Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chmurná vize pro Olomoucký kraj: do roku 2050 ztratí 76 tisíc lidí

  7:01aktualizováno  7:01
Jako by se Olomouc proměnila z krajské metropole na běžné okresní město s 25 tisíci obyvateli. Nebo z mapy regionu zmizel Přerov, Šumperk a další čtyři vesnice do tisíce obyvatel. Obyvatelstvo Olomouckého kraje bude do roku 2050 stárnout a vymírat, alespoň tak zní prognóza statistiků.
Obyvatelstvo Olomouckého kraj bude podle statistiků do roku 2050 stárnout a vymírat. Mimo jiné se tak bude snižovat počet rodiček a do škol proto bude chodit stále méně dětí. (ilustrační snímek)

Obyvatelstvo Olomouckého kraj bude podle statistiků do roku 2050 stárnout a vymírat. Mimo jiné se tak bude snižovat počet rodiček a do škol proto bude chodit stále méně dětí. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Olomoucký kraj podle Českého statistického úřadu Olomouc "odepíše" do roku 2050 ze současného počtu 636 585 obyvatel (údaj je k datu 12. 12. 2013 - pozn. red.) 76 tisíc.

"Celkový přírůstek obyvatel, zahrnující kromě toho přirozeného i přírůstek stěhováním, byl v Olomouckém kraji naposledy kladný v roce 2008. Od tohoto roku dochází ke každoročnímu úbytku počtu obyvatel," nastínil vývoj počtu obyvatel kraje mluvčí olomouckých statistiků Jiří Frelich. Z necelých 638 tisíc v současnosti tak poklesne do roku 2050 na 562 tisíc, úbytek tedy činí 12 procent.

Nejvíce dětí se v posledních letech narodilo v Olomouckém kraji v roce 2009, kdy jich přišlo na svět 7 134. Od tohoto roku dochází každý rok k poklesu.

"Tento trend bude pokračovat i v následujících letech, a to i přes předpoklad mírně zvýšeného počtu dětí narozených jedné matce," popsal Frelich.

Postupně se totiž sníží počet potenciálních rodiček. Počet narozených dětí tak bude klesat až do roku 2031, kdy se podle statistiků narodí o více než třetinu dětí méně než v roce 2009.

Rodičky budou stárnout, zvýší se ale průměrná délka života

Další roky sice očekávají statistici mírné zvýšení počtu dětí, ale ani toto číslo nepřesáhne hranici pěti tisíc.

A poroste i průměrný věk matek při porodu. "Za posledních dvacet let se průměrný věk matek zvýšil o více než 5,7 roku na současných zhruba 30 let. Dá se očekávat další zvyšování, byť zřejmě pomalejším tempem," sdělil Frelich.

Jednu dobrou zprávu pro nás statistici přece jen mají. Především díky lepší zdravotní péči se budeme dožívat stále vyššího věku. Jen za posledních dvacet let se v regionu zvýšila naděje dožití pro muže o 6,1 roku na 74 let a pro ženy o 4,6 roku na 81 let.

"I v následujících letech se dá očekávat další růst těchto ukazatelů, rychlejší tempo nastane u mužů. V roce 2050 bude mít žena šanci dožít se téměř 88 let a muž 83 let," nastínil Frelich.

Třetina obyvatel budou v roce 2050 senioři

Postupně však v populaci poroste počet i podíl obyvatel starších pětašedesáti let. Na začátku roku 2013 jich v kraji žilo 109 tisíc, v roce 2050 to bude už 185 tisíc seniorů. Jejich podíl v populaci v polovině století vzroste ze současných 17 na třiatřicet procent.

Naopak výrazněji poklesne počet lidí v takzvaném produktivním věku, tedy ve věku patnáct až šedesát čtyři let. Jejich počet se sníží o třicet procent. Ze 435 tisíc obyvatel v produktivním věku v současnosti jich tu za šestatřicet let bude žít jen 307 tisíc.

Trend stárnutí obyvatelstva se projeví i v růstu průměrného věku, který se ze 41,5 zvýší na rovných padesát let.

"V Olomouckém kraji převýšil počet obyvatel nad 65 let věku počet dětí do 14 let již v roce 2006. Na začátku roku 2013 už připadalo na 100 dětí 117 seniorů. Kolem roku 2031 budou dva obyvatelé starší 65 let na jedno dítě a v roce 2050 už to bude celkem 264 seniorů na 100 dětí," shrnul ze statistik Frelich.

Negativním důsledkem stárnutí populace bude vymírání regionu. V nejbližších letech budou podle olomouckých statistiků počty zemřelých spíše stagnovat na hodnotách kolem 6 700. Postupně jich ale bude přibývat.

"Je zřejmé, že přirozený přírůstek počtu obyvatel zaznamenaný v kraji v letech 2006 až 2010 se již opakovat nebude. Naopak rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých bude nadále záporný a bude se postupně zvyšovat," zdůraznil statistik.

Kraj nezachrání ani stěhování, víc lidí odchází než přichází

Migrace obyvatel v rámci republiky ani ze zahraničí Olomouckému kraji příliš nepomůže.

"Až do roku 2021 se předpokládá, že se více lidí z regionu vystěhuje, než se jich do něj nastěhuje. Postupně se propad počtu obyvatel způsobený migrací obrátí v přírůstky. Tyto přírůstky však budou velice nízké," upozornil Frelich.

Jakékoli "pobídky" ze strany politiků, které by motivovaly rodiny mít víc dětí, jsou podle odborníků nejen naivní, ale i finančně nebezpečné. Upozorňuje na to například Felix Koschin z Vysoké školy ekonomické v publikaci Co s ekonomickými důsledky stárnutí naší populace.

"Žádná propopulační opatření nebudou mít významný vliv na úroveň plodnosti, případně na stabilitu rodiny. To jsou jen zbožná přání těch, kteří se cítí zodpovědni za budoucnost národa," píše ve své knize Koschin.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Do Olomouce se po téměř osmi desítkách let vrátí znovuobjevená Tóra z dnes už...
Tóru nacisté zabavili a komunisté prodali, teď se vrátí do Olomouce

Po desítkách let se do Olomouce vrátí vzácná Tóra z konce 19. století z místní synagogy, která v březnu 1939 vyhořela, což nacistům posloužilo jako záminka pro...  celý článek

Hranice se stanou prvním městem Česka, jehož MHD bude používat pouze...
Hranice budou mít jako první v Česku MHD zajištěnou pouze elektrobusy

Hranice na Přerovsku se od začátku listopadu stanou vůbec prvním městem v Česku, které bude nasazovat na spoje městské hromadné dopravy pouze elektrobusy....  celý článek

Ilustrační snímek
Ochránci zvířat pátrají po losovi, od D46 mohl vyrazit k Přerovu či Zlínu

Nevšední pohled se může v těchto dnech naskytnout lidem na střední Moravě, spatřit by zde totiž mohli losa evropského. Ochránci zvířat proto prosí veřejnost o...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.