako celek,“ uvedl správce konkurzní podstaty Jiří Kocvrlich.

Podle něj bylo rozhodnuto také o časovém harmonogramu. „Nechám zpracovat znalecké posudky, které budou vodítkem při prodeji. Poté začneme shromažďovat nabídky. Začátkem listopadu bychom chtěli vybrat nového majitele a do zimy mu lázně předat,“ nastínil Kocvrlich s tím, že v současnosti jsou tři vážní zájemci, ale mohou přibýt další.

„My samozřejmě nemůžeme do smlouvy zakomponovat podmínku, že nový majitel by měl obnovit lázeňský provoz, ale budeme na to v nabídkách brát zřetel,“ ujistil Kocvrlich.

Snahu věřitelů a konkurzního správce obnovit lázeňský provoz vítá starosta obce Lipová-lázně Lubomír Žmolík.

„Jsem rád, že tato filozofie zvítězila. Pořád je tak šance, že nebudeme na lázně jenom vzpomínat,“ pronesl starosta. I jeho obec patří k věřitelům. Lázně jí totiž dlužily desetitisíce na lázeňském poplatku.

„Obec je jen velmi malým věřitelem. Zaplacení dluhu, které lázně vůči nám mají, pro nás není nejdůležitější. To zásadní je, aby znovu ožily,“ dodal Žmolík.

Lázeňští hosté byli důležití pro místní podnikatele

Podle něho lázně živily i řadu podnikatelů v obci. „Ať šlo o restaurace, penziony, prodejnu květin, obchod naproti lázním. Pro ty všechny byly peníze od hostů velmi důležité a tvořily podstatnou část jejich tržeb,“ vysvětlil Žmolík.

Nejdřív boom, pak krach

Po boomu v 90. letech, kdy zažívaly nejlepší roky své existence, se Schrothovy lázně v Lipové dostaly do těžké situace. Mohou za to změny úhrad lázeňské péče ze strany státu. V roce 2012 už měly pouze polovinu z více než stovky zaměstnanců, rostly i dluhy. Firma už neplatila ani mzdy. V říjnu 2013 společníci neviděli jiné východisko než lázně zavřít. Od té doby hledalo vedení kupce. Nyní jsou lázně v konkurzu.

Obci po krachu lázní také výrazně ubylo návštěvníků.

„Lázně byly vítaným výletním cílem, takže sem přijíždělo také hodně turistů. A nemalou část návštěvníků tvořili lidé, kteří přijížděli za pacienty,“ shrnul Žmolík.

Konkurz sleduje také spolumajitel lázní a bývalý ředitel Radim Hatlapatka. Sám se snažil déle než rok zadlužené lázně prodat. Věřitelům však došla trpělivost a rozhodli se pro konkurz.

„Já jsem bohužel neuspěl, takže jiné východisko než konkurz nebylo. Je dobře, že věřitelé nevidí jen peníze, ale také pracovní místa a historii,“ řekl Hatlapatka. Sám absolvoval se zájemci desítky neúspěšných jednání.

„Opravdu vážní zájemci z toho byli tak tři, čtyři. A řekl bych, že ti pravděpodobně také podají nabídku,“ doplnil.

Prodej lázní už byl jednou na spadnutí

Jen jednou byl tak daleko, že už podpis stál pouze na souhlasu spolumajitelů lázní. Jenže jeden nesouhlasil s částkou 16 milionů, rovnající se zhruba výši dluhů.

„My jsme měli smlouvu postavenou tak, že byl potřeba souhlas všech společníků,“ vysvětlil Hatlapatka. V konkurzu už ale tato klauzule nic neznamená.

Schrothovy lázně v Lipové mají téměř dvousetletou tradici. Založil je v roce 1829 Johann Schroth, současník mnohem slavnějšího léčitele Vincenze Priessnitze, který zbudoval lázeňský ústav v nedalekém Jeseníku. Schrothovy metody se stejně jako procedury Vincenze Priessnitze používají ve světě dodnes.

Lázně, proslulé léčbou kožních onemocnění a obezity, zažívaly nejlepší časy v 90. letech. Po změnách úhrad lázeňské péče však začaly upadat a propadaly se stále víc do červených čísel. V říjnu roku 2013 se společníci rozhodli po téměř 200 letech provozu lázně uzavřít, aby dál nerostly dluhy.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Řidičku po vážné nehodě záchranáři oživili, později při převozu zemřela

Řidička sjela na Šumpersku do potoka a narazila do mostku, v nemocnici následně...

Tragická nehoda se stala ráno na Šumpersku. Řidička zde vyjela ze silnice, narazila do mostku a utrpěla velmi vážná...

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz