Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jesenicku svitla naděje, že slavné zkrachovalé lázně znovu otevřou

  5:54aktualizováno  5:54
Desítky pracovních míst a téměř dvousetletá tradice. To vše je ve hře v konkurzu, kterým procházejí Schrothovy lázně na Jesenicku. Věřitelský výbor dal nyní zkrachovalým a uzavřeným lázním novou šanci. Rozhodl totiž o způsobu prodeje.

Zkrachovalé lázně Dolní Lipová (na snímku) dostaly šanci na obnovení provozu, budou se totiž prodávat jako celek. | foto: Wikimedia Commons, Gorics

„Věřitelský výbor a zajištění věřitelé rozhodli, že lázně se budou prodávat obálkovou metodou, a co je důležité z hlediska šance na obnovení provozu, budou se prodávat jako celek,“ uvedl správce konkurzní podstaty Jiří Kocvrlich.

Podle něj bylo rozhodnuto také o časovém harmonogramu. „Nechám zpracovat znalecké posudky, které budou vodítkem při prodeji. Poté začneme shromažďovat nabídky. Začátkem listopadu bychom chtěli vybrat nového majitele a do zimy mu lázně předat,“ nastínil Kocvrlich s tím, že v současnosti jsou tři vážní zájemci, ale mohou přibýt další.

„My samozřejmě nemůžeme do smlouvy zakomponovat podmínku, že nový majitel by měl obnovit lázeňský provoz, ale budeme na to v nabídkách brát zřetel,“ ujistil Kocvrlich.

Snahu věřitelů a konkurzního správce obnovit lázeňský provoz vítá starosta obce Lipová-lázně Lubomír Žmolík.

„Jsem rád, že tato filozofie zvítězila. Pořád je tak šance, že nebudeme na lázně jenom vzpomínat,“ pronesl starosta. I jeho obec patří k věřitelům. Lázně jí totiž dlužily desetitisíce na lázeňském poplatku.

„Obec je jen velmi malým věřitelem. Zaplacení dluhu, které lázně vůči nám mají, pro nás není nejdůležitější. To zásadní je, aby znovu ožily,“ dodal Žmolík.

Lázeňští hosté byli důležití pro místní podnikatele

Podle něho lázně živily i řadu podnikatelů v obci. „Ať šlo o restaurace, penziony, prodejnu květin, obchod naproti lázním. Pro ty všechny byly peníze od hostů velmi důležité a tvořily podstatnou část jejich tržeb,“ vysvětlil Žmolík.

Nejdřív boom, pak krach

Po boomu v 90. letech, kdy zažívaly nejlepší roky své existence, se Schrothovy lázně v Lipové dostaly do těžké situace. Mohou za to změny úhrad lázeňské péče ze strany státu. V roce 2012 už měly pouze polovinu z více než stovky zaměstnanců, rostly i dluhy. Firma už neplatila ani mzdy. V říjnu 2013 společníci neviděli jiné východisko než lázně zavřít. Od té doby hledalo vedení kupce. Nyní jsou lázně v konkurzu.

Obci po krachu lázní také výrazně ubylo návštěvníků.

„Lázně byly vítaným výletním cílem, takže sem přijíždělo také hodně turistů. A nemalou část návštěvníků tvořili lidé, kteří přijížděli za pacienty,“ shrnul Žmolík.

Konkurz sleduje také spolumajitel lázní a bývalý ředitel Radim Hatlapatka. Sám se snažil déle než rok zadlužené lázně prodat. Věřitelům však došla trpělivost a rozhodli se pro konkurz.

„Já jsem bohužel neuspěl, takže jiné východisko než konkurz nebylo. Je dobře, že věřitelé nevidí jen peníze, ale také pracovní místa a historii,“ řekl Hatlapatka. Sám absolvoval se zájemci desítky neúspěšných jednání.

„Opravdu vážní zájemci z toho byli tak tři, čtyři. A řekl bych, že ti pravděpodobně také podají nabídku,“ doplnil.

Prodej lázní už byl jednou na spadnutí

Jen jednou byl tak daleko, že už podpis stál pouze na souhlasu spolumajitelů lázní. Jenže jeden nesouhlasil s částkou 16 milionů, rovnající se zhruba výši dluhů.

„My jsme měli smlouvu postavenou tak, že byl potřeba souhlas všech společníků,“ vysvětlil Hatlapatka. V konkurzu už ale tato klauzule nic neznamená.

Schrothovy lázně v Lipové mají téměř dvousetletou tradici. Založil je v roce 1829 Johann Schroth, současník mnohem slavnějšího léčitele Vincenze Priessnitze, který zbudoval lázeňský ústav v nedalekém Jeseníku. Schrothovy metody se stejně jako procedury Vincenze Priessnitze používají ve světě dodnes.

Lázně, proslulé léčbou kožních onemocnění a obezity, zažívaly nejlepší časy v 90. letech. Po změnách úhrad lázeňské péče však začaly upadat a propadaly se stále víc do červených čísel. V říjnu roku 2013 se společníci rozhodli po téměř 200 letech provozu lázně uzavřít, aby dál nerostly dluhy.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Další z rubriky

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Jobs Contact
Elektrotechnik s praxí a AJ/NJ (25.000 - 35.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz